Mida kujutab endast VoWiFi teenus?

#kõned #volte #VoWiFi #WiFi
4 min lugemine

Juba mõnda aega on Telia oma klientidele pakkunud VoWiFi teenust, ehk lahendust, mille abil saab teha kõnesid WiFi võrgus. See on sarnane juba mitu aastat turul olnud VoLTE teenusele, kuid ei ole siiski päris sama. Olgugi, et põhimõtteliselt toimub mõlema teenuse puhul kõne üle intermeti.

 

Kuna VoWiFi toega telefone lisandub pidevalt ja suureneb ka klientide huvi, räägime teenusest ja selle kasutamiseks veelkord lähemalt.

 

VoWiFi – Voice over WiFi

Nagu nimigi viitab on VoWiFi põhimõtteliselt lahendus, kus kõne tehakse WiFi võrgu abil. See tähendab, et telefon kasutab helistamiseks mitte 4G mobiilivõrku, vaid WiFi ühendust ehk juhtmeta internetti. Seega on tegemist teenusega, mis toetab ja teatud juhul asendab mobiilivõrku.

Sarnane VoLTE (Voice Over LTE) lahendus tähendab, et kõne tehakse küll üle interneti, kuid kasutusel on operaatori poolt pakutav 4G internetiühendus. Ehk need VoLTE ja VoWiFi täiendavad, mitte ei asenda teineteist.

 

Milleks see hea on?

VoWiFi eelised ilmnevad näiteks siseruumides ja olukordades, kus mõnedes hoone osades pole levi VoLTE kõneks piisav. Siis valib telefon helistamiseks saadaoleva WiFi võrgu ja kasutaja ei saa vahest arugi. WiFi levist välja liikudes võtab kõne sujuvalt üle 4G mobiilivõrk ehk VoLTE.

 

Kuidas kasutada?

Teenuse kasutamiseks peab kliendil olema vastava toega nutitelefon. Kontrollida tuleks ka, et paigaldatud oleks kõige uuem tarkvara, kuna osadel mudelitel lisandub VoWiFi tarkvarauuenduse käigus. Lisaks tuleb see telefonis ka sisse lülitada.

 

Seda saab teha seadete alt ning tavaliselt on see seal lisatud ühenduste menüüpunkti alla. Samsungitel näites ilmub WiFi helistamise nimeline ikoon ka kiirseadete alla. Kõige lihtsam ongi WiFi kõnede toe olemasolu kontrollida, vaadates kas vastav menüüpunkt on olemas või mitte. Telefoni sätetes on kasutajal võimalik määrata ka seda, millist sidet eelistatakse. Vaikimisi on selleks küll mobiilivõrk aga võimalik on telefoni häälestada ka WiFi võrkusid eelistama. Tasub aga teada, et SMS sõnumid selle teenuse abil (veel) ei liigu. Aktiveeritud VoWiFi tõttu ei jää aga SMSid saatmata, need saadetakse mobiilivõrgu vahendusel. Mobiililevi puudumisel jäävad SMSid ootama levisse jõudmist. MMSide (multimeediasõnumite) edastamine üle WiFi võrgu toimib.

 

Millised telefonid toetavad?

Hetkeseisuga toetavad VoWiFi kõnesid mitmed uuemad Samsungi tippklassi telefonid. See tähendab mudelid S9 ja uuemad. Aga näiteks ka käesoleva aasta A50, A70 ja A80. Lisaks tehakse hetkel aktiivselt telefonitootjatega koostööd tarkvara testimisel, et VoWiFi toega telefonide valik täieneks. Huawei mudelitest on toetatud P20 Pro.

 

Kui palju see maksab?

Kuna operaator ei tee vahet, millise tehnoloogia abil kõne tehakse ja ka kasutaja ei pea igal hetkel teadma, kuidas kõne tehakse, maksab selline kõne täpselt sama palju kui paketis määratud. Midagi ei maksa ka teenusega liitumine. Selle kasutusele võtmiseks piisab lihtsalt vastava toega telefonist ja funktsionaalsuse sisse lülitamisest. Lisaks muidugi peab seda toetama ka sideoperaator.

 

Mis saab välismaal või lennurežiimis?

Välisriigis viibides hetkel veel VoWiFi ei toimi. Sama kehtib tegelikult ka 4G võrgu ehk VoLTE kõnede kohta.

Lennurežiimis aga tuleb peale telefoni lennurežiimi valikut WiFi uuesti aktiveerida. Siis on võimalik kõnesid teha. Arvestama peab aga seda, et WiFi võrgu levist välja liikudes kõne katkeb, sest mobiilivõrgu kasutamine on telefonis keelatud.

 

Hea teada

Lisada võib veel, et VoWiFi abil saab helistada ka hädaabinumbrile, kuid ka siin tuleb meeles pidada, et WiFi-levist välja liikudes kõne katkeb, sest hädaabinumbri kõnet 4G võrku üle ei anta. Tehnilises mõttes aga kasutavadki telefonid hädaabi kõnedeks WiFi-võrku kõige viimase variandina, seda juhul kui ühegi mobiilioperaatori mobiililevi pole saadaval ja ainsaks sideks saab kasutada WiFi-t.