12 viga, mida sa oma iPhone’iga teed

#iPhone #kasulikud nipid
7 min lugemine

Tegelikult oli Steve Jobsil juba iPhone’i loomise ajal eesmärk luua võimalikult lollikindel seade. Kuigi lollid on tegelikult harukordselt leidlikud, õnnestus Jobsil siiski oma eesmärk ellu viia – iPhone on üks lihtsamaid, töökindlamaid ja intuitiivsemaid seadmeid. Ometi võime me kõik seda telefoni kasutades teha väikeseid vigu, mida oleks targem vältida. Allpool toome välja tosina võimalust, kuidas oma telefonikasutust nutikamaks muuta.

 

Sa saadad infot Apple’ile

Kohe, kui sa oma telefoni esimest korda sisse lülitad, pakub see sulle võimalust saata oma andmeid Apple’ile, et see oma tooteid paremaks saaks muuta. Kuigi iseenesest pole selles midagi paha, on meie seas mitmeid, kes soovivad olla võimalikult privaatsed. Kui sa oled vahepeal ümbermõelnud, ega soovi enam saata õunafirmale oma andmeid, siis on võimalus see jälle välja lülitada. Mine oma telefoni sätetesse, ava seal Privacy ja sealt omakorda Analytics & Improvements. Seal võid juba ise valida, mida sa täpselt jagada ei soovi.

 

Sa lased rakendustel end tarbetult jälgida

Enamus rakendustest tänapäeval soovivad teada kasutaja asukohta, et pakkuda talle paremat teenust. Kui näiteks kaardirakendusel on selleks objektiivsed põhjused, siis mingi kolmanda osapoole valmistatud kalkulaator sinu asukohta kohe kindlasti ei vaja. Selleks, et liiga uudishimulikele pikka nina näidata, tee nii – ava sätted ja vali sealt Privacy. Privacy alt vali Location Services. Sealt võid sa asukoha jälgimise täielikult välja lülitada või valida, millised rakendused sind jälgida võivad ja millised mitte.

 

Sa ei lae oma iPhone’i akut korralikult

Aku mängib telefoni juures olulist rolli, mis tähendab, et me tahame, et see võimalikult hästi vastu peaks. Aku eluea pikendamiseks on mitmeid võimalusi ning korralik laadimine on üks nendest. Mida see tähendab? Esiteks ära kasuta oma iPhone’i laadimise ajal. Teiseks lae seda normaalse temperatuuri juures. Kui telefon kuumeneb liialt laadimise ajal, olgu siis kasutamise või liigse palavuse ehk päikesepaiste tõttu, siis katkestab ta lihtsalt laadimise. Kui selline käitumine kordub, siis hakkab telefoni aku liiga kiiresti vananema. Samuti on nutikas kasutada optimeeritud akulaadimist. Selleks tuleb minna sätetesse, valida sealt Battery, sealt omakorda Battery Health & Charging ning aktiveerida sealt Optimized Battery Charging.

 

Sul on AirDrop pidevalt sisselülitatud

Pole kahtlust, et AirDrop on lihtsalt supermugav võimalus failide ja fotode jagamiseks. Sellest hoolimata pole nutikas AirDrop’i pidevalt sees hoida. Esiteks avaldab see mõju telefoni akule, teiseks pole see lihtsalt väga turvaline. AirDropi abil on proovitud laadida iPhone’i pahavara või lihtsalt võtta kontrolli võõra telefoni üle.

 

Sa ei kasuta õiget lisavarustust

Teatavasti on Apple vastu võtnud otsuse oma uute telefonimudelitega laadijaid enam mitte kaasa panna. Uutele kasutajatele tähendab see veel teatavat lisakulutust. Et Apple’i enda lisavarustust peavad paljud tarbetult kalliks, siis ostetakse uue ja kalli telefoni laadimiseks tundmatu tootja ebamäärase kvaliteediga laadija. Kui Apple’i enda laadija tundub arusaamatult kallis, siis on alati võimalus osta tunnustatud edasimüüja juurest kolmanda osapoole valmistatud litsentseeritud laadija.

 

Sinu iCloud’i pilveteenust kasutab liiga palju rakendusi

iCloud ehk Apple’i pilveteenus on üks mugavamaid võimalusi sheerida kama erinevate seadmete ja kasutajate vahel. Mida rohkem rakendusi seda pilveruumi kasutab, seda rohkem on vaja selleks ruumi. Kui sa maksad iga kuu 2 TB pilveruumi eest, siis sul ilmselt ruumiga probleeme ei ole. Kui su pilveruum on aga piiratud, siis tasub piirata ka seda, millised rakendused pilve kasutama pääsevad. Mine telefoni sätetesse, vajuta oma Apple-ID’l ekraani ülemises otsas ja vali sealt iCloud. Seal omakorda ava Show All. Nüüd näed sa kõiki rakendusi, mis sinu pilveteenust kasutavad. Lülita sealt välja need, millel pilveteenust kasutada pole vaja. Ise soovitame esmalt välja lülitada mängud, sest palju on neid mänge, mida sa mängid nii oma iPhone’is kui Mac’is?

