Sinu nutikas autos, teleris või unustatud e-postkastis võivad olla andmelekke riskid

#andmekaitse #andmeleke #Andrus Hinrikus #Digikoristus 2023
3 min lugemine

27. jaanuaril toimub Eestis taas suur digikoristuspäev, kus osalemine annab panuse keskkonnahoidu ja aitab korrastada digitaalset töö- või eluruumi, kuid sama oluline on, et see ennetab sinu turvariske.

 

Uudised ulatuslikest andmeleketest on saanud igapäevase infovoo lahutamatuks osaks. Selle negatiivsest mõjust saame sageli aru alles siis, kui andmeleke tabab meid ennast, kirjutab Telia isikuandmete kaitse ekspert Andrus Hinrikus.

Isegi, kui suudame oma igapäevaselt kasutatava telefoni, e-postkasti, sotsiaalmeediakonto turvalisusel silma peal hoida, koguvad ja töötlevad ka muud meie seadmed väga erinevaid eraelulisi andmeid. Nii tasub tähele panna, et andmekandjad võivad olla ka nutikell, auto ja televiisor.

Nutikell ei paku ainult juurdepääsu internetile, vaid võimaldab end varustada olulisel hulgal eluks ja tööks kasulike teenustega, mis korjavad meie kohta lugematul hulgal kasutajainfot. Nutikellast saab infot meie asukoha, kõnede, sõnumite, e-kirjade, tervise, toitumise või une kohta.

Tõenäoliselt teavad meie uued autod kodu ja muude tihti külastavate kohtade aadresse. Auto teabesüsteem salvestab ka meie kontaktid ja peab arvestust selle kohta, kellega ja kuidas me ühendust võtame.

Paljud sõidukid on varustatud WiFi levialaga ja võivad ka liituda meie koduse WiFi-võrguga. See on päris palju isiklikku informatsiooni, mida me ei soovi võõrastega jagada. Seda ei tohi unustada, kui hakkame oma autot müüma. Sama kehtib ka juhtudel, kui rendime turismireisil autot või kasutame auto jagamisteenust ning ühendame oma telefoni auto teabesüsteemiga.

Sarnased ohud võivad olla ka meie nuti-TV lahendustes. Kasutajad saavad lihtsasti liikuda TV, striimimisteenuste ja sotsiaalmeedia vahel sarnaselt nutitelefoni või arvutiga. See on osa kasutajamugavusest, mis samas avab TV süsteemi ka ligipääsuks andmelekkele, näiteks WiFi võrgu parooli varastamise kaudu.

Miks tasub seadmest loobudes sealt andmed kustutada?

Kui otsustad mõne oma eeltoodud seadme maha müüa või muul põhjusel sellest loobuda, siis turvalisuse huvides taasta enne selle tehase seaded. Vastasel juhul võib sinna jääda isiklikke andmeid. Seadme uus kasutaja ei pruugi olla pahatahtlik, kuid tema võrk võib olla nakatunud viirusega, mis leitud eraelulised andmeid ära kasutada oskab. Taasta tehaseseaded ka siis, kui arvad, et seadmes pole isiklikke andmeid. Kui vajad abi, siis pöördu seadme müüja poole või googelda.

Lisaks aktiivselt kasutatavatele sotsiaalmeedia- ja e-posti kontodele mõtle ka oma vanadele nutiseadmetele, e-posti kontodele, teenuste- ja  mänguplatvormidele, mida enam ei kasutata. Me hoiame neid laiskusest või igaks juhuks alles, aga unustatud andmed kujutavad endas samasugust turvariski.

Meie ümber on palju uut ja mugavat tehnoloogiat, mis on loodud, et meie isikuandmete abil elu mugavamaks ja põnevamaks teha, kuid nende mugavuste arvelt on võimalik ka palju kahju tekitada. Seepärast ongi mõistlik ennetavalt kustutada andmed, mida enam vaja ei lähe, sest mida vähem on kontodel ja seadmetes infot, seda väiksem on võimalik kahju.

27. jaanuaril toimub Telia eestvedamisel suur üle-eestiline digikoristuspäev. Digikoristus 2023 aktsiooniga saavad liituda kõik inimesed, ettevõtted, organisatsioonid ja asutused veebilehel Telia Digikoristuspäev 2023.

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.