Millal sa viimati oma rüperaali klaviatuuri puhastasid?

#klaviatuur #puhastamine
3 min lugemine

Kas sa tead, et sinu süleri klaviatuur on kordades räpasem, kui näiteks prill-laud sinu tualetis? Vähemalt on nii suurel enamusel arvutikasutajatest.

 

Tavaliselt hoolitsetakse pigem oma arvuti ekraani eest, kus igasugune mustus kohe silma torkab, klaviatuur, mis aga päevade kaupa on meie näppudega otseses kontaktis, jääb meie vaateväljast välja. Seepärast tasuks süstemaatiliselt hoolitseda ka klahvistiku hügieeni eest. See mõjub nii meie kui ka (süle)arvuti klaviatuurile ainult positiivselt ning pikendab viimase kasutusiga.

 

Lülita välja

Kui idee klaviatuuri puhastamise vajalikkusest on sinus kinnistunud, siis esimese asjana tuleb arvuti välja lülitada. Lauaarvuti puhul võid lihtsalt klaviatuurijuhtme arvuti tagant lahti ühendada.

 

Raputa

Nüüd tõsta klaviatuur näiteks prügikasti või kraanikausi kohale klahvistik allapoole ning raputa seda, et klahvide vahele peitunud kübemed välja pudeneksid. Raputa ettevaatlikult, mitte raevukalt. Lisaks võid klaviatuuri põhja kergelt koputada-patsutada, et ka kinnisem prügi lahti põruks.

 

Õhuta

Klaviatuuri õhuga töötlemiseks on kaks varianti. Paremates poodides on saadaval väikestest käepärastes aerosooliballoonides suruõhk. Selle suruõhuga tasub klaviatuur hoolikalt rida rea haaval üle käia. Kui aga suruõhku ei juhtu käepärast olema, siis on ka alternatiivne variant. Kui peres peaks olema naisi, siis on enam kui reaalne ka föönide olemasolu. Seega tasub panna föön maksimaalsele töörežiimile ning töödelda sellega hoolikalt klaviatuuri. Kindlasti tuleb aga hoiduda fööni kuumarežiimist, vaid panna see neutraalsele ehk siis jahedamat õhku puhuma. Kui aga puudub nii suruõhk, kui ka föön, siis võid proovida puhuda ise pruntis huulte vahelt. Veendu aga enne, et suu oleks tühi st et mingid toidujäänused vms ei lenduks klaviatuurile.

 

Pühi & nühi

Viimase ja võibolla ka kõige olulisema faasina tuleb pühkimine-nühkimine. Selleks on sul vaja mikrofiibrist lappi ja alkoholi sisaldavat puhastusvedelikku. Kindlasti ei tohi alkoholina kasutada konjakit, rummi, viskit vms sest need mõjuvad klaviatuurile hävitavalt. Puhastusvedelikuga tuleb niisutada lapp, mitte klaviatuur. Niisutamine tähendab seda, et lapp ei tohi puhastusvedelikust tilkuda, vaid peab olema lihtsalt niiske. Kui klaviatuur on lapiga üle käidud, kuid klahvide vahel torkavad ikka silma mingid plekid vms, siis tuleb kasutusele võtta vatipulgad, mida tavaliselt kasutatakse beebide nahavoltide või kõrvade puhastamiseks. Ka neid on soovitav niisutada puhastusvedelikuga.

Kui kõik ülalmainitud protseduurid on edukalt läbi viidud ning klaviatuur särab puhtusest, siis tasub lasta tal veel mõned minutid taheneda, enne kui arvuti taas sisse lülitada või klaviatuur arvutiga ühendada.

 

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."