Mobile World Congress 2023 – uudistooted ja tehnoloogimaailma suunad

#MWC
4 min lugemine

Suurte tehnoloogiamesside aasta avapauguks on tavaliselt veebruari lõpus – märtsi alguses Barcelonas toimuv Mobile World Congress ehk MWC. Tegemist on ühe maailma suurima omataolise ettevõtmisega, mis on kitsamast mobiilivaldkonnast aja jooksul arenenud pigem üldiseks tehnoloogiaürituseks.

 

Kuna mess on väga suur, kus osalevad paljud tootjad, näidatakse seal alati ka uuemaid seadmeid, millest nii mõnedki jõuavad meiegi poodidesse. Seetõttu teeme kokkuvõtte osadest uudistoodetest, mida seekord esitleti aga ka üldistest suundumustest, kuhu tehnoloogiamaailm liikumas on.

 

Rullitavad ja volditavad ekraanid

 

Tundub, et Samsungi pingutused on vilja kandnud ning kõiksugu volditavad seadmed hakkavad massidesse jõudma. Nimelt oli selliseid telefone päris mitme tootja väljapanekus. Üks kõige huvitavamaid eksponaate oli vast aga hoopis Lenovo rullitava ekraaniga sülearvuti. Justnimelt rullitava, mitte volditava. Täpsemalt kujutas seade endast üsna tavapärase välimusega sülearvutit, mille ekraan rullis ennast kaane avamisel üles poole suuremaks. Selle tulemusena saab kasutaja omale tavapärase suurusega korpuses hoopis suurema ekraanipinna ning tegelikult on see idee nutikas. Kes teab, võib-olla ongi tulevikus sülearvutid sellised.

Loomulikult oli tegemist alles prototüübiga ning valmis tootest oldi veel kaugel, kuid tegelikult on rullitaval ekraanil jumet. Seda tõestab ka samale tootjale kuuluva Motorola sarnase lähenemisega telefon. Kuigi samuti alles arendusjärgus, oskas ka see ennast ülespoole suuremaks „rullida“.

 

Hiina telefonitootjad

 

Kui meil on mobiilivaldkonna suurimateks tegijateks Samsung ja Apple, siis paljudes riikides on väga tugevalt turuosa võtnud ka erinevad Hiina tootjad. Vaadates nende uusi seadmeid, pole tegelikult raske arvata miks see nii on.

Näiteks Huaweist eraldunud Honor, näitas oma volditavat telefoni Honor Magic Vs. Tegemist on seadmega, mis välimuse poolest sarnaneb väga Samsung Fold-iga. Samas on see pisut lühem ja seega on ka välimine ekraan saanud veidi lühem kuid laiem, mis kasutamismugavuse vaatevinklist on tegelikult parem. Väidetavalt on väga palju tööd tehtud ka telefoni pooli ühendava hinge konstruktsiooniga ning see peaks igapäevasel kasutamisel kestma kuni 10 aastat. Sellest vast olulisimgi on aga see, et kokku voltimisel on mõlemad seadme pooled tihedalt üksteise vastus ehk likvideerida on suudetud nähtav vahe ekraanipoolte vahel.

Aga lisaks näidati veel Magic 5 ja 5 Pro telefone. Nendest 5 Pro omab Snapdragon 8 Gen 2 kiibistikku, 5100 mAh akut ning kaardus servadega 6,81 tolli suurust ekraani. Aga ka 100x zoom-iga 50MP kaamerat. Ehk tegemist on konkurendiga Samsungi 23 Ultrale.

Xiaomi, tutvustas 13 Pro-d, millel on Leica poolt toodetud kaamerasüsteem. See tervelt 1 tolli suurust 50 MP sensorit omav kaamerasüsteem peaks väga tugevalt praeguste lipulaevade kandadele astuma ja näitama, et nutiseamete kaamerad ei ole veel kaugeltki valmis. Lisaks omab telefon 120W kiirlaadimise tuge, mis täidab aku väidetavalt 19 minutiga.

OnePlus-i pilgupüüdjaks oli seekord OnePlus 11 Concept. Tegemist on prototüüpiga, mis näitab kuidas ettevõte kavatseb tulevaste nutitelefonide puhul rakendada mänguarvuti tüüpi vedelikjahutust. Idee on igatahes väga lahe ja samuti ka välimus. Nimelt on seadme tagaküljele toodud helendavad „torud“, mis meenutavad mõneti hiljutist Nothing Phone-i.

 

 

Kiirlaadimine

 

Kui Apple ja Samsung hetkel veel oma seadmetes väga suuri laadimiskiirusi ei paku, siis konkurendid peavad selles vallas tulist võitlust. Nii olidki näha erinevad väljapanekud, mis demonstreerisid ülikiiret laadimist. Näiteks Redmi 300W süsteem täidab telefoni aku kõigest 10 minutiga. Konkureeriva Realme GT3 nutitelefoni 240W SuperVooc laadija aga üheksa ja poolega.

Need on päris arvestatavad kiirused ja võib eeldada, et lähitulevikus saavad seda tüüpi laadijad vähemalt kallima otsa telefonides valdavaks.

 

Remondi ise

 

Mõnes mõttes juurte juurde tagasi aga suundub Nokia kaubamärki omav HMD, kelle valikus on edaspidi G22 nimeline seade, millel saab erinevalt enamikest tänapäevastest nutitelefonidest, ise suhteliselt lihtsa vaevaga akut vahetada. Selleks tuleb küll telefon lahti võtta, kuid see olevat kõigest 5 minuti töö. Ka üks kõige sagedamini katki minevaid asju ehk ekraani saab ise asendada, aga ka näiteks laadimispesa. Nende tööde jaoks tuleb küll soetada spetsiaalsete tööriistade komplekt, kuid juba puht põhimõtteliselt on selline lähenemine vägagi tervitav.

 

 

Kokkuvõtteks

 

Kokkuvõtteks on rõõm tõdeda, et telefonid ei ole nii-öelda valmis ja arenguruumi on veel küll. Endiselt muutuvad aina paremaks kaamerad. Samuti pannakse rõhku  seadmete akudele. Kui kestvuse osas on piir seal ca 1-2 päeva juures pidama jäänud, siis saab vähemalt tühjenenud aku väga kiirelt uuesti energiaga täita. Lisaks võib öelda, et volditavad ekraanid on tulevik ja levivad üha enam.

Aga samuti mõeldakse tuleviku peale ka suuremas pildis ja üha enam pannakse rõhku jätkusuutlikkusele, keskkonnale ja jalajälje vähendamisele.