 

Sa ei kaitse oma avaekraani piisavalt

Sinu iPhone’i avaekraan on tavaliselt lukus, seda saab avada kas koodi, sõrmejälje või näoga. Kuigi lukk iseenesest on vägagi kindel, siis võib võõral olla ka lukustatud ekraanilt ligipääs erinevatele võimalustele. Kõige ohtlikum nendest on kontrollkeskus (Control Center), kust näiteks kurikael võib varastatud telefoni jälgimise võimatuks muuta. Selle muutmiseks mine telefoni sätetesse, vali sealt Face ID & Passcode, sisesta oma parool ning vali Allow Access When Locked. Lülita sealt välja kõik võimalused ja rakendused, mis sulle vähegi kahtlastena tunduvad.

 

Sa kulutad asjatult akut taustal töötavate rakenduste peale

Mitmed suletud rakendused töötavad endiselt taustal, et need oleksid võimalikult värsked ja ajakohased, kui sa neid vajama peaksid. Kuigi mingid säästetud sekundi murdosad võivad ju mõjuda lahedalt, raiskavad need tihtipeale täiesti asjatult akut. Õnneks on käepärane võimalus seda täpselt oma käe järgi sättida. Selleks mine telefoni sätetesse, vali sealt General ja sealt omakorda Backround App Refresh. Soovi korral võid selle täielikult välja lülitada, aga pigem oleks mõttekas valida, millised rakendused saavad seda kasutada ja millised mitte.

 

Sa ei halda iPhone’i mälumahtu õigesti

Moodsatel iPhone’idel on mälumahtu vähemalt 128 GB. Seda peaks normaalse kasutuse juures olema piisavalt. Samas aga on kasvanud ka rakenduste mahud ning fotode ja videote kvaliteedi kasvuga on kasvanud märkimisväärselt ka nende maht. Kui su telefonil hakkab kõigest hoolimata mälumahtu nappima, siis tasub endale selgeks teha selle põhjused ning võtta ette vastavad sammud selle haldamiseks. Ava telefoni sätted, kliki jaotusel General ning vali sealt iPhone Storage. Ehkki see võtab veidi aega, näed sa sealt täpselt, mis nimelt täidab telefoni mälumahtu. Siit edasi on juba lihtne teha valikuid, kas eemaldada vanu videoid, tarbetuid rakendusi või muid oma olulisuse kaotanud faile.

 

Sa sulged pidevalt oma rakendusi

Usu või ära usu aga möödas on ajad, kus telefoni töö efektiivsemaks tegemiseks oli vaja sulgeda taustal avatud rakendusi. Täna võib sul taustal olla avatud piiramatu arv rakendusi, kuid telefoni töö kiirusele vms need mingit mõju ei avalda. Tegelikult isegi vastupidi – rakenduste pidev sulgemine ja avamine kulutab täiesti asjatult iPhone’i akut ning lühendab sel moel selle eluiga.

 

Sa ei halda piisavalt telefoni rakenduste lubasid

Iga uus rakendus küsib allalaadimisel erinevaid lubasid. Olgu siis asukoha või andmete jagamise, teavituste saatmise ja muu sarnase kohta. Mehhaaniliselt selliste lubade jagamine võib muuta meie telefoni haavatavaks ning samuti mõjuda halvasti akule. Lubade peenhäälestuseks tuleb siseneda iPhone’i sätetesse ning kerida ennast seal allapoole, kus on allalaetud rakenduste nimekiri. Seal tuleks iga rakendus eraldi ette võtta ning määrata sellele piisav tegevusvabadus.

 

Sa ei lae värskendusi alla automaatselt

Tegelikult peaks sinu iPhone öösiti alla laadima värskendusi, kui see on ühendatud interneti ja laadijaga. See tähendab, et sinul pole vaja teha absoluutselt mitte midagi ning sinu telefon on alati maksimaalselt kaitstud. Kui sinu telefonil on see mingil veidral põhjusel välja lülitatud, siis tasub minna telefoni sätetesse, avada seal General ning klikkida valikul Software Update. Seal tuleb aktiveerida Automatic Updates ning valida, milliseid värskendusi su iPhone peaks automaatselt alla laadima.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."