3 nippi, kuidas vähem oma telefoni näppida

#nutisõltuvus
2 min lugemine

Ehkki nutitelefonid on meile üsna lühikese aja jooksul asendamatuteks abimeesteks muutunud, oleme nendega viimasel ajal isegi liiga palju aega hakanud veetma. Ning suur osa sellest ajast on puhtal kujul mahavisatud.

 

Me lappame tundide kaupa sotsiaalvõrgustikke sealt midagi olulist leidmata. Aga ahvatlusi on palju ka teisi. Ometi on ka reaalsel elul pakkuda meile palju põnevat, tuleb lihtsalt silmad ekraanist lahti rebida. Selleks on erinevaid võimalusi. Kõige parem on telefoni üldse mitte asjatult kätte võtta, siis on ka ahvatlus selle kütke jääda palju väiksem. Siin on kolm nippi, mis peaksid telefonile rohkem rahu andma ja meile enam võimalusi päris maailmaga kontakteeruda.

 

Lülita teavitused välja

 

Peaaegu iga rakendus, mida me oma telefoni tõmbame, tahab meie tähelepanu püüda. Ehkki mõned neist võivad olla täiesti vajalikud, siis enamus neist on üsna tarbetud ning nendele reageerimise tulemuseks on see, et veedame jälle mingi aja telefonis närviliselt ringi tuhnides. Moodsad telefonid pakuvad meile mitmeid võimalusi teavitusi kontrolli all hoida. Me võime mingiteks ajaperioodideks teavitused hoopis välja lülitada, aga võime nende seas läbi viia ka range selektsiooni st jätta alles vaid kõige tähtsamad ja vajalikumad teavitused ning ülejäänud jäädavalt summutada.

 

Jälgi oma ekraaniaega

 

Tänapäeval on isegi kõik telefonitootjad aru saanud nuti- ehk digihügieeni vajalikkusest ning sellest, et inimesel pole kasulik terve päeva oma nutitelefoni sõrmitseda. Selleks on nii Android kui Apple telefonid varustatud võimalusega oma ekraaniaega jälgida. Jälgimisest üksi aga jääb väheks. Kui sa jälgid oma telefoni näiteks viis tundi päevas, siis on seda ilmselgelt liiga palju. Sea endale reaalsed ja saavutatavad eesmärgid. Näiteks lühendada seda aega esialgu poole tunni võrra. On see tulemus saavutatud, siis võid seda lühendada veel poole tunni võrra jne jne. Kindlasti nõuab see teatavat tahtekindlust, kuid see on igal juhul saavutatav.

 

Muuda ekraan mustvalgeks

 

Värvilised pildid ja videod püüavad meie pilku palju enam, kui igavad ja mustvalged. Seepärast ongi nutikas oma ekraan muuta mustvalgeks. Selleks on erinevad võimalused nii Apple’i kui Android-telefonide jaoks. Ekraanifiltrite sisse-väljalülitamiseks võid isegi luua oma telefoni otsetee, et see võimalikult kiiresti ja sujuvalt käiks.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."