Mobiilimängud lastele: mida vanemana peaks teadma

#lapsed #mobiilimängud
3 min lugemine

Mobiilimängud on populaarne ja aina kasvav meelelahutusvorm nii laste kui ka täiskasvanute seas. Mängud on lõbusad ja võivad haaraval viisil ka erinevaid oskusi arendada, näiteks probleemide lahendamise oskust ja loogilist mõtlemist. Kuid nagu iga tehnoloogiaga, kaasnevad ka mobiilimängudega teatud ohud, millest vanemad peaksid teadlikud olema. Toome välja mõned peamised punktid, millele tähelepanu pöörata.

 

Ekraaniaeg

Liigne ekraaniaeg võib mõjutada laste füüsilist ja vaimset tervist. See võib häirida unekvaliteeti, suurendada stressi, vähendada füüsilist aktiivsust ja suhtlemist välismaailmas. Seega on oluline seada mängudele mõistlikud ajalised piirangud.

Digitaalne sõltuvus

Paljud mängud on loodud nii, et need muudaksid kasutajad mängust sõltuvaks, olles ehitatud pidevale premeerimisele ja taseme kergitamisele. See võib põhjustada digitaalset sõltuvust, mille tulemusena laps võib hakata unustama või kõrvale jätma teisi olulisi tegevusi nagu õppimine, aeg perega või sõpradega.

Digitaalsed ostud

Paljud mängud sisaldavad mikrooste, kus raha eest saab osta paremat varustust või kiiremini edeneda. See võib viia vanemate teadmata suurte kulutusteni.

Privaatsus

Paljud mängud eeldavad isikliku info jagamist või suhtlemist teiste mängijatega. Noored mängijad võivad kogemata jagada liiga palju isiklikku teavet või sattuda kokku mittesobivate inimestega. Seetõttu on oluline lapsele selgitada, mida on sobiv internetis jagada ja mida mitte.

Vägivald ja sobimatu sisu

Küllaltki paljud mängud sisaldavad vägivaldseid stseene, ebasobivat keelekasutust või seksuaalsust. Veenduge, et teie lapse poolt mängitavad mängud on nende vanusele sobivad.

 

Mida saab vanemana teha?

Vanemane saab oluliselt vähendada ülaltoodud ohte, võttes kasutusele mõned lihtsad ettevaatusabinõud.

Seadke mänguaeg

Määrake kindlad aja-aknad, millal laps saab mänge mängida, ja piirake päevast ekraaniaega.

Jälgige, mis mänge mängitakse

Veenduge, et mängud, mida teie laps mängib, on sobivad nende vanusele. Kasutage mängude hindamissüsteeme ja lugege arvustusi, et teada saada, mis on mängu sisu.

Õpetage digitaalses maailmas orienteeruma

See võib olla keeruline, sest tihti võib olla raske hinnata, milline mäng või tegevus internetis on ohtlik. Kuid rääkige lastega internetiohutusest, sealhulgas isikuandmete jagamisest ja suhtlemisest teiste mängijatega.

Kasutage piiranguid

Enamikul seadmetel ja mänguplatvormidel on võimalik reguleerida piiranguid, mis võimaldavad piirata mänguaega, blokeerida ebasobivat sisu ja vältida soovimatuid oste.

Mängige koos

Üks parimaid viise oma lapse mängukogemuse mõistmiseks on mängida koos. See aitab teil mõista, mida nad mängivad, ja annab võimaluse rääkida probleemidest, mis võivad tekkida.

Hardi õppis Balti filmi- ja meediakoolis ning töötab vabakutselise režissöörina, aga tema argipäeva mahub nii kooli täienduseks kui kõrvale ka mitmeid hobisid. Reisimise ning filosofeerimise kõrval katsetab Hardi ka erisuguseid digitehnoloogilisi süsteeme, programme, portaale ja rakendusi, et selgitada välja need, millised aitavad oma elu kvaliteetsemalt korraldada.