Millega tuleb arvestada, enne kui loobud oma vanast nutiseadmest?

#Aigar Käis #andmed #Digikoristus 2023
4 min lugemine

Meie elud on täitunud erinevate nutikate seadmetega, mis talletavad meie andmeid. Mis sammud tuleb aga läbida, et sinu andmed oleksid kõigi seadmete üleselt kaitstud ja kuidas vältida nende lekkimist kolmandatele osapooltele?

 

Lisaks telefonile ja arvutile on paljude inimeste jaoks saanud igapäevaelu osaks nutikellad, aktiivsusmonitorid ja targad telerid. Lisaks on „nutistunud“ ka paljud koduseadmed nagu termostaadid, õhksoojuspumbad, kõlarisüsteemid ja robottolmuimejad.

Telia turbevaldkonna juht Aigar Käis paneb inimestele südamele, et kui mõni vana seade on plaanis suunata utiliseerimisse või n-ö teisele ringile, on oluline eelnevalt seadmest eemaldada kõik seosed enda identiteediga.

Seda põhjusel, et isiklike kontode ja andmete jätmine vanadesse seadmetesse on suur turvarisk ja ilma hoolika puhastamiseta võib seadme järgmine omanik pääseda lihtsa vaevaga ligi näiteks sinu e-postile või sotsiaalmeediakontodele. Samuti on tundlikeks andmeteks näiteks vanasse seadmesse jäänud isiklike kontaktide nimekiri või sirvimisajalugu.

“Pole välistatud, et seda ligipääsu teie andmetele võidakse kasutada ära pahatahtlikult, näiteks identiteedivarguse või andmepüügipettuste eesmärgil,” selgitab Käis. „Seega – kui kustutate oma andmed ja eemaldate oma kontod seadmetest, näiteks nutitelefonist, -kellast või -telerist, kaitsete oma isikuandmeid selle eest, et kolmandad osapooled ei pääseks neile ligi.“

Kuidas aga olla kindel, et seadmest on kõik isikuandmed eemaldatud? Selleks, et vältida andmete lekkimist, on hea tava teha seadmele enne sellest vabanemist nn tehasepuhastus ehk tehaseseadete lähtestamine. See kiire toiming taastab seadme algsed seaded ja kustutab ühtlasi seadmest kõik kasutaja poolt sinna lisatud andmed.

Aigar Käisi sõnul on lisaturvalisuse tagamiseks soovitatav enne lähtestamist eemaldada eraldi ka kõik seadmega seotud kontod või teenused.

„Hea on teada, et Apple’i seadmete puhul on veel üks lisasamm, mis on oluline just enne seadme teisele ringile saatmist. Kui kasutate näiteks Find My iPhone funktsionaalsust, siis seda manuaalselt eemaldamata ei ole seadet võimalik kellelgi teisel kasutada ka pärast tehaseseadete taastamist,” selgitab Käis.

Paljud äpid koguvad kasutaja kohta erinevaid andmeid

Teine suurem turvarisk, mis tänapäeva nutikate elektroonikaseadmetega kaasneb, on arvukad äpid. Erinevate seadmete haldamiseks koguneb meie telefonidesse suur hulk erinevaid rakendusi, kust saab näiteks hallata robottolmuimejat, õhupuhastit või näha nutika hambaharja kogutud infot.

“Paljud sellised seadmed koguvad andmeid ja saadavad neid tagasi vastavatele tootjatele, isegi kui seadmeid aktiivselt ei kasutata,” hoiatab Käis. Neid andmeid saab kasutada konkreetsete toodete ja teenuste täiustamiseks, kuid neid võidakse ka jagada kolmandate osapooltega või kasutada identiteedivarguseks.

“Haldusrakendused vajavad üldjuhul inimese isikuandmeid nagu nimi, e-post ja sünniaeg, mida saab kiiresti jagada näiteks rakenduse ühildamisel isikliku Google’i või Facebooki kontoga,” selgitab Käis. Sellega tagatakse aga tahtmatult juurdepääs hoopis rohkematele andmetele, mida erineva tundmatu taustaga rakendused võivad kasutada oma äranägemise järgi.

“Ülevaadet kõigist antud lubadest ja jagatud andmetest on seadmete ja kontode rohkuse tõttu väga keeruline omada,” kinnitab Telia küberturbe juht. Selleks, et rakenduste kaudu info lekkimist piirata, saab samuti võtta kasutusele ettevaatusmeetmeid.

“Näiteks soovitan luua eraldi Gmaili või Facebooki konto, mida kasutada ainult erinevatesse rakendustesse sisse logimiseks,” õpetab Käis. Selle kaudu on võimalik piirata ja hallata enda kohta jagatud info hulka ja vältida seostamist enda päris identiteediga.

Kokkuvõtvalt on enda seadmete regulaarne digikoristus olulise kaaluga. Nii oma telefoni ja arvuti kui ka erinevate kontode puhastamine annab vajaliku ülevaate enda andmete seisukorrast ja aitab kaasa sellele, et seadme välja vahetamisel oleks kustutustööd vähem ja kindlustunne suurem. Puhastama peaks nii faile ja fotosid, sirvimisajalugu, kontode ligipääse, e-kirju ja kontakte kui ka vaatama kriitiliselt üle seadmes olevate rakenduste hulga.

27. jaanuaril 2023 toimub Telia eestvedamisel taas üle-eestiline digikoristuspäev, mil oodatakse kõiki inimesi ja ettevõtteid vabanema kasutult seisvast digiprügist ning tagastama vanu elektroonikaseadmeid.

Digikoristus 2023 aktsiooniga saavad liituda kõik inimesed, ettevõtted, organisatsioonid ja asutused veebilehel Telia Digikoristuspäev 2023.

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.