
Suvi on kohal ja paljudele Maarjamaa elanikele tähendab see veemõnude hooaja algust. Olgu siis vees või vee kohal paadis, jahis või laevas. Kaunid hetked veeääres lausa kutsuvad kasutama telefonikaamerat. Telefonidele aga on teatavasti sisse kodeeritud soov kõige sobimatumal hetkel kasutaja näppude vahelt või taskust vette pudeneda.
Mõistagi võib telefon vetevoogudesse sukelduda ka vannitoas või tualetis, kuid suvi on telefonidele vaieldamatult riskantseim periood. Õnneks on alates 2013. aastast veekindlate nutitelefonide valik plahvatuslikult kasvanud ning juba praegu on saadaval suur valik erineva veekindlustaseme (ja hinnaga) nutitelefone. Enne randa siirdumist või paati istumist tasub selgeks teha, kui veekindel on su telefon taskus või käekotis.
Telefonide tehniliste andmete seas tähistab seadme tolmu- ja veekindlust lühend IPxx, kus x-i asemel on erinevad numbrid. Esimene numbritest näitab telefoni tolmu-, teine aga veekindlust. Maksimaalset tolmukindlust tähistab praegu number 6, maksimaalset veekindlust 9K või isegi X. 9K puhul võib telefoni või muud nutiseadet näiteks tulistada kuuma veega veekahurist 30 sekundi jooksul nelja eri nurga alt. X aga tähendab mingi spetsiifilise tegevusalaga seotud maksimaalset veekindlust.
Enamik tippklassi telefone vastab tänapäeval IP67 või IP68 veekindlustasemele. Ehkki numbrid on siin lähestikku, on veekindluse vahe suur. Kui inglise keeles kasutatakse nende kohta termineid water resistant ja waterproof, siis eesti keelde võiks neid tõlkida kui pritsmekindel ja veekindel. Ehkki ametlik info IP67 kohta lubab kuni pooletunnist viibimist kuni ühe meetri sügavusel, siis reaalses elus on kindlasti nutikam piirduda vaid veepritsmete ja vihmaga. Kuigi IP68 lubab hoida telefoni või muud nutiseadet kauem ja sügavamal vee all, siis reaalsuses seda siiski järele proovida ei soovitaks. See tähendab, et võid seda teha, kuid täielikult omal vastutusel, meie sind proovima ei ärgita. Tegelikult ei soovitaks ma ka kõige tolmu- ja veekindlamat telefoni rannas hoida kas kotis või püksitaskus, sest hoolimata täielikust tolmukindlusest on täiesti tavaline liiv nutiseadmete ja igasuguse muu elektroonika kuri vaenlane.
Juhul kui sinus ometi peitub potentsiaalne allveefotograaf või -operaator, siis soovitaks pigem internetiavarustes ringi vaadata ning varustada oma telefon spetsiaalse hermeetilise ümbrisega, mis lubab pidada vee all tundidepikkuseid foto- või filmivõtteid. Tõsi, kvaliteetsed veekindlad ümbrised pole eriti odavad, kuid kindlasti on need vähemalt kümme korda odavamad kui sinu nutiseade.
Eelnenud jutu kokkuvõtteks
Kui su telefon kukub vett täis vanni, siis IP67 veekindluse puhul tasub see sealt ahvikiirusel välja võtta, IP68 veekindlus aga võimaldab sul enne telefoni õngitsemist rahulikult käised üles käärida või särgi koguni seljast ära võtta.