Toome Sinuni kõige uuemad kodumaised filmid Telia TV-st. Eksklusiivselt on Telia Videolaenutuses draamafilm „Tume paradiis“, mille lavastas oma eduka debüütfilmiga „Päevad, mis ajasid segadusse“ hulga auhindu võitnud Triin Ruumet.

 

Lisaks leiad Sundance’i festivalil parima dokumentaalfilmi režissööri preemia võitnud filmi „Savvusanna sõsarad“ ja värske kodumaise Kung fu komöödia „Nähtamatu võitlus“ ning palju muud põnevat. Valikust leiab igaüks midagi, mida aastapäeval koos lähedastega vaadata! Head peagisaabuvat vabariigi aastapäeva!

 

„Nähtamatu võitlus“

Komöödia, 2023

Kung fu komöödia tegevus toimub 1970ndate Nõukogude Liidus. Filmi peategelane on noor huligaan Rafael, kes satub Hiina piiril aega teenides kung fu ässade rünnaku alla. Tema armee saab küll haledalt kolki, kuid vastaste superstiilne võitluskunst vaimustab noort mässajat. Koju naastes leiab Rafael tee kloostrisse, kus kohtub õigeusu munkadega, kes hiinlastest veelgi vingemat võitlust peavad. Munkade võitlus on aga nähtamatu – võidab see, kes on alandlikum. Algab huligaani koomiline teekond kõikvõimsa alandlikkuseni, mis on täis kiusatusi, usku, armastust ja rõõmu.

2023. aasta augustis valis Locarno filmifestival Šveitsis Rainer Sarneti filmi „Nähtamatu võitlus“ oma põhivõistlusprogrammi, kus toimus ka filmi maailmaesilinastus. See mängufilm on jõudnud üheteistkümnele festivalile kümnes riigis, sealhulgas Põhja-Ameerika esilinastus Austinis Fantastic Festil. Film esilinastus samuti Kanadas Montreal Festival du Noveau Cinema’l, mis on tuntud unikaalsete autorifilmide poolest, ning Ida-Euroopa esilinastus toimus Varssavi rahvusvahelisel filmifestivalil.

2,7 miljoni euro suuruse eelarvega „Nähtamatu võitlus“ on filmitud Eestis, Kreekas ja Lätis. Filmis näitlevad Ursel Tilk, Kaarel Pogga, Ester Kuntu, Indrek Sammul ja Tiina Tauraite. „Nähtamatu võitlus“ režissöör on Rainer Sarnet („November“, „Vaino Vahingu päevaraamat“, „Kuhu põgenevad hinged“). Kõik need filmid leiad Telia Videolaenutusest.

Tellin filmi

 

„Apteeker Melchior. Timuka tütar“

Krimi, Põnevik, Ajalooline draama, 2023

Apteeker Melchiori triloogia põhineb raamatumüügi edetabelite tipust tuntud Apteeker Melchiori romaanidel. Stsenaristid Indrek Hargla, Elmo Nüganen ja Olle Mirme põimisid raamatutest tuntud tegelased ja sündmused täiesti uute, filmi jaoks loodud põnevate keerdkäikudega.

Keskaegse põnevus-triloogia viimases filmis satub apteeker Melchiori naine Keterlyn jõhkra kallaletungi tunnistajaks. Tundmatu noormehe elu õnnestub päästa, kuid mälu kaotanud ohver ei tea, kes ta on ja kuidas enda jaoks võõrasse Tallinna sattus. Sündmuskohalt leitud sõrmus juhatab Melchiori öise vennaskonna jälile, küsimusi tekitab ka laadapäeval esinenud veiderdajate trupp. Hirmuäratavad märgid vihjavad, et ohus pole üksnes tapmiskatsest toibuv tundmatu, vaid ka teda ravivad Melchior ja Keterlyn. Samal ajal saabub linna inkvisiitor, keda teatakse halastamatu nõiakütina. Melchiori võime “surnutega kõneleda” ja nähtamatuid mõrvajälgi märgata on äratanud kahtluse, et tegemist võib olla ohtliku ketseriga. Ja kiriku vaenlase koht on tuleriidal…

