Digiprügi hävitamisest võttis osa ligemale 150 ettevõtet ja 6000 inimest

#digikoristuspäev #digiprügi #Päästeamet #Tarmo Kärsna #Telia
3 min lugemine

31. jaanuaril toimus järjekorras teine üle-eestiline digikoristuspäev, millest võttis osa kaks korda enam ettevõtteid, asutusi ja organisatsioone kui eelmisel aastal.

 

Kokku pani end tänavusele digikoristuspäevale kirja ligi 150 organisatsiooni, nende seas mitmed suured tegijad nagu Eesti Energia, Päästeamet, SEB, TalTech, Elektrilevi, Tartu Ülikool, Telia jt. Lisaks lõid kaasa erinevad koolid, lasteaiad, riigiametid, tootmis- ja logistikafirmad ning paljud teised.

„See näitab ilmekalt,  et füüsilise prügi kõrval teadvustatakse üha enam ka digiprügi mõju keskkonnale ning aina rohkem inimesi ja ettevõtteid on valmis kasutuna seisvat digitaalset pürgi kustutama,“ ütles Telia Eesti ärikliendiüksuse juht Tarmo Kärsna.

Lisaks ettevõtetele ja asutustele pani end seekordsele digikoristuspäevale kirja ligemale pool tuhat eraisikut. Kui aga arvestada kõigi digikoristuspäeval osalejate hulka ka kaasalöönud ettevõtete töötajaid, ulatus osalejate hulk üle 6000.

Ühtlasi said kõik digikoristusel osalenud inimesed ja ettevõtted spetsiaalsel veebilehel kirja panna, millises mahus nad oma seadmetes ja süsteemides digitaalset prügi kustutavad.

„Selgus, et koristuspäeva raames kustutati hinnanguliselt 40 000 gigabaidi ulatuses digiprügi. See maht vastab umbes 670 miljonile e-kirjale või 13,4 miljonile digitaalsele fotole või siis ca 40 000 täispikale digitaalsele filmile. Meie hinnangul hävitati sellest kogusest kordades enam digiprügi, kuna paljudel juhtudel oma täpseid koristustulemusi ei avaldatud,“ sõnas Kärsna.

Päästeameti sisekommunikatsiooni ekspert Birgit Okmees ütles, et digikoristuspäevast võtsid osa Päästeameti töötajad üle Eesti, kes kustutasid organisatsiooni ühiselt infojagamise kettalt umbes 347GB ulatuses kasutuseta materjale. „Hea meel on tõdeda, et digikoristuse kampaaniaga tulid kaasa väga palju töötajad. Loodame südamest, et meie ühine pingutus puhastada töölauad ebavajalikest ja mitteajakohastest materjalidest ei jää ühekordseks tegevuseks ning hoiame ka edaspidi oma isikliku ja ühise ruumi korras!“

Tarmo Kärsna kinnitusel jätkab Telia ka edaspidi digitaalse koristuspäeva läbiviimist. Samas saavad tema soovitusel kõik ettevõtted ja inimesed ka omal algatusel panustada oma digielu korrastamisse. „Digitarga portaalis on digikoristuse sujuvaks läbiviimiseks üleval terve rida häid soovitusi ja nippe, kuidas oma tehnoloogilisi abivahendeid puhastada ning korrastada faile nõnda, et sellest saaks loomulik harjumus tulevikuks.“

Kõnealused nõuanded leiab Digitarga rubriigist https://digitark.ee/teemad/digitaalne-koristus/

Digitaalne koristuspäev on 2019. aastal Telia Eesti poolt algatatud aktsioon, mille eesmärk on vähendada digitaalse prügi ja müra hulka ning juhtida tähelepanu digiprügi keskkonnamõjule.

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.