Mida teha, kui iPhone ei käivitu?

#iPhone #nutitelefoni hooldus
3 min lugemine

Apple iPhone’id kuuluvad küll nutitelefonide paremikku, kuid probleemidest pole vabad isegi need. Lisaks muudele muredele võib mõnel kasutajal olla raskusi oma iPhone’i sisselülitamisega.  

 

Mittereageeriva iPhone’i tõrkeotsing võib olla keerukas, eriti kui probleemi juurpõhjus pole selge. iPhone ei pruugi sisse lülituda mitmel põhjusel, nagu näiteks tarkvaraviga, täielikult tühjenenud aku või mõni tõsine problem riistvaraga.

Nii näiteks võib iPhone’i trepist alla kukutamine kahjustada sisemisi komponente. Kuigi uusimad iPhone’id on IP68 sertifitseeritud, võib pidev niiskusega kokkupuude kahjustada veekindlat tihendit ja seeläbi ka elektrilisi detaile, mida on kodustes tingimustes võimatu parandada. 

Kas see tähendab, et sa ei saa oma iPhone’i sisselülitamiseks midagi teha? Õnneks on mõned võimalused, mida proovida, enne kui oma iPhone’i parandusse saadate.  

Kõigepealt proovime oma iPhone’i sisse lülitada, vajutades küljenuppu paariks sekundiks alla. Kui seade ikkagi sisse ei lülitu, siis peaks aitama sundtaaskäivitus. Sõltuvalt mudelist erinevad iPhone’i sundtaaskäivitamise sammud.

Kasutades iPhone 8, iPhone SE (2. põlvkond) või uuemaid iPhone’e, sealhulgas Face ID-ga mudeleid, tuleb teha nii: vajuta helitugevuse suurendamise nuppu, seejärel vajuta helitugevuse vähendamise nuppu ja lõpuks vajuta küljenuppu ja hoia seda all, kuni ekraanile ilmub Apple’i logo. Nüüd on sinu iPhone taaskäivitunud ja selle protsessi käigus on tõenäoliselt lahenenud kõik tarkvaraprobleemid, mis selle sisselülitamist takistasid. 

Lisaks võib takistada iPhone’i sisselülitamist selle täielikult tühjenenud aku. Kui telefoni aku langeb 0% -ni, lülitub see välja ja kuvab küljenuppu vajutades punast akuindikaatorit. Kuidas see on aga võimalik, kui telefoni aku on tühi?

Asi on selles, et iPhone’id reserveerivad akust väikese osa, mis toidab ekraani piisavalt, et näidata indikaatorit. Kui aga ka sellises seisus iPhone’i paar päeva mitte laadida, siis saab tühjaks ka nn reservaku, tekitades täiesti mittetöötava seadme. 

Sellises olukorras tuleb iPhone’i laadijaga ühendada ja lasta sellel vähemalt tund aega laadida. Kui aku hakkab aktiivselt täituma, peaks iPhone automaatselt sisse lülituma. Kui aga iPhone ei lülitu sisse ka paaritunnise laadimise järel, siis tuleb kontrollida, kas laadija ja laadimiskaabel töötavad ikka korralikult. Selleks proovige nendega laadida mõnda teist seadet. Pea meeles, et täielikult tühjenenud iPhone’i akul võib minna kuni kaks tundi, enne kui see hakkab taastumise märke näitama. 

Igaks juhuks võib ka puhastada iPhone’i Lightning-porti, et ükski mustus ega tolm ei takistaks laadimist.  

Kui telefon ei lülitu sisse ka pärast sundtaaskäivitamist ja paaritunnist laadimist, siis võib proovida seda ühendada iTunes’iga arvutis, et teha tehaseseadete lähtestamine. Selleks on vaja eelistatavalt Mac-arvutit, milles on iTunes’I viimane versioon.

Esmalt tuleb iPhone ühendada arvutiga kaabli abil ja seejärel avada arvutis iTunes. Nüüd on oluline vaadata, kas rakendus näitab muusikavahekaardi paremal pool iPhone’i ikooni. Kui seal on iPhone’i ikoon, siis on võimalik iPhone’i varundada ja on ka lootust telefoni taastada. Kui aga iTunes’is telefonikooni ei ilmu, ei saa te isegi oma telefoni sisu varundada. Sellisel juhul tuleb omakäelisest katsetamisest loobuda ning viia telefon volitatud asjatundjate kätte parandustöödeks. 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."