7 viga, mida sa iPhone’iga pildistamisel teed

#iPhone #pildistamine
3 min lugemine

iPhone’id on juba peaaegu algusest peale tuntud oma suurepärase kaamera poolest, mis stabiilselt kuulub telefonikaamerate tippu. Lisaks muudab Apple seda iga aastaga üha paremaks, nüüd tulevad juba päris head pildid ka hämaras pildistades, kaameral on kolmekordne optiline zoom jne jne.

 

Miks on aga tihti iPhone’iga tehtud pildid igavad, lamedad ja vahel lihtsalt ebakvaliteetsed? Paraku ei piisa heade piltide tegemiseks ainult kaamerast, oluline roll on ka fotograafil. Allpool toome välja 7 levinumat viga, mille vältimine aitab muuta sinu fotosid kvaliteetsemaks ning vaatamisväärsemaks.

 

Sa ei fokusseeru kindlale objektile

Digifotograafia juures on pildistamise odavus tekitanud tohutul hulgal digitaalse prügi teket. Inimesed klõpsivad pilte teha üsna suvaliselt, mõtlemata, mida ja miks nad üldse pildistavad. Tegelikult aga võiks igal pildil olla mingi objekt, mis tõuseks taustast esile, muudaks pildi põnevamaks või nagu fotograafid ütlevad, millel oleks rääkida oma lugu.

 

Sa ei fokusseeri piisavalt

Kui sa oled oma foto jaoks ühe sellise objekti leidnud, siis tuleks sellele piisavalt fokusseerida. Reaalselt tähendab see lihtsalt seda, et sa näpuvajutusega märgid selle objekti pildil ja iPhone’I kaamera teeb juba kõik ülejäänu, nii et sinul jääb üle vaid nupule vajutada. Oluline on anda aparaadile ka pisut aega konkreetsele objektile fokusseerumiseks, et see ei jääks uduseks.

 

Sa ei kasuta ekraanijoonestikku

Sinu iPhone on varustatud spetsiaalse ekraanijoonestikuga (grid ing.k), mis tuleks kaamera sätetest aktiveerida. Ekraanijoonestik jaotab ekraani nii vertikaalis, kui horisontaalis kolmeks osaks. See aitab paremini komponeerida kaadrit. Siin tuleb mängu nö kolmandike seadus, mis ütleb, et pildistatav objekt võiks pildil asuda umbes ühe kolmandiku kaugusel kaadri servast. Päris kaadri keskel asuv objekt muudab reeglina pildi lihtsalt igavaks ja kunstlikuks.

 

Sa ei kasuta kiiremat pildistamist

Öeldakse, et fotograafia on mäng aja ja valgusega. Meil kõigil tuleb pildistamisel ette olukordi, kus me lihtsalt ei jõua piisavalt kiiresti kaamerat objektile fokusseerida. Õnneks on iPhone’I kaamera sätetes olemas režiim, mis võimaldab kiiremat pildistamist, eriti kui teed kiiresti mitu võtet järjest. Selleks tuleb telefonikaamera sätetes aktiveerida ‘Prioritize Faster Shooting’.

 

Sa kasutad liiga palju zoomi

iPhone’i kaameratel on õigupoolest kaks suumi – digitaalne ja optiline. Viimast muidugi kõigil telefonimudelitel ei ole. Digitaalset aga tuleks kasutada ainult äärmisel vajadusel, olulist ilupilti selle abil kindlasti ei sünni. Tegelikult ei maksa liialdada ka optilise zoomiga, vaid võimalusel püsida ikka nö ühekordse suurenduse juures ning liikuda vajadusel lihtsalt ise objektile lähemale.

 

Sa ei kasuta piisavalt telefonikaamera sätteid

Sinu telefonikaamera rakenduses peitub terve kuhi sätteid, mida võib kasutada ka siis, kui sa ei ole professionaalne fotograaf. Sa võid mängida säriaajaga, fookusega, filtritega või kasutada näiteks live-fotosid. Siin on palju võimalusi, mille abil oma fotosid paremaks ja huvitavamaks teha. Siiski pole soovitav filtrite kasutamisega liiale minna, vaid säilitada seal mõõdukust.

 

Sa ei puhasta telefonikaamera objektiive

Päris fotograafid hoiavad oma kaamerate objektiive nagu silmaterasid. Pole ka ime, enamus neist maksab üsnagi soliidset hinda. Sinu kaamera on aga reeglina taskus või kotis koos ülejäänud kila-kolaga. Tegelikult on isegi soovitav mitte hoida telefoniga samas taskus näiteks võtmeid, peenraha või muud kraami, mis telefonikorpust, ekraani ja ka kaamera objektiive kriimustada võiksid. Kui mustuse saab telefoniobjektiivilt maha pehme ja vajadusel ka pisut niiske lapiga, siis kriimustuste vastu ei aita enam miski.

Kui nüüd nö avarama pilguga ringi vaadata, siis kõik ülaltoodud vead kehtivad suuresti ka Android-telefoniga pildistamisel.

 

 

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."