Intervjuu: Lenna Kuurmaa ja Lauri Mäesepp jagavad lähemalt põnevast projektist Setomaal

#Inspira #Lenna ja Lauri Ilmaveerel #telia tv
6 min lugemine

11. aprillil alustab Telia Inspira kanalil värske kodumaine saade „Lenna ja Lauri Ilmaveerel“. Saate kesksed tegelased on  laulja Lenna Kuurmaa ja näitleja Lauri Mäesepp, kes ostsid Setomaal Obinitsa külas lagunenud kirik-koolimaja. Pere unistuseks on see renoveerida Ilmaveere elamuskeskuseks, mis hõlmab tipprestorani ja numbritube. Uurisime neilt, kuidas antud projekt sündis ja edenes. 

 

Miks sai ette võetud antud projekt?  

Lenna: Koroonaajal said kõik tööd kodutalus justkui tehtud. Soovisime panustada kohalikku kogukonda ja luua midagi, mis kohalikku elu edendaks. Teisalt ka seetõttu, et näidata kogu Eestile, et maal elamine ja ka võimsalt tegutsemine on võimalik ja vajalik!  

 

Millest sündis otsus teha just elamuskeskus? 

Lauri: Ühel hetkel me võtsime endale pähe mõtte ehitada siia keskuse, aga see, mis siin keskuses toimuma pidi, selgus ajapikku. Käisime erinevate kohalike ettevõtjate jutul, kaardistasime turu vajadusi ja saime ühel hetkel aru, mida on siia juurde vaja.  

 

Miks just Setomaa ning Obinitsa? 

Lenna: 14 aastat tagasi kohtusin esimest korda Setomaaga ja see kohtumine oli nii erakordne, et ostsin siia, Obinitsa lähedale endale vana talukoha. Koroonaajal sai sellest vanast talukohast meie pere kodu, mille lähedal tahtsime oma tegudega panustada. Teisalt sai meie keskus loodud just Obinitsasse, sest siin asub Eesti üks ilusaim järv, mis pakub hingematvaid vaateid. 

 

Milline oli teie esimene mulje, kui nägite seda vana kirik-koolimaja Obinitsas? 

Lauri: Me olime ikka väga rõõmsad, võiks isegi öelda, et eufoorias, sest me tajusime selle koha potentsiaali. Algusest peale jagati meiega mõtet, et selle hoone restaureerimine võib osutuda proovilepanevaks, aga me ei võtnud seda mõtet end kammitsema. Võiks isegi öelda, et projekti lõpuni välja ei lasknud me enda pähe seda mõtet, et antud projekt on ületamatult keeruline. Lasime end kanda ennekõike just visioonil ega lasknud reaalsusel end segada.  

Lenna: Ülipõneva ajalooga hoone ning selle paiga energia, mille sarnast ei ole mitte kusagil maailmas ja samas ka kõik see looduse ilu, vaated, järv – kõik see, mis kirik- koolimaja ümbritseb. 

 

Millised olid teie suurimad väljakutsed Ilmaveere elamuskeskuse renoveerimisel?  

Lenna: Tagasi vaadates selle kahe ehitusaasta peale, oli  minu jaoks kõige väljakutsuvam leida tasakaal peresiseselt töö ja vaba aja vahel. Laurit oli ikka väga vähe vahel näha J arusaadavalt. Tundsin, et minu ülesanne on hoida kõiki õnnelike ja rõõmsatena, et kõigi tassid oleks täidetud. Ja teine keeruline moment oli see, kui ühel hetkel raha otsa sai ning pool maja oli veel ehitada. 

Lauri: Ilmaveere ehituse juures oli kõige raskem asi laste kasvatamine. Kõlab naljakalt ja ehk ka veidi ootamatult, aga kõige rohkem puudutab ikka see, mis kõige lähedamal on.  

 

Kuidas tulite toime ebameeldivate üllatustega? 

Lauri: Vana hoone renoveerimine on üllatusi täiesti kõrini täis, millega kohtusime alles siis, kui maja ehitusmehi täis oli. Saime nendest jagu ikka läbi leiutamise ja sebimise. Iga üllatus ehitusel läks meile muidugi maksma järgnevad tuhanded. Krigistasime aina hambaid ja leidsime lahendused. Üldiselt ei ole me mingid vingujad, vaid pigem ikka tegutsejad ja lahenduste leidmine on meie igapäevane ülesanne. Vahepeal väsisime ära, siis puhkasime, käisime saunas ja leiutasime lahendusi edasi, kuni oli lahendatud. 

 

Mis oli kõige meeldivam üllatus kogu selle protsessi jooksul? 

