Mida oodata uuelt Android 14-lt

#Android
3 min lugemine

Android on endiselt maailmas kõige levinum nutitelefonide operatsioonisüsteem. Kui Apple iPhone ja Huawei välja jätta, kasutab seda enamik tänapäevaseid telefone. Seega on tegemist tarkvaraga, mis on osaks väga paljude inimeste igapäevastest toimetustest ning nagu iga laias kasutuses oleva tarkvaraga, arendatakse ka seda pidevalt edasi.

 

Täpsemalt oleme õige pea jõudmas versioonini järjekorranumbriga 14.

 

 

 

Nimelt kuulutati hiljuti toimunud Google I/O üritusel välja juba selline Android 14 testversioon, mida teatud telefonide omanikud saavad ka omal käel proovida. Kuna tegemist on alles arendusjärgus oleva tarkvaraga, võib ja kindlasti muutubki veel üht ja teist, kuid samas on võimalik juba ka suuremaid uuendusi välja tuua. Seega kirjutame mõned neist siinkohal ka lahti.

 

Privaatsus

 

Nagu praegusel ajal kombeks, on väga suurt rõhku pööratud kasutaja privaatsusele ning sellega seonduvatele sätetele. Näiteks saab nüüd rakendustele antavaid õigusi veelgi konkreetsemalt juhtida. Selle asemel, et anda mingile rakendusele ligipääs piltidele, saab edaspidi täpselt määrata, milliseid pilte või kaustu rakendus näeb.

Veel on tegeletud rakenduste lubadega selles võtmes, et juhul kui mõni programm, millele on eelnevalt antud erinevaid õigusi, teeb oma kasutustingimustes muudatusi, kuvatakse need kohe ekraanile ning nendega peab taas kohe uuesti nõustuma. Varasemalt oli selline teavitamine ja nõusolekute küsimine puhtalt rakenduste loojate juhtida. Ehk tekkida võis olukord, kus kasutaja nõustus ühe asjaga, kuid hiljem tingimusi taustal muudeti ning kasutaja ei teadnud sellest midagi.

Samuti on võimalik uues versioonis PIN koodi sisestamisel varjata hetkeks sisestatava numbri kuvamine. See on oluline, et juhuslikud kõrvalseisjad ei näeks sisestatavat infot.

 

Päris vanad rakendused ei toimi enam

 

Uues Android 14 versioonis ei toimi enam päris-päris vanad programmid. Täpsemalt on piir tõmmatud tarkvarale, mis on loodud Android 5.1 versioonile. Seega selle aja telefonide jaoks tehtud rakendused uue Androidiga enam tööle ei lähe. Kuna aga 5.1 ehk nägi ilmavalgust aastal 2015, siis suure tõenäosusega ei põhjusta see otsus suuri probleeme. Lisaks on eeldatavasti rakendused, mida pole aastast 2015 arendatud juba ka ise moraalselt vananenud.

 

Aku

 

Uus tarkvara peaks eelinfo kohaselt mitme erineva trikiga parandama ka telefonide aku kestvust. Lisaks on võimalik täpsemini jälgida, kuhu energia kulub. Samuti on näha, millal ja kui palju telefoni viimati laeti jne. Ehk Androidi on sisse ehitatud energiatarbimist ja akut jälgiv funktsionaalsus. Siiani oli see küll paljudel telefonidel olemas, kuid pigem loodud telefoni-, mitte operatsioonisüsteemi looja poolt.

 

Disain

 

Loomulikult muutub taas pisut ka disain. Ehkki paljud tootjad kasutavad Androidi peal enda täiendavaid tarkvarakihte, mis puhta Androidi välimust niigi muudavad, on mõned põhimõttelised muudatused siiski Androdi enda seest tulenevad. Lisaks tavapärastele siit-sealt sättimisele, lisandub seekord võimalus teksti soovi korral veelgi suuremaks teha. See on kehvema silmanägemise või suuremate näppude korral kindlasti abiks. Veel on suurendus nii-öelda tark. Ehk seda teksti osa, mis on niigi väga suur, enam suuremaks ei tehta. Külla aga samal ekraanil olevat väiksemat osa.

 

Ilmumisaeg

 

Mis puutub uue operatsioonisüsteemi versiooni ilmumise aega, siis midagi ametlikku veel välja öeldud ei ole. Arvatavasti saab see aga toimuma suve lõpus või sügisel. Eeldatavasti saavad kõige uuema Androidi omale esimeses järjekorras Google enda telefonid (Pixel seeria) ning seejärel ülejäänud tootjate seadmed.