Filmi režissöör on Elmo Nüganen („Nimed marmortahvlil“, „1944“) ning tootjateks on Taska Film („O2“, „Fred Jüssi. Olemise ilu“, „Talve“, „Klassikokkutulek“, Nimed Marmortahvlil, 1944). Apteeker Melchiori filmid valmisid Eesti-Saksa-Läti-Leedu koostöös. Filmi peaosades on Märten Metsaviir, Maarja Johanna Mägi, Alo Kõrve, Karl Robert Saaremäe, Ott Raidmets, Hele Kõrve, Andres Mähar, Jan Uuspõld.

Tellin filmi

 

„Vara küps“

Dokumentaal, 2024

„Vara küps“ toob esmakordselt kaamera ette metsadebatis osalenud metsatööstuse, Riigimetsa majandamise keskuse ja loodusteadlased, et saada selgust, mis Eesti metsaga on toimunud ning millise pärandi jätame järeltulevastele põlvedele tulevikus. Enam kui 60nes Eesti eri paigas üles võetud loodusfilm avab vaatajale Eesti metsade hetkeseisu ning näitab kuidas poliitilised otsused on meie ühise vara kasutamist mõjutanud. Film pakub lahendusi, et debati ummikseisust välja liikuda ning suunab tähelepanu teravikele, mis metsasõja infomüras on mattunud juhitud kommunikatsiooni sõnumite alla. Aga tõstatab ka küsimuse, kuidas metsasõja algusajast vahetunud üheksa valitsust on jätkuva passiivsusega riigi vara, metsaga, hoolimatult ringi käinud. „Vara küps“ loodusfilmina on meie aja peegeldus, mis meid eestlasi kui metsarahvast halastamatult portreteerib.

Martti Helde on kõrgelt hinnatud režissöör oma julgete ideede ja uudse filmikeele kasutamise eest. Tema debüütfilm „Risttuules“ esilinastus mainekal Toronto filmifestivalil 2014. aastal, millele järgnes enam kui 80 festivali, arvukalt kriitikute ja publiku auhindu ning kinolevi paljudes riikides. Helde teine mängufilm  „Skandinaavia vaikus“ esilinastus Shanghai ja Karlovy Vary rahvusvahelisel filmifestivalil 2019. aastal, pälvides Europa Cinemas Labeli auhinna.

Tellin filmi

 

„Tume paradiis“

Draama, 2023

Telia Videolaenutuses on eksklusiivselt vaadatav psühhotriller „Tume paradiis“. Film keskendub Karmenile (Rea Lest), kes pärast isa surma leiab end silmitsi elu tumedate tahkudega. Tema keerulisi suhteid poolvenna Viktoriga (Jörgen Liik) ja teiste lähedastega süvendavad mineviku varjud ja toksilised armusuhted. Karmeni elus mängivad olulist rolli ellu uudsust ning põnevaid väljakutseid otsiv keskealise härrasmehe Renee (Juhan Ulfsak) ja toetava sõbra ja mõttekaaslase Toliku (Reimo Sagor).

„Tume paradiisi“ peategelane Rea Lesti sõnul on tume paradiis tema jaoks tume, aga ka soe, turvaline, romantiline ja sünge koht, millest võib-olla ei tahakski ära tulla.

„Ma kindlasti ei ütleks, et see film on nüüd selline teenäitaja või selline tõemajakas, kuidas see protsess peab käima. See on üks tee, üks variant, mida me saame kõrvalt jälgida, mille mõlemad peategelased nii-öelda läbi teevad. Meil on võimalus nende teel, ükskõik kui konarlik ja julm see ei ole, meil on lihtsalt võimalik neile kaasa elada ja loodetavasti midagi endaga ühist leida. Ma arvan, et kõigepealt tuleks endaga sõbraks saaada ja vaadata otsa enda varjulisematele külgedele, mitte tegeleda ainult tohutu valgustumisega, vaid tegelikult saada aru, et sa oled nii valgus kui vari,“ kommenteeris Lest.