Lauri: Meil vedas väga meeskonnaga. Ei olnud eriti mingeid ülelaskjaid ja laiskvorste. Mõni sattus etapiti sisse, aga sai siis üsna kiiresti minema saadetud.  

Lenna: Kõige meeldivam üllatus on see, et meie unistused tõepoolest realiseeruvad tubli tegutsemise taustal. 

 

Kuidas suutsite säilitada positiivset meelt ja motivatsiooni ning ka omavahelist läbisaamist antud projekti käigus? 

Lenna: Minu jaoks kandev jõud oli see, et usk oli täiesti kindel, me saame selle valmis ja tulemus saab väga ilus. Isegi, kui tuli läbi raskeid hetki ja väsimuse momente, püsis meelsus positiivse poole peal. 

Lauri: Optimistlik ja positiivne meel on minu jaoks üliolulised tööriistad, mis annavad tegudele jõudu ja aitavad hoida visiooni silma ees. Kuna ma vastutasin selle projekti eduka sooritamise eest, siis mul ei jäänud midagi muud üle, kui hoida oma ratsionaalset optimismi iga hinnaga – isegi siis, kui seis oli keeruline. Omavahel saime Lennaga läbi tänu sellele, et meie pikem eesmärk oli kogu aja ühine. Muidugi tuli ette raskemaid hetki, aga need tuli lihtsalt ületada. Õnneks ei kanna me neid raskeid hetki endaga pikalt kaasas. Saame võrdlemisi kiiresti neist lahti lastud. 

 

Kuidas oli ellu viia sellist projekti koos lastega? Mis nemad sellest kõigest arvasid? 

Lenna: Andsime lastele  võimaluse ja vabaduse kaasa lüüa seal, kus nad seda teha said ja sellises mahus, nagu soovisid. Selles mõttes kulges kõik mõnusalt. Väikseim laps oli kõige rohkem meiega kaasas, suurematel olid juba omad toimetused-koolid, trennid, sõbrad. Märkasin ka nendes elevust, mida rohkem maja kerkis. Eriti lõpufaasis, kui kõik toad juba peaaegu valmis olid.   

Lauri: Lapsed olid tublid ja mõistvad. Eks paratamatult oli meie tähelepanu rohkem nende juurest ära Ilmaveere arenduse tõttu, aga nad said meist aru. Lenna prioriteet oli muidugi kogu projekti vältel see, et laste tassid oleksid täis ja ta saab selle ülesandega alati väga hästi hakkama.  

 

Millised on teie tulevikuplaanid Ilmaveerel? Kas on veel mingeid unistusi seoses sellega?  

Lenna: Ilmaveere on tõepoolest meie unistuste mängumaa ja mõned praktilised unistused, mille nimel kohe-kohe tööle hakkame, on: Ilmaveere aiamaa, istutuskastid ja väike armas kanala. Lisaks on meil plaanis areneda oma tegevusega ka taimekasvatusse. Kuidas ja millises mahus? Jäägu see täna saladuseks 

Lauri: Mõned tulevikuplaanid alles loksuvad paika, aga selge on see, et haljastus tahab veel nokitsemist ning Ilmaveere lõõgastusvõimalused ja kõrvalteenused arendamist. Kuidas ja mida me täpselt edasi loome? Ma seda unistust selgitada ei soovi. Pigem muudame selle enne reaalsuseks ja siis tunneme sellest juba kõik koos päriselt rõõmu. 

 

Kellele soovitaksite „Lenna ja Lauri Ilmaveerel“ seriaali vaadata?   

Lenna: Kõigile, kes mõtlevad tulla maale elama, aga pole seni veel selleks julgustust leidnud. 

Lauri: Mina soovitaksin seda seriaali vaadata neil, kelle sees elab unistus, mille ellu viimine aina edasi lükkub – ehk annab meie seriaal selle osas julgust juurde. Teiseks soovitame „Lenna ja Lauri Ilmaveerel“ seriaali vaadata neil, kes pole Setomaal kas mitte kunagi või väga pikka aega käinud. Vaadake seriaali ja te saate aru, et see viga tuleb kiiresti parandada. 

 

„Lenna ja Lauri Ilmaveerel“  11. aprillist igal neljapäeval kell 20.00 vaid Telia Inspira kanalil. 

Vaata uut kodumaist sarjaTelia TVvahendusel nii teleris, Telia TV äpis kuiveebilehel. 

 Kogu Inspira kanali sisu on kõigile Telia TV klientidele kuni 14 päeva jooksul tasuta järelvaadatav, seega saab kõiki saateid ja ülekandeid soovi korral järelvaadata endale sobival ajal.