Parimad kodumaised filmid leiad Telia TV-st

#filmid #telia tv
6 min lugemine

Tutvustame Sulle Telia TV-s olevaid Eesti filmide säravamaid pärleid, mida saad järgmisel filmiõhtul üksi või koos perega nautida. Miks mitte valida järgmine film just kodumaiste filmide seast? 

 

„Viimane vahipost“

Draama, Põnevik, Sci-fi

13 aastat režissöör Tanel Toomi (“Tõde ja õigus”) peas küpsenud suurejooneline ulmepõnevik, mis jõudis kinokülastajateni juba märtsis ning nüüd ka televaatajateni.

On aasta 2063. Neli sõdurit on keset ookeani asuval valvepostil. Neid välja vahetama pidanud uus laev aga ei saabu ega saabu. Side kodubaasiga on katkenud ning kui vahetuslaev lõpuks ilmub, on see tühi. Maailmast äralõigatud ning mitu aastat merel viibinud meeskonnas kasvavad pinged, usaldamatus ja raev. Kuidas pääseda tagasi koju? Kas kodu on üldse enam alles? Osades Kate Bosworth (“Superman tuleb tagasi”), Lucien Laviscount (“Supernatural”), Thomas Kretschmann (“King Kong”) jt. Tellin filmi


„Tagurpidi torn“

Draama, Põnevik, Kogupere

„Tagurpidi torn“ on üks viimaste aastate tugevamaid kodumaiseid filme, mis sobib nii täiskasvanutele kui ka lastele. Selle stsenaristiks on Aidi Vallik („Kuhu põgenevad hinged“) ning režissööriks Jaak Kilmi („Jõulud džunglis“, „Sigade revolutsioon“, „Sangarid“). 2023. aasta Eesti filmi- ja teleauhindade jagamisel võitis film kaks auhinda – parim stsenarist (Aidi Vallik) ja parim monteerija (Andris Grants).

Film jutustab loo laste suvest unises alevikus, kus ainus lõbu on lihtsalt hängimine ja turnimine mahajäetud tehases. Paraku keelatakse neil seal viibimine ära. Kamba juht Kristjan koos sõpradega – Ariel, Loore, Mia-Margot ja Siim – otsustavad siiski keelust üle astuda. Selle otsuse tagajärjel muutub nende elu ja paneb sõbrad vastamisi keerulise vastasseisuga. Nüüd seisab neil ees küsimus: mis on õige ja mis on vale? Tellin filmi


„Kaka, kevad ja teised”

Animatsioon, Kogupere

Andrus Kivirähki raamatute „Kaka ja kevad“, „Karneval ja kartulisalat“ ning „Tont ja Facebook“ põhjal valminud täispikk animafilm on loodud kogu perele. See kõneleb igatsusest, sõprusest, armastusest, perekonnast ja hirmudest, millel on sageli suured silmad. Filmi tegelasteks on Kivirähki lugudest tuntud kaka, frikadellid, isa sokid, musikaalne sitikas ning mitmed teised veidrad ja kaasahaaravad tegelased, kelle seiklused on vürtsitatud Kivirähki omase sooja ja julge huumoriga. Filmis teeb oma näitlejadebüüdi Andrus Kivirähk, jutustades animafilmis esinevate tegelaste häält.

Film pakub emotsioone, põnevust ja pisut närvekõdi nii väikestele kui suurtele vaatajatele. Peategelastele annavad oma hääle andekad näitlejad nagu Mait Malmsten, Peeter Oja, Vega Freya Luus, Priit Pius, Rasmus Ermel, Jan Uuspõld, Mari-Liis Lember, Mari Jürjens ja Mikk Jürjens.

Filmi režissöörideks on René Vilbre („Väikelinna detektiivid ja Valge Daami saladus“), Meelis Arulepp („Sipsik“), Oskar Lehemaa („Karv“), Mikk Mägi („Vanamehe film“) ja Heiki Ernits (Lotte filmid). Tellin filmi


„Suvitajad“

Komöödia, Kohalik, Eestimaine

Eesti film „Suvitajad“ põhineb Juhan Smuuli samanimelisel jutustusel. Film valmis armastatud kirjaniku sajandaks sünniaastapäevaks ning on ühtlasi ka austusavaldus kunagisele kultuskomöödiale „Siin me oleme“, mis tehti sama algmaterjali põhjal. Film on täis kilde, mis ajavad naerma ka kõige pahurama vaataja.

Kalur Ärni on otsustanud kehva kalasaagi tõttu jaaniajaks suvitajad võtta. Plaan pole ju paha, kuid tema kaunisse Muhumaa tallu saabuvad vägagi tülikad külalised: proua Sohvia, tema abikaasa Johan, nende poeg Juunior ja Sohvia kaunitarist õde Erna koos oma ärimehest kavaleri Ivoga. Juba esimesest pilgust on selge, et Ärnil ja tema naisel Lainel läheb selle seltskonnaga raskeks. Vaatan filmi Go3-st.


