Neli asja (ja veel kaks), mida on soovitav telefonist eemaldada

#küberturvalisus
3 min lugemine

Meie nutitelefonid teavad meist rohkem, kui me ise seda aimatagi oskame või tahame. Meie personaalne info telefonis aitab muuta meie argipäeva märgatavalt mugavamaks ning enamusel meist pole selle nimel kahju ka oma isiklikest andmetest.

 

Vähemalt seni, kui me selle peale ei mõtle või kui telefon pole sattunud võõrastesse kätesse, kes selle sisule ligi võivad pääseda. Sellepärast oleks juba ennatlikult nutikas eemaldada telefonist igasugune kompromiteeriv info, mis pahatahtlikesse kätesse sattununa meile suurt kahju võiks tekitada.

 

Isiklikud fotod ja videod

 

Isiklike piltide ja videote all ei pea me silmas neid mälestusi, mis on näiteks jäädvustatud sinu tähtpäeval või millel on kujutatud näiteks sinu lemmiklooma oma meelistegevuse juures. Pigem tuleb nende all mõelda tõepoolest intiimse sisuga pilte ja videoklippe, mis annaksid pahatahtjale võimaluse sind kompromiteerida või šantažeerida. Kui sa aga ei suuda neist kuidagi vabaneda, siis vähemalt paiguta need mingisse eraldi kausta, mille sisu saad koodiga kaitsta või mille saad võõraste silmade eest sootuks ära peita. Parem aga hoia neid kusagil pilves kindla luku ja parooli taga peidus.

 

Paroolid

 

Kindlasti on enamik meist ühel või teisel hetkel naernud nende vanainimeste üle, kes hoiavad oma pangakaarti paroole mingil paberilehekesel pangakaardiga samas rahakotis. Hoida enda jaoks olulisi paroole oma telefonis on umbes sama “nutikas”. See on küll väga mugav, kuid samas ka väga ebaturvaline. Paroolide kindlaks hoiustamiseks on olemas mitmeid erinevaid paroolirakendusi, mis samuti hoiavad paroole küll telefonis, aga samas ühe kindla parooli taga kõvasti lukus. Kui aga mingil põhjusel paroolihaldurit kasutada ei taha, siis pane need kirja mingisse faili ja hoiusta see mõnes usaldusväärses pilveteenuses. Kusjuures soovitavalt püüa see ka seal piisavalt hästi ära peita ning ära mitte mingil juhul anna sellele failile nimeks ’paroolid’ või midagi muud sarnast, mis kaksipidi mõtlemisele ruumi ei jäta.

 

Delikaatse infoga fotod

 

Delikaatse sisu all ei pea me siin silmas mitte aluspesus tehtud fotosid, vaid näiteks pilte krediitkaartidest, dokumentidest, aadressist, hinnalisest kodusisustusest ja muust sarnasest. Ilmselt said sa juba aru, mida me siin täpsemalt silmas peame. Ühesõnaga fotod, mis võivad motiveerida kurjategijaid sinu vastu suuremat huvi tundma, kui sa ise seda sooviksid.

 

Pangakonto infot

 

Kõik finantsidega seostuv pakub kurjategijatele suurt huvi. Seega pole eriti tark säilitada telefonis koopiaid erinevatest pangadokumentidest või muidu pangakontoinfot, et röövlinäod ei pääseks ligi meie kõige kallimale – pangakontole. Mõistagi ei kehti see pangarakenduste kohta, mis reeglina on üsna turvalised ja hästi kaitstud.

 

Sinu sõrmejälg ja nägu

 

Need mõlemad pakuvad meile telefoni kasutamisel suurt mugavust, kuid samas panevad meid ka valiku ette, kas eelistada seda mugavust privaatsusele ja turvalisusele. See valik on täiesti sinu enda kätes ning otsuse tegemisel peaksid enne hoolikalt aru pidama, sest kui sinu sõrme või nägu võivad kurjategijad näiteks kasvõi jõu abil kasutada, siis parooli nad ei pruugi sinu käest välja kangutada, eriti juhul, kui sa näiteks simuleerid ohuolukorras tekkinud amneesiat vms.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."