5 nippi, kuidas enda seadmeid digiprügist puhtaks teha

#Anneli Ohvril #digikoristus #digiprügi
3 min lugemine

29. jaanuaril toimub digitaalne koristuspäev, mille eesmärk on teha korda oma digielu ning kustutada seadmetest kogu mittevajalik info, mis on ajaga muutunud digitaalseks prügiks ja müraks.

 

“Kõik andmed, mida igapäevaselt toodame, transpordime ja salvestame, soodustab digitaalse jalajälje kasvu, millel on negatiivne mõju keskkonnale. Selles mängib suurt rolli ka kasvav digiprügi hulk – erinevad andmed, failid, dokumendid ja kõik muu, mida meil enam vaja ei lähe,” lausus Telia Eesti tehnoloogiajuht Andre Visse.

Kuidas digitaalsest koristuspäevast osa võtta ning enda seadmeid digiprügist puhtaks teha? Maailmakoristuspäeva tegevjuht Anneli Ohvril jagab viit soovitust:

Vaata üle enda seadmetes olevad videod ja fotod
Me oleme harjunud igast situatsioonist tegema mitut fotot ja videot selleks, et tabada just see õige hetk. Nüüd on mõistlik need topeltkaadrid kustutada ja jätta alles see kõige perfektsem. Kas teadsid, et ühest üritusest tehtud fotod ja videod võivad tekitada sama palju CO2-te kui paarikümne kilomeetrine autosõit?

Loobu mittevajalikest uudiskirjadest
Kas teadsid, et iga e-kiri, mis jõuab Sinu postkasti, tekitab vähemalt neli grammi CO2-te? Mine enda e-postkasti ja pane silm peale, millised uudiskirjad on Sulle sinna tellitud, mida Sa isegi ei ava. Ära lihtsalt kustuta neid kirju, vaid loobu ka nende tellimusest.

Vaata üle enda vanad kontod ja e-postkastid, mida Sa enam ei kasuta
Sa võid tegelikult üllatuda, kui palju kasutut Sa sealt leiad, mida Sa enam ei vaja. Suvalisi faile võib leiduda ka kõikvõimalikes pilveteenustes, mis annavad tasuta ruumi nagu näiteks Google Drive ja Dropbox. Vaata üle, mis seal leidub ja kustuta kõik, mis võib kujutada võõrastes kätes ohtu.

Kustuta programmid ja rakendused, mida Sul enam vaja ei lähe
Kindlasti on nii Sinu arvutis kui telefonis rohkelt programme, mida Sa enam ei kasuta. Kui need kustutada, muutuvad seadmed kiiremaks ning nende eluiga pikemaks.

Vaata üle allalaetud failide kaust ehk Downloads
Sellesse kasuta võivad maanduda paljud failid, mida me tegelikult ei vaja, aga ometigi e-postkastis avades meie arvutisse salvestuvad. Kustuta need failid ning tee seejärel ka enda seadme prügikast tühjaks.

Järjekorras juba kolmandat korda toimuv digitaalne koristuspäev toimub Eestis taas 29. jaanuaril. Telia, Maailmakoristuspäev, Tartu Loodusmaja ja Tallinna Ülikool kutsuvad kõiki inimesi ja ettevõtteid osalema digitaalsel koristuspäeval, et enda nutiseadmed kasututest failidest ja andmetest puhtaks teha.

Kõik inimesed ja organisatsioonid, kes soovivad 29. jaanuaril digikoristuspäeva algatuses kaasa lüüa, saavad end kirja panna veebilehel. Soovitusi ja nippe selleks, kuidas oma seadmeid hooldada ning digiprügist vabastada, leiab Digitarga tehnoloogiablogist.

 

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.