Kas ja miks on sulle vaja isiklikku sülearvutit?

#sülearvuti
3 min lugemine

Sülearvuti on täna üks levinumaid töövahendeid maailmas ning üsna loomulik, et uuele töökohale asudes saab töötaja enamasti ka uue sülearvuti. Sama loomulik on ka see, et inimesed kasutavad seda uut töövahendit isiklikel eesmärkidel.

 

Tööarvutiga suheldakse sotsiaalvõrgustikes, saadetakse privaatmeile, suheldakse pangaga, osteldakse ja isegi mängitakse. Vahel kasutab ühe pereliikme tööarvutit eraotstarbel terve pere. Hoolimata sellest, et tegu on levinud praktikaga, pole tööarvuti eraotstarbel kasutamine siiski kuigi hea mõte.

 

Sinu andmed – tööandja arvuti

 

Kõigepealt võib kõike, mida sa arvutis toimetad, näha firma IT-osakond. Arvutis toimuva jälgimiseks on erinevaid rakendusi ning nende kasutamine on seoses pandeemia ja kodukontorite kasvuga märgatavalt suurenenud. Vähe sellest, et IT-osakond võib sinu tegevust jälgida, neil on ka ligipääs kõigele sellele, mida sa oma arvutisse alla laadid. Olgu selleks siis privaatsed fotod või finantsandmed. Ning kõik, mis asub tööandja arvutis, kuulub põhimõtteliselt tööandjale. Juhul, kui arvuti sisaldab tööandjale kriitilist või lihtsalt olulist infot, siis töösuhte muutudes või katkedes ei pruugi kasutajal olla enam võimalust oma isiklike andmete arvutist eemaldamiseks. Mõistagi ei pruugi tööandja neid andmeid kurjasti kasutada, kuid samas ei vastuta ta ka nende andmete turvalisuse eest.

 

Isikliku arvuti mitu eelist

 

Kui ametiautode isiklikuks otstarbeks kasutamine on muudetud keeruliseks, siis tööarvuti puhul sellist regulatsiooni pole. Ka tööandjad ise on tööarvutite kasutamise suhtes üsna vabameelsed, pigem on siin küsimus, mille peale tööaega raisatakse, mitte firma raudvara amortiseerumine Facebooki kasutamise käigus.

Esimese asjana on sinu andmed sinu isiklikus arvutis ainult sinu päralt. Juhul muidugi, kui oled oma sülearvutit piisavalt kaitsnud paroolide ja muu sarnasega.

Teiseks saad sa valida oma isikliku arvuti täpselt sellise nagu sa ise soovid. Alates selle võimsusest, suurusest, kaalust, välimusest ja sajast muust olulisest pisiasjast. Tööandja, eriti riigiettevõte, ei paku reeglina luksust valida endale arvuti enda meele järgi. Tihti on valikute tegemisel olnud põhiliseks parameetriks arvuti soodne hind, mis seab piirid ka arvuti võimekusele. Ja välimusele.

Kolmandaks aga soovitab isegi algaja psühholoog hoida tööasjad ja eraelu lahus ja suurepärane lahendus selleks ongi isiklik personaalarvuti. Seda enam, et kodukontorite levikuga pole põrmugi harvad juhud, kui näiteks eraelulised sõnumid saabuvad ekraanile keset üle interneti toimuvat esitlust või koosolekut.

Lisaks on oskus hoida tööarvuti vaid tööasjade jaoks lihtsalt üks oluline märk arvutikasutaja tööalasest professionaalsusest. Kindlasti aitab kõrvaliste tegurite puudumine kaasa ka tööalase efektiivsuse kasvule.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."