Telia videolaenutusse jõudis üks Eesti parimaid filme

#Savvusanna sõsarad #telia tv #Telia videolaenutus
3 min lugemine

Jaanuari lõpus täienes Telia videolaenutuse valik Eesti dokumentaalfilmiga „Savvusanna sõsarad“, mis ka välismaisetel filmifestivalidel ja auhinna jagamistel kiidusõnu pälvis. Ja need kiidusõnad polnud sugugi asjata jagatud – tegemist on väga hea filmiga, mida tasub igaühel vaadata. 

 

Režissöör Anna Hintsi linateos on kaasaegne film naistest, kes suitsusauna kaitsvas pimeduses kokku tulevad, oma sügavamaid saladusi jagavad ning kehasse kogunenud häbi ja valu maha pesevad. Film tutvustab ka Vana-Võromaa suitsusauna kombestikku („savvusanna kombõ“), mis on kantud UNESCO inimkonna vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. 

Pooleteist tunnise filmi jooksul jutustatakse vaatajatele intiimne, köitev ja emotsionaalne lugu ning seda tehakse üllatavalt ausalt ja siiralt. Räägitakse omavahel, räägitakse iseendaga ja räägitakse vaatajaga. Muu seas ei jää puudutamata ka sellised keerulised teemad nagu vägivald, abort, vägistamine jne. Ei ole alati kerged lood, mida saunatajatel rääkida ja ei ole ka kerged lood, mida vaatajatel kuulata. Aga teemade raskus ja nende käsitlemise siirus teebki filmist erakordselt köitva vaatamise. Kaasa aitab ka visuaalne keel, mis on samuti huvitavalt lahendatud ega muutu liiga üksluiseks.  

Filmi on saatnud ka rahvusvaheline edu 

Film nägi ilmavalgust selle aasta alguses, mil see esilinastus mainekal Sundance’i filmifestivalil maailmakino dokumentaalfilmide võistlusprogrammis. Tegemist on esimese Eesti dokumentaalfilmiga, mis sellisel festivalil on osaleda saanud. Filmifestivale väisati aga teisigi ning selle aasta Euroopa filmiauhindade galal pälvis “Savvusanna sõsarad” parima Euroopa dokumentaalfilmi auhinna. Ekraniseering esitati tänavu ka Oscari kandidaadiks, ent paraku jäi dokfilm eelnimekirjast siiski välja. 

Väljaanne The New York Times valis „Savvusanna sõsarad“ aga selle aasta parimate filmide hulka. “Mitmed head ja tähelepanu saanud filmid näiteks “Barbie” ja “Poor Things” jutustavad naiste teekonnast maailmas, mis on endiselt patriarhaadi poole kaldu. Kõige enam jäi mulle aga meelde Eesti dokumentaalfilm “Savvusanna sõsarad“. See on visuaalselt lööv ja ebatavaliselt avameelne, tabades ehtsust, mida vaid mõned üksikud ilukirjanduslikud filmid suudavad täielikult edasi anda,“ kirjutas kriitik Alissa Wilkinson. 

Filmi „Savvusanna sõsarad“ režissöör ja stsenarist on Anna Hints. Produtsent on Marianne Ostrat (Alexandra Film, Eesti), kaasprodutsendid on Juliette Cazanave (Kepler22 Productions, Prantsusmaa), Hlín Jóhannesdóttir (Ursus Parvus Island) ja Eero Talvistu (Eesti). Filmi operaator on Ants Tammik, monteerijad Hendrik Mägar, Tushar Prakash, Qutaiba Barhamji, Martin Männik ja Anna Hints. Heli salvestas Tanel Kadalipp ja Patrick McGinley. Helirežissöör on Huldar Freyr Arnarson ning heliloojad Edvard Egilsson ja ansambel EETER (Anna Hints, Marja-Liisa Plats, Ann Reimann).  

 

Filmi „Savusanna sõsarad“ näeb Telia TV videolaenutusest.