Kuidas oma MacBooki aku vastupidavust suurendada?

#aku säästmine #MacBook
2 min lugemine

Apple MacBookide akude vastupidavus on peaaegu legendaarne. Uued M1 Pro kiibiga MacBook Pro’d peaksid ühe laadimisega vastu pidama kuni 21 tundi. Ometi teab iga rüperaali kasutaja, et seda aega pole kunagi liiga palju ning aku kipub alati tühjenema kõige ebamugavamal hetkel. Ometi on kasutajal mitmeid nippe, kuidas seda aega käepäraste vahenditega pikendada.

 

Kontrolli rakendusi

Kõige lihtsam on esimese asjana kontrollida, millised programmid rüperaali akut kulutavad. Seda näeb, kui klikkida arvutiekraani paremas ülanurgas olevale akuikoonile. Avanenud menüüaknas on alajaotus Using Significant Energy, kus on ära toodud rakendused, mis kulutavad rohkem arvuti akut. Kui nende seas on hetkel ebavajalikke rakendusi, siis on arukas need välja lülitada.

 

Reguleeri ekraani heledust

Mida heledamaks on keeratud sinu rüperaali ekraan, seda ilusam see on. Paraku lühendab ekraani heledus proportsionaalselt aku vastupidavust. Ekraani heleduse reguleerimiseks tuleb minna arvuti sätetesse (System Preferences) ja valida sealt ekraanid (Displays). Sealt tuleb deaktiveerida automaatne ekraaniheleduse reguleerimine (Automatically adjust brightness). Selle asemel tuleb nüüd ekraani heledust reguleerida käsitsi, vastavalt vajadustele ning ümbritsevale keskkonnale.

 

Lülita välja Bluetooth või Wi-Fi

Sülearvuti akut tühjendavad ka igasugused juhtmevabad ühendused nagu Wi-Fi ja bluetooth. See ei tähenda muidugi nagu ei tohiks MacBookiga koos kasutada juhtmevabu seadmeid või peaks loobuma Netflixi kasutamisest oma rüperaalis. Lihtsalt võiks need ühendused välja lülitada, siis kui neid hetkel vaja pole. Mõlemaid neid saab mugavalt sisse-välja lülitada ekraani paremas ülanurgas asuvast kontrollpaneelist.

 

Reguleeri klaviatuuri taustavalgust

Klaviatuuri taustavalgus on mugav lahendus hämarates tingimustest töötamiseks, kuid muul ajal on see täiesti tarbetu iluasi. Seepärast tasub selle heledus viia miinimumini ning lülitada see klaveri mittekasutamise ajaks täiesti välja. Seda saab teha klaviatuuri sätetest.

 

Tuuni Spotlight’i indekseerimist

Spotlight’i otsingusüsteemi abil leiad oma MacBookist üles kõike, mida vajad. Ometi pole vaja otsida alati ja kõikjalt. Otsinguprotsess nõuab vähem energiat, kui sealt eemaldada kohad, kust tegelikult otsida pole vaja. Nagu näiteks kirjatüüpide (font) kaust. Selleks tuleb süsteemi sätetest avada Spotlight ja sealt deaktiveerida kohad, kust otsimine oleks tarbetu.

 

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."