Vähem digiprügi aitab tõsta produktiivsust ja maandada stressi

#digikoristuspäev 2024 #digiprügi
3 min lugemine

Nii nagu vähemalt aeg-ajalt tuleb koristada oma elamist, tuleks digiajastul korda luua ka arvutis, telefonis ja teistes seadmetes, kuhu koguneb “digitolmu”. Järgnevalt toon välja viis äppi või abivahendit, mis on loodud digiprügist vabanemiseks ja digitaalse elu korrastamiseks.

 

Kui vanad ja kasutud e-kirjad, failid ja kaustad võtavad asjatult ruumi kõvaketastel ja pilveserverites, siis selles kaoses orienteerumine mõjutab produktiivsust ja isegi vaimset heaolu. Alljärgnevalt leiad mõned soovitused, kuidas olukorda parandada.

LastPass – paroolihaldur

Paroolidega kipub olema kaks probleemi. Esimene neist on liiga lihtsa ja seega häkitava parooli valimine (ja selle kasutamine mitmel pool), teine probleem on paroolide kirjutamine märkmepaberitele või mõnda Notepadi-faili, kust need kaduma võivad minna.

Paroolihaldurite puhul on tarvis teada vaid ühte parooli, millega pääseb ligi kõigile teistele. Nii on peas rohkem ruumi muudele asjadele ja saab likvideerida märkmepaberi hunniku lauaserval.

Teised tuntumad parooliäpid on NordPass, 1Password, BitWarden ja DashLane.

Clean Email – korrasta kirjakast

Meilikastides toimuv võib kergesti üle käte mina. Segadus, ebaolulise info üleküllus, reklaamid jm ummistab enamiku jaoks põhilise suhtlukanali. Kuigi näiteks Gmailis ja Outlookis on sisse-ehitatud mitmed võimalused, kuidas postkastis korda luua ja ebavajalikest uudiskirjadest saad loobuda kasvõi ükshaaval, siis abi võib olla ka spetsiaalsest tööriistast. Clean Email on üks neist, aidates loobuda uudiskirjadest ja valida need, mida tõesti soovid saada.

Google Drive – vähem faile

Google Drive’st oled küllap kuulnud, kuid tasub meeldetuletamist, sest plusse on mitmeid. Nimelt on Drive’s hoiustatavad failid ja pildid kättesaadavad kõigist seadmetest. Tänu sellele pole vaja teha koopiaid, mis kõik võtavad ruumi. Samuti on tegu pilveteenusega, mis jätab vaba ruumi isiklike seadmete kõvaketastele. Failid on Drive’s jagatavad lingiga – teised ei pea neid seega allalaadima.

Minu jaoks üks suurimaid Google Drive’i võlusid on võimalus teha failidesse reaalajas muudatusi mitmel inimesel. Lisada teksti, kommenteerida, redigeerida, tutvuda tööversioonidega. Nii jäävad ära edasi-tagasi saadetavad manusega meilid, mis toodavad teinekord uskumatul hulgal faile, milles pole mitte ainult keeruline orienteeruda, vaid mis võivad arvutisse ununedes muutuda digiprügiks, mida on vaja millalgi tulevikus hakata sorteerima.

Forest – kasuta aega efektiivselt

Digiprügi toob endaga kõikvõimalikud segajad – sotsmeedia ja muud teavitused, uuendused, värskendused –, mis viivad tähelepanu mujale ja segavad keskendumist. Üks mänguline äpp on Forest, mis on sisuliselt taimer, mille saad tööle panna, kui on vaja keskenduda ja vältida näiteks sotsmeedia visiite. Taimeri tiksudes hakkab kasvama virtuaalne puu. Kui peaksid aga avama äppe, mida pole vaja, siis puu närbub.

Lihtsad harjumused

Oluline on võtta kasutusele need vahendid, millest on abi. Kui näiteks ükshaaval meilikasti tühjendamine vanadest meilidest sobib, siis miks mitte seda teha. Kaaluda võiks ka näiteks vanemate kui aasta taguste e-kirjade kustutamist. Arvutis ja telefonis võib aeg-ajalt üle vaadata äpid, mis pole pikalt kasutust leidnud ning need kustutada. Telefoniga tehtavate fotode osas võib võtta eesmärgiks teha vähem pilte, nii ei teki ka digiprügi, millega hiljem tegeleda. Redditis märkasin ühte üsna äärmuslikku soovitust ilmutada olulised fotod ja digikoopiad sootuks kustutada. Mina veel selleks sammuks valmis pole, küll aga proovin iga päev kustutada 20-30 fotot.

26. jaanuaril toimub Telia eestvedamisel juba kuues üle-eestiline digikoristuspäev, mille raames kutsutakse inimesi ja ettevõtteid kustutama oma andmeprügi ning tagastama vanu elektroonikaseadmeid. Digikoristuspäevaga saab liituda SIIN.

Hardi õppis Balti filmi- ja meediakoolis ning töötab vabakutselise režissöörina, aga tema argipäeva mahub nii kooli täienduseks kui kõrvale ka mitmeid hobisid. Reisimise ning filosofeerimise kõrval katsetab Hardi ka erisuguseid digitehnoloogilisi süsteeme, programme, portaale ja rakendusi, et selgitada välja need, millised aitavad oma elu kvaliteetsemalt korraldada.