YouTube Premium – raharöövel või õnnistus?

#YouTube
3 min lugemine

On sul YouTube Premium? Mul ka polnud varem. Leppisin aina pikenevate reklaamidega. Kõigepealt alguses, siis ka lõpus. Kannatasin ära, et ekraan peab koguaeg sees olema ja kui tahta telefonis midagi muud teha, siis muusika või loeng või misiganes parasjagu mängis, katkes. Lõpuks katkes ka mu närv ja otsustasin teha selle ebameeldivalt suure igakuise väljamineku. Nüüd on juba 4 kuud mu pangakontolt maha läinud 8 eurot ja 49 senti. See ei ole meeldiv vaatepilt.

 

Aga kõik muu on meeldiv. YouTube mängib nagu Spotify, taustal, või telefoni ekraani servas. Järgmine lugu hakkab mängima ilma valju reklaamita. See on ülimõnus kogemus. Aga milleks YouTube kui on Spotify? Sest YouTube’s on lood, mida Spotifys pole. Varem üritasin telefoni panna taskusse lootuses, et tasku järgmist, eelmist või jumal teab mida ei pane mängima. Tuleb tuttav ette?

Teine ja isegi suurem põhjus proovida Premiumit oli mu harjumus panna õhtul mängima mingi rahustav playlist või jutusaade. Liiga tihti ärkasin pool tundi hiljem, kui video oli lõppenud, valju netikasiino reklaami peale. Öörahu huvides veensin ennast, et see pea 9 eurot kuus pole liiga palju. Uni on ju oluline, eks?

Küll aga ei tea ma kedagi teist, kellel oleks YouTube Premium. Iga sünnipäev, piknik, sõpradekülastus kippus endaga tooma iseenesestmõistetavad reklaamipausid, misjärel tuleb telefon kätte võtta ja lubatud ajal selle lõputu mängimine katkestada. Või mis veel hullem, telekapult. Nii oli see ka tantsutundides, kus õpetaja, mitmekümne õpilase ees, jooksis vahepeal reklaami kinni panema. Nii on see olnud ka soliidsetes ettevõtetes, kus jõukad inimesed tööga seotult koosolekul mõnda videot vaadates, peavad kannatlikult reklaami lõppu ootama.

Ilmselt oli õigus mu vennal, kes ütles, et ta ei julge tasulise YouTube’ga liituda, sest sellest loobumine võib olla liiga raske. Tal oli õigus. Enda meelest katkestasin eelmisel kuul subscriptioni. Ilmselt karjainstinktist, sest kui kellelgi seda ei ole ehk kõik saavad hakkama ilma, siis ma ei taha olla ainus rumal, kes maksab. Kuigi ma katkestasin tellimuse, siis kuidagi see ikkagi jätkus, taas läks kontolt makse Google’le ja kuigi korraks tundsin pahameelt, siis see asendus kohe rõõmuga. Veel ei pea taasharjuma reklaamidega, veel üks kuu YouTube’i sellisena nagu ta kõige parem on. Aga ilmselt ma ikkagi loobun. Kui kõik kannatavad, siis kannatame koos. Õnneks on siiski podcasti-äpid läbi mille kuulata näiteks rahustavaid “Ööülikooli” loenguid, mille jutulõnga ei katkesta ülespumbatud valjud reklaamid ja kus saab peale panna taimeri, mis peale unne suikumist taktitundeliselt kõlari välja lülitab. zZzZ …

 

Hardi õppis Balti filmi- ja meediakoolis ning töötab vabakutselise režissöörina, aga tema argipäeva mahub nii kooli täienduseks kui kõrvale ka mitmeid hobisid. Reisimise ning filosofeerimise kõrval katsetab Hardi ka erisuguseid digitehnoloogilisi süsteeme, programme, portaale ja rakendusi, et selgitada välja need, millised aitavad oma elu kvaliteetsemalt korraldada.