Siri on teatavasti Apple iPhone’is peituv virtuaalne assistent. Paraku aga ei leia see meie madalal Maarjamaal kuigivõrd palju rakendust. Põhjuseid on siin mitmeid. Esiteks pole me veel kuigivõrd harjunud virtuaalsete assistentide kui sellistega. Teiseks ei tea me nende võimeid ning kolmandaks on vanemale põlvkonnale kindlasti takistuseks keelebarjäär st häälkäskluseid järgiv Siri mõistab paraku ainult inglise keelt. Kui ka sinu telefonis veedab Siri igavledes aega, siis allpool toome välja mõned võimalused, kuidas Siri võimeid proovile panna.

 

Tee ekraanipilt

Telefoni ekraanipildi tegemiseks on mitmeid võimalusi, kuid üks mugavamaid neist on Siri ja häälkäskluse abil. Ütle lihtsalt „Hey, Siri, take a screenshot!“ ja voila, ongi tehtud. Vajadusel võid peale ekraanipildi tegemist lisada veel „Hey, Siri, send a screenshot to…(ja sinna vajaliku kontakti nimi)“ ning sõrmegi liigutamata saadab Siri ekraanipildi kellele vaja.

 

Kontrolli oma kodu

Kui sul on kodus erinevaid nutika kodu seadmeid, mis on seotud Apple Home rakendusega, siis Siri muudab nende kasutamise iseäranis lihtsaks ning mugavaks. Kui sul on näiteks nutipirnid, siis „Hey, Siri, turn on (off) living room lights“ lülitab valgustuse sisse või välja vastavalt soovile. Nutiluku olemasolu korral saab panna ukse lukku või avada käsklusega „Hey, Siri, lock (open) the door“. Samuti võib käsklustele liita mingi konkreetse aja, millal Siri seda tegema peaks.

 

Saada sõnumeid

Kui sul on tutvusringkonnas kedagi, keda sinult ingliskeelsete sõnumite saamine segadusse ei aja, siis ka siin tuleb Siri appi. Nii saad näiteks autoroolis olles kamandada „Hey, Siri, send a message to (kontakti nimi)“, mispeale Siri uurib, et mis sõnum saata tuleb ja taas oled sa seda kõike teinud ilma sõrmegi liigutamata. Soovi korral võid käsklusele lisada ka rakenduse nime, mille kaudu sõnum saata tuleb.

 

Loe meile või sõnumeid

Kui su postkasti saabub palju ingliskeelseid postitusi või sõnumeid, siis võid sa nõuda näiteks „Hey, Siri, check my emails“ või „Hey, Siri, check my last message“. Seepeale proovib Sir antud meili või sõnumit ette lugeda ning eestikeelse teksti puhul võib tulemus olla üsnagi arusaamatu ning isegi koomiline. Ingliskeelse teksti puhul aga võib sõnumi või meili lõppedes öelda Sirile, et „Hey, Siri, send a reply“ või „Send an email to (nimi)“ ja dikteeri edastatav tekst.

 

Organiseeri oma elu

Kui sinu päev on tihedalt täis tegevust, siis pole ime kui üks või teine neist ära kipub ununema. Selle vältimisel tuleb taas appi Siri. Ütle talle lihtsalt „Hey, Siri, remind me to (tegevus ja aeg)“ või „Hey, Siri, set an alarm (kellaaeg või siis ajavahemiku pikkus)“ kui vajad mingit ajalist meeldetuletust. Siri sobib ka oma mõtete ülestähendamiseks. Selleks piisab, kui öelda „Hey, Siri, create a new note“, misjärel dikteerida märkme sisu.

 

Arvuta

Siri suudab suurepäraselt kalkuleerida, olgu siis tegu liitmise, lahutamise, korrutamise või jagamisega. Kõike seda muidugi vaid inglise keeles. Praktilisema poole pealt aga võib paluda tal aidata konverteerida valuutat näiteks „Hey, Siri, what’s 382 euros in US dollars?“.

 

Lõpeta telefonikõnesid

Taaskord suurepärane võimalus autoroolis liiklusohutust tõsta. Selle asemel, et liikluskeerises kõne lõpetamiseks käega telefoni järele kobada, öelge lihtsalt „Hey, Siri, hang up.“ ja kõne ongi lõpetatud. Seda funktsiooni peab aga ise eelnevalt telefonis sisse lülitama. Selleks tuleb minna iPhone’i sätetesse, valida sealt Siri & Search ja klikata valikul Call Hang up ning see aktiveerida.

 

Leia üles oma Apple’i seadmeid

Kui sul mõni Apple’i vidin nagu nt AirPods või AirTag tundub olevat kaduma läinud, siis ka siin tõttab Siri appi. Ütle lihtsalt midagi sarnast nagu „Hey, Siri, find my (siia siis asja või eseme nimi, mille järgi see Find My-võrgustik seda tunneb). Eriti lõbus, et Siri võib sul aidata üles leida ka kadunud iPhone’i, kui sa sellele piisavalt lähedal oled. Piisab kui käia võimalikes kadumiskohtades ringi ning korrata käsklust „Hey, Siri, play a sound“ ning loodetavasti kuuledki peatselt juba tuttavat heli.

 

Lihtsalt küsi

Kui sa tahad teada, mida sa Siriga veel teha võid, siis lihtsalt küsi tema käest „Hey, Siri, what can you do?“ ning Siri räägib sulle rahulikult mõnedest võimalustest, milleks teda kasutada saab. Samuti võid sa peale mõne rakenduse avamist uurida Siri käest, et mida selle rakendusega üldse teha saab „Hey, Siri, what can I do with the (rakenduse nimi) app?“. Samuti võõras kohas viibides võid oma assistendilt salamisi uurida „Hey, Siri, what can I do here?“ ning loodetavasti oskab Siri sulle anda sinu asukohta arvestades mõned asjalikud nõuanded.

 

Aga millised on sinu lemmikkäsklused oma virtuaalassistendile? Anna kommentaarides teada.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."