Osale 28.01 digikoristuspäeval ja aita oma ettevõttel ennetada küberohte

#Aigar Käis #digikoristuspäev #keskkonnahoid #küberturvalisus #Matthias Vutt #Telia
3 min lugemine

Telia kutsub reedel, 28. jaanuaril kõiki ettevõtteid ja eraisikuid osa võtma digitaalsest koristuspäevast, millel osalemine aitab korrastada enda digitaalset tööruumi kui ka ennetada turvariske. 

 

Kas teadsid, et digihügieeni hoidmine aitab vältida võimalikke turvariske? Telia Eesti küberturbe valdkonna juhi Aigar Käisi sõnul peame otsa vaatama tõsiasjale, et kuigi meie seadmetes olevad paroolid pole alati piisvalt turvalised ning inimesed langevad jätkuvalt petukirjade ohvriks, tekib nende kõrvale pidevalt uusi ohte juurde. Üheks ohu allikaks on ka üleliigsed failid, mida on mõistlik aeg-ajalt kustutada.

„Paljudel inimestel on vanad e-posti kontod endiselt aktiivsed, unustatud mälupulgad sahtlites ja seadmetes vanad programmid, mida enam ei kasutata. Lisaks sisaldavad erinevad seadmed ja kontod aastate jagu vanu faile, mida enam vaja ei lähe. Kuigi me hoiame neid igaks juhuks enda kõrval olemas, sest äkki läheb neid veel ühel hetkel vaja, kujutavad unustatud andmed endas korralikku turvariski,“ lausus Käis.

Käisi sõnul võivad seadmed langeda varguse või häkkimise ohvriks. Lisaks ähvardab ettevõtteid pidevalt andmelekete teema, millega koos võib liikvele minna ka tavakasutaja jaoks tundlikku informatsiooni.  “Seepärast ongi mõistlik kustutada andmed, mida enam vaja ei lähe, sest mida vähem on kontodel ja seadmetes infot, seda parem,“ lisas Käis.

Digikoristamisel on otsene seos ka keskkonnahoiuga 

Lisaks turvariskide ennetamisele on digiprügi koristamisel otsene seos kliima soojenemise peatamisega. Ühest küljest aitab digiprügi koristamine vabastada nutiseadmete salvestusruumi ning muuta seadmed kiiremaks. Teisalt aitab kasutuna seisva digisisu kustutamine vähendada otseselt CO2-jalajälge, mis omakorda annab panuse keskkonnahoidu.

Näiteks täna on 4% kogu maailmas tekkivatest heitkogustest seotud internetiga, viie aasta pärast on see juba kahekordne. Seetõttu on oluline, et me mõtleksime ja teadvustaksime – igal meie tegevusel on tehnoloogiat kasutades mõju.

Eelmisel aastal osalenud Astri Grupi turundusjuhi Matthias Vuti sõnul on digikoristuspäev hea võimalus panna inimesi rohkem enda digihügieeni peale mõtlema.

„Õnneks on üle-eestiline digikoristuspäev need kõnekad faktid meie ette toonud ning see on kindlasti aidanud inimesi tegutsema panna. Kui me ei jälgi, mida me pilvekeskkondades hoiame, kasvab failide maht ühel hetkel nii suureks, et ühest koristuspäevast enam ei piisa. Tegelikult peaks digihügieen muutuma meie igapäevarutiini osaks,” lausus Vutt.

Digitaalne koristuspäev on ajaga järjest enam populaarsust kasvatanud, mida näitlikustab fakt, et eelmisel aastal võttis digikoristuse talgutest osa ligi 280 ettevõtet ning üle kümne tuhande eraisiku üle kogu Eesti.

Kõik inimesed ja organisatsioonid, kes soovivad 28. jaanuaril digikoristuspäeva algatuses kaasa lüüa, saavad end kirja panna veebilehel.

Tänaseks on seda juba teinud mitmed ettevõtted ja organisatsioonid üle Eesti, teiste seas Tartu Ülikool, Swedbank, Tallinna linn, Telia jt.

Soovitusi ja nippe selleks, kuidas oma seadmeid hooldada ning digiprügist vabastada, leiab Digitarga tehnoloogiablogist.

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.