Digitarga SAADE: 31. jaanuaril toimub suur üle-eestiline digikoristuspäev

#digikoristuspäev #eesti energia #Nikita Skitsko #Tarmo Kärsna
3 min lugemine

31. jaanuaril toimub Eestis taas digitaalne koristuspäev, mil erinevad ettevõtted, asutused ja tuhanded inimesed asuvad oma nutiseadmeid ja IT-süsteeme vabastama digiprügist. Digikoristuspäevaga on oodatud liituma kõik huvilised!

 

„Jaanuari viimasel päeval kutsub Telia taas kõiki ettevõtteid, asutusi, organisatsioone ja eraisikuid osalema digitaalsel koristuspäeval, mille eesmärk on teha korda oma digielu ning kustutada erinevatest seadmetest kogu mittevajalik info, mis on ajaga muutunud digitaalseks prügiks ja müraks,“ ütles Telia Eesti ärikliendiüksuse juht Tarmo Kärsna.

Kõik inimesed ja organisatsioonid, kes soovivad digikoristuspäeva algatuses kaasa lüüa, saavad end kirja panna spetsiaalsel veebilehel https://koristuspaev.digitark.ee/. „Julgustan kõiki huvilisi endast märku andma, sest mida rohkem on osalejaid, seda suuremast hulgast digiprügist suudame üheskoos vabaneda,“ lisas Kärsna, kelle sõnul saab registreerimislehel ka märku anda, millises mahus iga osaleja digiprügi kustutab.

Kaasa löövad mitmed nimekad tegijad

Tänavusel digikoristuspäeval osalevad mitmed tuntud ettevõtted, organisatsioonid ja asutused nagu Maailmakoristuspäev, Eesti Energia, Statistikaamet, Päästeamet, Maanteeamet, Tartu Ülikool, TalTech, SEB, Arvamusfestival, Elektrilevi, Tartu Ülikooli Tudengipäevad, Eesti Haridustöötajate Liit, Mobilab, Telia Eesti ja paljud teised.

Eesti Energia digitaalse töökoha teenuse omanik Nikita Skitsko tõdes, et digitaalne koristuspäev on suurepärane võimalus kord aastas enda digimaailm üle vaadata ja korrastada. „Kiire tempo juures on korrastamise jaoks keeruline aega leida ning seetõttu on ilmselt meil kõigil vanu asju, mis segavad igapäevatööd. Meil on hea meel, et Telia eestvedamisel on selline algatus loodud, mis suunab ka digiprügi eest hoolt kandma,“ sõnas Skitsko.

Digitaalsel koristuspäeval on ka väga selge ja reaalne kasu, sest digiprügi kustutamine vabastab nutiseadmete salvestusruumi, muudab seadmed kiiremaks ning hoiab selle tulemusena kokku väärtuslikku aega. Teisalt aitab kasutuna seisva digisisu kustutamine vähendada otseselt CO2-jalajälge. Näiteks on välja arvutatud, et iga päev kulub miljardite rämpskirjade kohaletoimetamiseks sama suur hulk energiat, kui kahel miljonil Ameerika kodul ning see toodab sama palju kasvuhoonegaase kui 3 miljonit autot.

Näiteks Telia töötajad saavad 31. jaanuaril pühendada endale sobiva osa tööpäevast oma arvutites ja telefonides olevate failide, e-kirjade ja kontaktide korrastamiseks.

Eelmise aasta tulemus: 1 petabait kustutatud digiprügi

Esimene üle-eestiline digikoristuspäev toimus 2019. aasta jaanuaris, mil ettevõtmise käigus kustutati hinnanguliselt ühe petabaidi ehk miljon gigabaidi ulatuses digitaalset prügi. Lifewire.com artikli kohaselt on see hinnanguliselt 1,5 miljoni CD-plaadi jagu digitaalset infot. Või siis umbes sama maht, mis kuluks igapäevaselt enam kui 4000 digitaalse foto salvestamiseks terve inimese eluaja jooksul.

Soovitusi ja nippe selleks, kuidas oma seadmeid hooldada ning digiprügist vabastada, leiab Digitarga tehnoloogiablogist.

 

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.