Registreeru digikoristuspäevale, mis toimub taas juba 27. jaanuaril!

#Aigar Käis #Digikoristuspäev 2023 #digiprügi #küberturvalisus
3 min lugemine

Telia kutsub 27. jaanuaril 2023 kõiki ettevõtteid ja eraisikuid osa võtma digitaalsest koristuspäevast, millel osalemine annab panuse keskkonnahoidu, aitab korrastada enda digitaalset tööruumi kui ka ennetada turvariske.  

 

Telia Eesti tehnoloogiajuhi Andre Visse sõnul on digitaalsel koristuspäeval mitu eesmärki. “Sel aastal kutsume lisaks andmeprügi kustutamisele ka ära tooma oma vanu seadmeid. Ühest küljest aitab koristuspäevast osavõtt vabastada nutiseadmete salvestusruumi ning muuta seadmed kiiremaks. Teisalt aitab kasutuna seisvate seadmete kogumine kaasa ringmajandusele ja materjalide taaskasutusele, millel on selge panus keskkonnahoidu.” 

Lisaks aitab digikoristustalgutel osalemine vältida võimalikke turvariske. Telia Eesti küberturbe valdkonna juhi Aigar Käisi sõnul peame otsa vaatama tõsiasjale, et kuigi meie seadmetes olevad paroolid pole alati piisvalt turvalised ning inimesed langevad jätkuvalt petukirjade ohvriks, tekib nende kõrvale pidevalt uusi ohte juurde. Üheks ohu allikaks on ka üleliigsed failid, mida on mõistlik aeg-ajalt kustutada. 

“Paljudel inimestel on vanad e-posti kontod endiselt aktiivsed, unustatud mälupulgad sahtlites ja seadmetes vanad programmid, mida enam ei kasutata. Kuigi me hoiame neid igaks juhuks enda kõrval olemas, sest äkki läheb neid veel ühel hetkel vaja, kujutavad unustatud andmed endas korralikku turvariski,” lausus Telia Eesti küberturbe valdkonna juht Aigar Käis. 

Käisi sõnul võivad seadmed langeda varguse või häkkimise ohvriks. Lisaks ähvardab ettevõtteid pidevalt andmelekete teema, millega koos võib liikvele minna ka tavakasutaja jaoks tundlikku informatsiooni.  “Seepärast ongi mõistlik kustutada andmed, mida enam vaja ei lähe, sest mida vähem on kontodel ja seadmetes infot, seda parem,“ lisas Käis. 

Digikoristuse raames kutsume seekord üles ka vanu telefone, arvuteid, tahvleid ja muid elektroonilisi seadmeid ära tooma. Vanast elektroonikast jõuab taaskasutusse ca  20%, kuigi materjalidena on neist võimalik taaskasutada pea kõike. “Üheks põhjuseks, miks inimesed oma vanu telefone ja arvuteid kodus hoiavad, on nendes seadmetes olevad andmed, mille kustutamine on sageli paras väljakutse. Vanad seadmed saab ära tuua Telia esindusse ning saate olla kindlad, et need kustutakse ja nendele andmetele ei ole kellelgi ligipääsu ,“ rääkis Käis. 

Digitaalne koristuspäev on ajaga järjest enam populaarsust kasvatanud, mida näitlikustab fakt, et eelmisel aastal võttis digikoristuse talgutest osa ligi 400 ettevõtet  ja organisatsiooni ning üle 10 000 eraisiku üle kogu Eesti. 

Kõik inimesed ja organisatsioonid, kes soovivad 2023. aasta 27. jaanuaril digikoristuspäeva algatuses kaasa lüüa, saavad end kirja panna veebilehel http://digikoristuspaev.telia.ee/ 

Soovitusi ja nippe selleks, kuidas oma seadmeid hooldada ning digiprügist vabastada, leiab Digitarga tehnoloogiablogist. 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.