Auhinnatud Eesti film „Mo Mamma“ võlub vaatajaid oma eheduse ja emotsionaalsusega 

#kodumaised filmid #Mo Mamma #telia tv #Telia videolaenutus
3 min lugemine

Telia videolaenutusse jõudis uus kodumaine film „Mo Mamma“, mis ka filmifestivalidel ja kinodes palju kiidusõnu on pälvinud. 

 

Režissöör Eeva Mägi mängufilm esilinastus eelmisel aastal Pimedate Ööde filmifestivali debüütfilmide võistlusprogrammis ning selle aasta märtsis jõudis film ka kinolevisse.

Filmi keskmes on ema Karin (Eva Koldits) ja tütar Mari (Helena Lotman), kes seisavad silmitsi Mamma kaotusega. Karinile on Mamma ema, Marile vanaema. Mõlemad proovivad leida viise, kuidas Mamma lahkumisvaluga toime tulle ning elavad end väga erinevalt teineteise peal välja. 

Film on inspireeritud Mägi enda elust ja sellest, kuidas ta elas üle vanaema kaotuse. “See film aitab mõista peresuhteid. See on lugu sellest, kui lihtne on emotsioone välja elada ja pärast mitte andestada. Kuid kindlasti ka õpetus sellest, kuidas võib tüli genereerida, aga alati tasub siis ka andestada,” sõnas Mägi pressiteates. 

„Mo Mamma“ on igati ilus, siiras ja nauditav vaatamine. Aeglaselt, aga mõjuvalt kulgevas filmis põimitakse kokku arhiivikaadrid Mägi vanaemast – kusjuures osa on ka Mägi enda filmitud – ja lavastatud stseenid väga hästi rollidesse valitud Eva Kolditsa ja Helena Lotmaniga. Üheskoos moodustavad need tasakaaluka terviku, mis näitab, kuidas mõtetes elavad inimesed alati edasi. 

Vaatajate silme all rulluvad lahti põlvkondade vahelised pinged, traumad ning ebamugavad mälestused, mida seni on enda sees hoitud. Mitmed stseenid on üsna katkendlikud, lõppedes kohtades, kus tunned, et tegelikult tahad, et dialoog veel jätkuks – aga sellel on oma võlu. 

Nii jääb õhku mitmeid tooreid emotsioone ning iga vaataja leiab ilmselt võimalusi tegelaste ja / või teemadega samastuda, nautides samal ajal ekraanil säravat kaunist Eesti suve.  

Esialgu plaaniti teha teist filmi

Kogu film võeti üles vaid nädalaga ja vaid ühes kohas – majas, sealses hoovis ja sealsamas asuva mere ääres. Mägi oli kõnealuse võttepaiga broneerinud hoopis filmi „Libahunt“ jaoks, ent kuna projekt ei saanud Eesti Filmi Instituudilt raha, otsustas Mägi plaanid ümber teha ja broneeringut mitte raisku lasta.

Ekspress kirjutab, et Mägile meenus õhtu, mil ta nägi oma vanaema silmist, et too on surmaga leppimas – pilk, mis äratas Mägis miski, mis sundis teda öösel oma emale etteheiteid tegema. Nii tuligi idee teha film tütre, ema ja vanaema vahelistest suhetest.

Film on pälvinud kriitikutelt palju kiidusõnu ning see on pärjatud ka mitme auhinnaga. “Mo Mamma” on saanud kolm Kultuurkapitali aastapreemiat: parima debüütmängufilm aastapreemia ning kaks parima näitlejanna preemiat. Lisaks sai film Pimedate Ööde Filmifestivalil parimate debüütfilmide hulgas žürii eripreemia. 

“Mo Mamma” režissöör ja stsenarist on Eeva Mägi, osades on Helena Lotman ja Eva Koldits. Produtsendid on Marju Lepp, Manfred Vainokivi, Eeva Mägi  ja Sten-Johan Lill. Operaator Sten-Johan Lill. Filmi tootsid Filmivabrik, Kinosaurus Film ja Kultuurikuur. 

 

Filmi „Mo Mamma“ saab näha Telia TV videolaenutusest.