„Gorikaturist“

Dokumentaal, Animatsioon

Raimo Jõeranna film „Gorikaturist“ jutustab loo Eesti kõige töökamast ja andekamast karikaturistist, kelle elutee oli täis poliitilisi pöördeid ja repressioone ning lõppes enesetapuga 1944. aastal. Filmi keskmes on Grigori Tõnisson, kes sündis 1894. aastal ja oli kuulsaim eestlasest karikaturist. Tõnisson sai tuntuks juba enne Esimest maailmasõda, kuid tõusis esile esimese Eesti Vabariigi ajal, kui ta julmalt pilkas esseedes, karikatuurides ja šaržides kõiki neid, kes uues demokraatias olid rohkem huvitatud oma isiklikest huvidest, kõhutäie täitmisest ja nahahoidmisest. Film käsitleb kunstniku ahvatlust jagada oma annet ja saada selle eest aplausi ning kohustust teenida oma ande abil ka siis, kui see on otsetee hukatusse. See on dokumentaaljutustuse ja groteskse animatsiooni põimik. „Gorikaturist” esilinastus 2023. aasta jaanuaris filmifestivalil DocPoint avafilmina.

„Filmile „Gorikaturist“ sain mõtte Pille Jäneselt, kes saatis mulle kolm aastat tagasi sõnumi, küsides, kas ma tean kedagi, kes oleks huvitatud filmi tegemisest karikaturist Gorist. Pärast Gori elu lähemalt uurimist saatsin poole tunni jooksul vastuse, et tean küll, mina teen seda ise,“ ütles dokumentalist Raimo Jõerand. Tellin filmi


„Kalev“

Draama, Sport

Loe sarja kohta Digitarga varasemast tutvustusest. Tellin filmi

 

„Vetelkõndija“

Dokumentaal

Esitasime Kristiina Ehinile viis küsimust seoses filmiga „Vetelkõndija“ ning uurisime, kuidas selle filmi tegemine on mõjutanud teda ja tema elu.

Kuidas oled Sa „Vetelkõndija“ filmimise ajal muutunud?
Inimesena ma olen muutunud rahulikumaks ja autorina olen muutunud julgemaks.

Millise soovituse annaksid 10 aastat nooremale iseendale?
Nuta oma nutud kiiresti ära ja mine õhtul tantsima.

Milline on olnud „Vetelkõndija“ mõju Sinu elule?
Ma olen kogu aeg tahtnud teha asju koos teiste kunstiinimestega, teiste kirjanike, teiste muusikute ja nüüd ka koos filmitegijatega. See on olnud unistuste teekond.

Mis Sind kõige rohkem üllatas kui olid filmi ära vaadanud?
Mind üllatas see, et ma nii vähe mõtlesin selle peale, et see olengi seal mina. See film oli minu meelest nii üldistusjõuline, et mina nägin seal lihtsalt ühte naist. Ühte arenevat naist, kes tahab nii armastada kui ka loominguline olla siin elus ja püüab neid kahte asja kokku panna. See ongi see vetelkõndimise kunst siin elus, mida harjutada.

Millist tagasisidet oled vaatajatelt saanud?
Kõige naljakam tagasiside tuli hiljuti toidupoes noorte meeste kambalt, kes olid järjest vaadanud nii „Savvusanna sõsarad“, kui „Vetelkõndija“. Nad tulid minu juurde ja üks ütles, et „Me saame kõigest aru, aga miks sul need riided seal seljas olid?“.

Vaatan intervjuud Kristiina Ehinist.
Tellin filmi


„Erik Kivisüda“

Põnevik, Seiklus, Kogupere

Loe sarja kohta Digitarga varasemast tutvustusest. Tellin filmi

„Soo“

Põnevik, Romantika

Oskar Lutsu samanimelisejutustuse ainetel valminud kodumaine mängufilm „Soo“ on režissöör Ergo Kulla ja stsenarist Martin Alguse teine Lutsu teose põhjal valminud film „Talve“ järel. Oskar Lutsu 135. sünniaastapäevaks valminud kirjaniku samanimelisel jutustusel põhinev mängufilm on ühest maailma-ajaloo murrangulisest hetkest, milles põimub omapärase atmosfääriga põnevuslugu kaasahaarava armastuslooga. See viib 1917. aastasse, kui Euroopas möllas Esimene Maailmasõda ja Eesti idapiiri taga lahvatas revolutsioon. „Soo“ sisaldab endas Lutsu teostele omast huumorit ja värvikaid kõrvaltegelasi. Filmi võttepaigad asuvad keset kaunist Eesti soomaastikku.

Noor kunstnik Toomas Haava (Franz Malmsten) tuleb Pariisist tagasi venna sootallu ja mässib ennast tahtmatult konflikti vägivaldse ja hirmsa Madjakuga, kes ahistab kohalikku tütarlast Hildat (Hanna-Ly Aavik). Kaunist ja salapärast tüdrukut hüütakse Metskassiks ning edevaloomuline Toomas avastab ennast järsku keset trillerlikku võitlust armastuse eest, mille panuseks on ei vähem ega rohkem kui tema enda elu. Tellin filmi