Üle-eestiline digikoristuspäev lõi uue rekordi, osa võttis 380 ettevõtet

#Agne Kuimet #digikoristuspäev #digiprügi #Liina Vakrööm #Telia
3 min lugemine

28. jaanuaril leidis aset neljas üle-eestiline digikoristuspäev, millest võttis osa rekordiliselt 380 ettevõtet ja asutust ning üle 20 000 eraisiku.

 

Tänavusest digikoristuspäevast võttis osa 100 organisatsiooni enam kui mullu. Digikoristustalgutest võtsid osa muuhulgas Swedbank, SEB Pank, Tallink Grupp, Politsei- ja Piirivalveamet, Statistikaamet kui ka suuremad kõrgkoolid. Lisaks liitus algatusega Rohelise kooli võrgustik, kuhu kuulub 180 Eesti kooli ja lasteaeda.

“Digikoristuspäeva osalejate hüppeline kasv kinnitab fakti, et üha enam teadvustatakse digiprügi mõju nii meie enda produktiivsusele, küberturvalisusele kui keskkonnale,” lausus Telia Eesti tehnoloogiajuht Andre Visse. “Digikoristustalgutest on kujunenud mõtteviis, kuidas enda digielu korraldada nii, et see oleks võimalikult hea meile endile kui ka ümbritsevale ruumile,” lisas Visse.

Lisaks ettevõtetele ja asutustele andis koristuspäeval enda osalemisest märku ka tuhandeid eraisikuid. Kui arvestada sinna juurde ettevõtetes osalenud töötajad ning koolinoori, küünib koristajate arv 24 000ni, mis on ligi 7000 enam kui mullu.

“Rohelise kooli programmil oli samuti rõõmustav näha, et rekordarv õppeasutusi tuli algatusega kaasa. Digikoristuse teemad põimiti nii keskkonna, turvalisuse kui ka isikliku heaolu vaatenurgast koolitundidesse sisse. Digikoristamine ja hea digihügieen on kasulik harjumus, mis mängib digitaliseeruvas maailmas ja noorte tulevikus arvatavasti suuremat rolli kui praegu näha oskame,” ütles Rohelise kooli Digikoristusnädala koordinaator Liina Vakrööm.

Digihügieen kui osa igapäevaelust

“Kuigi digiprügi koristamine on midagi, mille peale me igapäevaselt ei mõtle, on üleliigsete andmete hoidmine üllatavalt suure keskkonnajalajäljega. Seda energiat, mis sinna kulub, saaks kasutada efektiivsemalt kas või kodude valgustamiseks või sooja tootmiseks. See aitaks alandada elektrihinda ning oleks keskkonnale äärmiselt vähem koormav. Juba jõulude ajal tegi Arengukoostöö Ümarlaud oma partneritele üleskutse kustutada peale lugemist ära ebavajalikud jõulukaardid. Nüüd saime tõsisemalt süveneda oma digiprügisse ning kustutada lisaks ebavajalikke pilte ning vanu e-kirju ikka keskkonna ja digiturvalisuse hüvanguks,” lausus Arengukoostöö Ümarlaua juhataja Agne Kuimet.

Telia jätkab digikoristuspäeva eestvedamist ka järgmisel aastal, samas saavad ettevõtted ja inimesed panustada oma digielu korrastamisesse iga päev. “On oluline, et teadvustaksime meie digielu mõju iga päev ning ennetavalt tegutsedes pidurdaksime digitaalse jalajälje kasvu,” lisas Telia tehnoloogiajuht Andre Visse.

Digitaalne koristuspäev on 2019. aastal Telia Eesti algatatud aktsioon, mille eesmärk on vähendada digitaalse prügi ja müra hulka ning juhtida tähelepanu digiprügi mõju keskkonnale kui ka küberturvalisusele.

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.