Kuidas puhastada sülearvuti klaviatuuri?

#klaviatuur #puhastamine
3 min lugemine

Uuringutes on leitud, et sülearvuti klaviatuuril võib leiduda koguni 20 000 korda rohkem baktereid, kui tualettruumis. Elades ajal, kui tööasjad, kooli õppetükid ja suur osa suhtlusest käib paljudel üle veebi, siis tõenäoliselt saab laptop rohkem kasutust, kui kunagi varem.

 

Olgu tegu puru, tolmu, plekkide, näpujälgede või lemmiklooma karvade, siis klaviatuuri puhastamiseks pole ilmtingimata vaja midagi juurde osta. Ilmselt on kõik vajaminev juba majapidamises olemas. Kui sama arvutit kasutavad ka teised pereliikmed, siis aitab puhastamine tõkestada ka pisikute levikut. Võtab vaid mõned minutid, et klaviatuur näeks jälle välja nagu uus.

 

Mida selleks teha?

 

LÜLITA VÄLJA

Enne kui puhastamisega alustad, lülita arvuti välja. Kogemata suvalistele klahvidele vajutades võib tekkida väiksemat või suuremat sorti katastroof, millega ei viitsi keegi pärast tegeleda. Igaks juhuks võiks arvuti ka elektrivõrgust lahti ühendada, sest kui vedelik peaks sattuma klahvide alla, siis võib tekkida lühis. Digitark ei väsi kordamast, et kõik oluline arvutis leiduv võiks olla varundatud kas välisele andmekandjale või pilve. Juhul, kui klaviatuuri puhastamine või ükskõik mis muu asi peaks väga valesti minema, siis on kaotused võimalikult väiksed.

 

VABANE PURUST

Et kõige suuremast sodist lahti saada, siis keera sülearvuti tagurpidi ja lase purul välja kukkuda. Korpuse põhja peale võib kergelt koputada, aidates puhastamisele kaasa.

Kui sellest pole abi, siis võib klaviatuuri üle käia ka tolmuimejaga, kuid kasuta kõige madalamat võimsust, et mõni klahv õnnetul kombel tolmukotis ei lõpetaks. Samuti võib kasutada kompresseeritud õhuga täidetud spreid, kuid seda mitte lasta otse klahvide alla, kus see võib elektroonikat kahjustada, vaid natuke eemalt.

Kui mõne klahvi all on endiselt midagi, mis pole veel ära tulnud, siis tuleb need klahvid lahti võtta. Iseasi, kas see on võimalik, sest mitte kõigil sülearvutitel ei saa klahve lahti võtta ilma, et need katki läheksid. Et tegu on tundliku protseduuriga, siis tasub välja otsida tootjapoolsed soovitused konkreetse mudeli osas või konsulteerida professionaaliga.

 

EEMALDA PLEKID

Järgmisena puhasta klaviatuuri pind, see aitab vabaneda mikroobidest ja plekkidest. Kõigepealt tõmba üle desinfitseeriva lapiga, seejuures väldi valgendajat sisaldavaid puhastuslappe. Kui niiskeid lappe pole käepärast, siis sobib ka pehme riie, mis on kergelt immutatud alkoholiga. Puhasta ükshaaval lisaks klahvidele ka klahvidevahelised alad.

Et vältida vedeliku sattumist klahvide alla, siis ära kasuta liiga märga või lausa tilkuvat lappi. Vajadusel vääna puhastuslapp enne kasutamist välja. Kindlasti ei tohiks pritsida vett või puhastusvedelikku otse klaviatuurile.

Seejärel tõmba klaviatuur veel korra niiske riidega üle, võimalusel mikrofiibrist lapiga. Samuti sobib tavaline lapp. Peaasi on vältida materjali, mis võiks klahvidele kriimustusi jätta nagu paberist majapidamispaber, kirjutab The Verge

Lõpetuseks kuivata kogu ala kuiva pehme lapiga. Lisaks sellele, et klaviatuur on nüüd desinfitseeritud, näeb see tõenäoliselt välja nagu uus.