Filmi „Tume paradiis“ peaosades mängivad Rea Lest („November“, „Skandinaavia vaikus“) ja Jörgen Liik („November”, „Mehetapja / Süütu / Vari“). Kõrvalosades astuvad üles Juhan Ulfsak („Erik Kivisüda”), Reimo Sagor („Kalev”, „Võta või jäta“), Maria Avdjuško („Vee peal”, „Seltsimees laps“), Kristo Viiding („Taevatrepp”, „Ükssarvik“), Liisa Saaremäel („Öölapsed“), Steffi Pähn („Võta või jäta“), Kaie Mihkelson („Taevatrepp”, „Vehkleja“) ja Üllar Saaremäe („Kalev”, „Mehetapja / Süütu / Vari“). Filmi režissöör ja stsenarist on Triin Ruumet („Päevad, mis ajasid segadusse”), kaastsenaristid on Cannes’i filmifestivalil auhinnatud filmi „Kupee nr 6“ stsenaristid Andris Feldmanis ja Livia Ulman. Kõik need filmid leiad Telia Videolaenutusest.

Tellin filmi

 

„Savvusanna sõsarad“

Dokumentaal, 2023

„Savvusanna sõsarad“, esimene Eesti dokumentaalfilm, mis esilinastus Sundance’i filmifestivalil ja võitis seal parima režissööri preemia, uurib naiste kogemusi suitsusaunas, kus nad jagavad oma sügavaimaid saladusi ja pesevad maha häbi ning valu. Film tutvustab ka Vana-Võromaa suitsusauna kombestikku („savvusanna kombõ“), mis on kantud UNESCO inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. Lisaks on antud film pälvinud tunnustust Euroopa Filmiauhinna dokumentaali kategoorias ja võitnud mitmeid auhindu veel nii Eestis kui ka välismaal. Režissöör Anna Hintsi sõnul tõestab filmi rahvusvaheline edu, kuidas lokaalne teema võib puudutada inimesi üle maailma, rõhutades universaalset vajadust turvalise ruumi järele, kus erinevused ununevad ja inimesed tunnevad end kuuldud, nähtud ning hoituna. Loen rohkem filmi kohta siit.

Tellin filmi

 

„Kurvilise tee legendid“

Dokumentaal, Sport, 2023

„Ott Tänak – The Movie“ tegijate uus film „Kurvilise tee legendid“ on lugu Eesti tipp-rallisõitjatest sportlastena Nõukogude Liidu absurdses süsteemis. 1980ndatel domineerisid eestlased ralliradadel, saades Nõukogude koondise põhituumikuks, kuid maailma tipptiimides, nagu Ott Tänaku ja Markko Märtini puhul, sõitmine jäi neile raudse eesriide tõttu kättesaamatuks. Toomas Diener, endine kaardilugeja ja Harju KEK-i rallitiimi juht, meenutab filmis: „Ei olnud mõtet unistadagi, see oli meie saatus. N. Liidu koondise sõitja koha nimel käis tihe rebimine, seal sõitmine oli iga võidusõitja unistus teiselgi põhjusel – riigis, kus kõik oli defitsiit, sõltus välismaale pääsemisest ka meeste majanduslik heaolu“. Rallilegendid jutustavad filmis lugusid sporditegemisest logisevas nõukogude süsteemis ning suurvõistlustest siin- ja sealpool raudset eesriiet. Filmis näidatakse ka seda, kuidas Eesti autoentusiastid legendaarsete rallisõitjate masinatele uue elu annavad.

Sterotek Film on varem tootnud lisaks „Ott Tänak – The Movie“ filmile ja teleseriaalile ka dokumentaalid „Eesti muld ja Eesti Ruja“ ja „Päris Rannap“ ning need on saadaval Telia Videolaenutuses.

Tellin filmi

 

Kõiki artiklis mainitud filme saab tellida Telia TV Videolaenutusest.