Sinu digitaalne jalajälg sotsiaalmeedias – lahedad mälestused või turvarisk?

#andmed #Digikoristus 2023 #digitaalne jalajälg #sotsiaalmeedia
3 min lugemine

Digitaalse prügi koristamine „nähtavatest“ kohtadest (e-kirjad postkastis, salvestatud dokumendid töölaual) on meil juba päris hästi käpas, aga nii nagu kodus kõrgel kapi otsas jääb tolm vahel märkamata, võib ka digitaalses elus olla kohti, kuhu ei taipagi vaadata.

 

Sotsiaalmeedia on meie jaoks juba nii igapäevane asi, et seal toimetamine käib tihti autopiloodil ning vahel on päris lahe kõndida nostalgiaradadel, meenutada puhkusereise või olulisi eluhetki.

On aga mitmeid põhjusi, miks tasuks aeg-ajalt oma kontod ja nende sisu kriitilise pilguga üle vaadata, kustutada pilte ja postitusi, mis ehk oma aktuaalsuse kaotanud või seovad sind inimestega kellega suhted on vahepeal katkenud või ebameeldivaks muutunud.

Alustuseks võiksidki kas telefonis või muus nutiseadmes „auditi“ teha: vaadata üle installitud rakendused ja mõelda, kas kasutad neid kõiki veel. Ja nendes, kus tahad edasi toimetada, võtta ette põhjalikum korrastustöö.

Kui hakkad piltide või postituste kustutamisel mõtlema, et äkki siiski tahaks neid kunagi uuesti vaadata, võid enne seda oma konto sisu alla laadida ja näiteks välisel kõvakettal või koduses arhiivis salvestada.

Konto sulgemisel tasub enne üle vaadata, millistes seadmetes (telefon, arvuti, nutikell, auto, külmkapp, digitaalne assistent kõrvaklappides jne) oled sellega sisse logitud või kas kasutad seda mõnes teises teenuses autentimiseks. Konto seadetes on sageli see info näha ja saab ka mittevajalikud ligipääsud kinni panna.

Vestlusrakendustes (näiteks Whatsapp, Messenger, Skype, Discord) ja ka muuks otstarbeks mõeldud võrgustikes, kus vestlus pole põhifunktsioon, aga otsesõnumid teiste kasutajatega on võimalikud (näiteks Instagrami ja Twitteri Direct Messages), oled võib-olla kunagi saatnud faile või fotosid, mille sattumist võõrastesse kätesse sa ei tahaks ka mitu aastat hiljem.

Kõik teenusepakkujad küll ei võimalda neid kustutada (ja internetis pole midagi kunagi lõplikult kadunud) ja mõnel juhul pead ühendust võtma klienditoega, aga tasuks see endale selgeks teha, et võimalikeks üllatusteks valmis olla.

Loobu uudiskirjadest, mida sa tegelikult ei vaja ning kustuta automaatselt alla laetud failid (restoranimenüüd, sõiduplaanid, maksekorraldused). Samuti vaata üle, kas telefoniga tehtud pildid varundatakse samaaegselt mitmesse pilverakendusse ja kas see on mõistlik.

Salvestusruumi vabastamine vähendab ka koormust keskkonnale, kuna see, mis sinu jaoks asub kuskil „pilves“, säilitatakse tegelikult ikka füüsilises andmekeskuses, mis kasutab ressursse, mida me igapäevaelus püüame säästlikult tarbida.

Et saaksid kohe asjaga pihta hakata, on siin mõned otselingid levinumate teenuste turvaseadetesse, konto sisu allalaadimise ja konto kustutamise juhenditele:

Turvaseaded Andmete allalaadimine Konto kustutamine
Google Google Google
Microsoft Twitter Microsoft
LinkedIn Facebook LinkedIn
Instagram Instagram Instagram
Facebook Snapchat Facebook
Whatsapp Apple Whatsapp
Snapchat Snapchat
TikTok TikTok
Twitter Twitter
Reddit Reddit
Tinder Tinder
Grindr Grindr
Tumblr Tumblr
Pinterest Pinterest

 

27. jaanuaril 2023 toimub Telia eestvedamisel taas üle-eestiline digikoristuspäev, mil oodatakse kõiki inimesi ja ettevõtteid vabanema kasutult seisvast digiprügist ning tagastama vanu elektroonikaseadmeid.

Digikoristus 2023 aktsiooniga saavad liituda kõik inimesed, ettevõtted, organisatsioonid ja asutused veebilehel Telia Digikoristuspäev 2023.

 

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.