Joker on tagasi ehk 16 rakendust, mille pead oma androidtelefonist eemaldama

#Android #viirusoht
2 min lugemine

Joker on androidiviirus, mis peaks digitarkadele juba tuttav olema. Alles selle aasta juunis avastati see Google Play rakendustepoes tervelt kaheksas rakenduses. Nüüd on see Google Play poes tagasi ja seekord on nakatunud/nakatatud rakendusi tervelt 16. Isegi kui Google on jõudnud need rakendused oma poest eemaldada, siis võivad need kasutajate telefonides edasi tiksuda ja niimoodi palju paha teha.

 

Joker kuulub pahavaraperekonda, mille üldnimetus on Bread (leib). Kurivara peamiseks ülesandeks on ilma telefonikasutaja teadmata tellida telefoni erinevaid kalleid aga samas kasutuid teenuseid, mis kokkuvõttes võivad telefonikasutaja pangakontole mõjuda vägagi laastavalt.

Kui su telefonis (android) on mõni allpoolloetletud rakendustest, siis tuleb see esimesel võimalusel sealt eemaldada.

Niisiis on Jokeriga nakatunud järgmised rakendused: Private SMS, Hummingbird PDF Converter – Photo to PDF, Style Photo Collage, Talent Photo Editor – Blur Focus, Paper Doc Scanner, All Good PDF Scanner, Care Message, Part Message, Blue Scanner, Direct Messenger, One Sentence Translator, Multifunctional Translator, Mint Leaf Message – Your Private Message, Unique Keyboard – Fancy Fonts & Free Emoticons, Tangram App Lock, Desire Translate ja Meticulous Scanner.

Nimekirja on koostanud küberturvalisega tegelev firma Zscaler.

Anna kommentaarides teada, kas sinu telefonis oli mõni neist rakendustest ja kas need ka sinu pangakontoga pahandust jõudsid teha.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."