Telia videolaenutusest näeb omanäolist kung fu seiklust, mis jääb meelde igaühele 

#Nähtamatu võitlus #telia tv #Telia videolaenutus
3 min lugemine

Telia videolaenutusest saab nüüd näha režissöör Rainer Sarneti mängufilmi „Nähtamatu võitlus“, mis linastus möödunud aasta lõpus kinodes. Huvitavalt tehtud film jääb ilmselt meelde igale vaatajale.

 

Kung fu komöödia “Nähtamatu võitlus” tegevus toimub 1970ndate Nõukogude Liidus. Filmi peategelane on noor huligaan Rafael, kes satub Hiina piiril aega teenides kung fu ässade rünnaku alla. Tema armee saab küll haledalt lüüa, kuid vastaste stiilne võitluskunst vaimustab noort mässajat. 

Koju naastes leiab Rafael tee kloostrisse, kus kohtub õigeusu munkadega, kes hiinlastest veelgi uhkemat võitlust peavad. Munkade võitlus on aga nähtamatu – võidab see, kes on kõige alandlikum. Algab huligaani teekond kõikvõimsa alandlikkuseni, mis on täis kiusatusi, usku, armastust ja rõõmu. 

Tegemist on kahtlemata ühe väga omanäolise filmiga, mis jääb seetõttu ka kergesti meelde. Kas positiivses või negatiivses mõttes, see on juba vaataja enda otsustada. Esmalt on huvitav linateose temaatika – religioon ei ole teema, mida Eesti filmides sageli kajastatakse ning ka kung fu sisse toomine mõjub Eesti filmi kontekstis värskena. 

Sarnet ütles Varietyle antud intervjuus, et kung fu ja religioon olid nõukogude ajal keelatud ning olid seetõttu tema jaoks nooruspõlves eriti ligitõmbavad. Lisaks temaatikale jääb film meelde ka hoogsa, värvilise ja kohati multifilmiliku loojutustusega, kus visuaalile ja heliefektidele on suurt rõhku pandud. 

Film lööb laineid ka rahvusvaheliselt 

„Nähtamatu võitlus“ ei ole aga piirdunud vaid Eesti publikuga, vaid on vaatajaid leidnud üle maailma. Filmi maailmaesilinastus toimus Šveitsis Locarno filmifestivalil, mille järgselt sai ekraniseering ka välismeedias mitmeid positiivseid kajastusi 

Näiteks kirjutas Cineuropa, et Sarneti uus film on ülinaljakas ning segab kokku kung fu, heavy metal’i ja ortodoksse kristluse, samal ajal kui taamal paistavad vihjed Nõukogude Eesti reaalsusest. Film jõudis ka USA kinolevisse ning selle aasta alguses pälvis “Nähtamatu võitlus” Läti filmiauhindade parima kostüümikunstniku preemia. Auhinna pälvisid kahasse kostüümikunstnikud Jaanus Vahtra ja Berta Vīlipsone. 

2,7 miljoni euro suuruse eelarvega “Nähtamatu võitlus” on üles võetud Eestis, Kreekas ja Lätis ning filmi võtteperiood koosnes 57 päevast. Produtsent Katrin Kissa sõnas pressiteates, et tavapärasega võrreldes on selline võtteperiood lausa kaks korda pikem, sest filmis on mitmeid tehniliselt keerukaid lahendusi. 

Ka näitlejatöö kohta võib kiidusõnu jagada. Peategelase Rafaeli rollis on Ursel Tilk. Teistes rollides astuvad üles Ester Kuntu, Kaarel Pogga, Indrek Sammul, Maria Avdjuško, Tiina Tauraite, Mari Abel, Rein Oja, Rain Simmul jt. 

Filmi loovmeeskonda kuuluvad režissöör ja stsenarist Rainer Sarnet, operaator Mart Taniel, kunstnikud Jaagup Roomet, Mārtiņš Straupe (Läti) ja Evelyna Darzenta (Kreeka), kostüümikunstnikud Jaanus Vahtra ja Berta Vilispone (Läti), grimmikunstnik Anu Konze, monteerija Jussi Rautaniemi (Soome), helilooja Koshiro Hino (Jaapan), helirežissöör Janne Laine (Soome) jpt. Filmi eriefektid on loodud Kreeka firmas Yafka. 

 

Filmi „Nähtamatu võitlus“ näeb Telia TV videolaenutusest.