Kodumaine film ja muusika: avasta ja naudi kohalikku loomet

#Inspira #kodumaine #Telia videolaenutus
5 min lugemine

Soovitused neile, kes naudivad kodumaised filme kui ka muusikat. Põnevat lugemist leiad näiteks ulmefilmi „Lapsmasin“ ja ka Hardi Volmeri autoportree „Jumalaga, rock’n’roll! Hardi elu. Esimene jagu“ kohta. Loe antud filmidest allpool täpsemalt ning veeda õhtu kodumaiste filmide seltsis!

 

„Kadumise lühikursus“

Lühifilm, Eestimaine

„Kadumise lühikursus“ on lühifilmide kassett, mille moodustavad viis filmi („Kallid reisijad“, „Sinine“, „Heiki teisel poole“, „Triivides kaugusesse“, „3. oktavi F“) ja viis režissööri (Madli Lääne, Tõnis Pill, Katariina Aule, Rebeka Rummel, Eeva Mägi), kes viivad vaatajad vesternist kosmoseni. Peaosades mängivad Priit Võigemast, Julia Aug, Tambet Tuisk, Martin Veinmann, Kristiina Hortensia Port, Ken Rüütel jt.

Iga lühifilm pakub midagi erilist. Madli Lääne „Kallid reisijad“ on visuaalselt koreograafiline teos, mis käsitleb inimeste üksindust, hirme, ihasid ning lähedusvajadust. Antud teos võitis 2023. aasta EFTA parima lühifilmi tiitli.

Eeva Mägi „3. oktavi F“ on ooper-vestern, mis uurib teemasid nagu perekonna lagunemine, kättemaks ja naistevastane ebaõiglus. Film võitis PÖFF Shortsi rahvuslikus võistlusprogrammis parima filmi auhinna.

Tõnis Pilli „Sinine“ on draama, mis räägib kahe inimese teede ristumisest autoõnnetuse tõttu ning selle tagajärgedest. Lühifilm oli nomineeritud mitmes EFTA kategoorias.

Rebeka Rummeli „Triivides kaugusesse“ on psühholoogiline triller inimsuhete keerukusest, rääkides loo kahe inimese lahku kasvamisest valeliku välismaailma ja ebakindla sisemaailma tõttu.

Katariina Aule „Heiki teisel pool“ on must komöödia, mis räägib teispoolsusest, kus peab filmi peategelane silmitsi seisma surma tagajärgedega. Lavastaja Katariina Aule võitis eelmisel aastal Cannes’is toimuval rahvusvahelisel konkursil Young Directors Award žürii eriauhinna lühifilmide kategoorias. Lisaks valiti film Ameerikas menukale žanri filmidele keskenduvale Beyond Festivalile ning San Diego filmifestivali lühifilmide võistlusprogrammi. „Heiki teisel pool“ osutuks valituks ka mainekale Tampere filmifestivali Generation XYZ võistlusprogrammi.

Tellin filmi Telia Videolaenutusest

 

„Lapsmasin“

Põnevik, Seiklus, Sci-Fi

AI-teemaline rabaulme film, mille režissöör on Rain Rannu (tuntud ka filmidest „Ameerika suvi“, „Ükssarvik“ ja „Vaba raha“). See on lugu nässu läinud tehisintellektist – autentne, lõbus ja õpetlik nii lastele, noortele kui ka täiskasvanutele. Rein Rannu on öelnud järgnevalt: „See on üks esimesi mängufilme, mis mõtestab viimase poole aasta jooksul laineid löönud AI meeletut arengut ja sellega kaasnevaid ohte.“ Kuigi filmi võtted toimusid kolm aastat tagasi, on selles käsitletavad teemad endiselt väga täpsed ja ajakohased.

Režissöör Rain Rannu on tehisintellekti teemaga tegelenud juba aastaid ning filmi idee tekkis tal kümme aastat tagasi, kuid kirja sai see pandud umbes nelja-viie aasta eest ning filmilindile kolm aastat tagasi. „Lapsmasina“ suurem osa on ingliskeelne, mis lisab Rannu sõnul autentsust. „Film rajaneb väga palju minu enda kogemusel Silicon Valley’st, kus sellised tuumikrühmad toimetavadki, kus on inimesi võib-olla Eestist, Aasiast ja Ameerikast, aga nad tegelevad ühe tehnoloogia kallal ja räägivad oma vahel inglise keeles,“ ütles Rannu. Lisaks usub ta, et see võib olla üks viimaseid AI-teemalisi filme, mis ei ole AI kaasabil loodud.

Tellin filmi Telia Videolaenutusest

 

„Taevatrepp“

Draama

Mart Kivastiku autorifilm „Taevatrepp“ põhineb tema 2019. aastal ilmunud samanimelisel romaanil. See on magusvalus lugu ajast ja muusikast, sõprusest, armastusest ja surmast. Film räägib sellest, kuidas säilitada endas laps ning sellega koos lapselikud omadused nagu avastamisrõõm, teotahe ja uudishimu, mida on elus vaja ka 50-aastasena.

Peaosades on Mait Malmsten ja Timotheus Sammul. Teistes rollides teevad kaasa Raivo Trass, Ivo Uukkivi, Rita Raave, Harriet Toompere, Tõnu Oja ja Kaarel Pogga, Kersti Heinloo ja Lena Barbara Luhse, Kaie Mihkelson, Voldemar Kuslap, Külli Teetamm, Hannes Hermaküla, Taavi Teplenkov ja Rasmus Ermel jt.

Tellin filmi Telia Videolaenutusest

 

„Jumalaga, rock’n’roll! Hardi elu. Esimene jagu“

Dokumentaal, Muusika

Hardi Volmer on tuntud filmitegijana ja lavastuskunstnikuna, kuid ennekõike on ta tuntud kui rokklaulja. Volmeri hoogne autoportree tähistab värvika kineasti 50. tööjuubelit filmivaldkonnas.

Film koosneb peamiselt arhiivmaterjalidest ning kasutab selle haruldase, põneva ja lõbusa materjali täielikult ära, esitledes seda ajalootruult, kuid samal ajal mänguliselt. See viib meid läbi erinevate kümnendite, kust leiame punkfilmid, rock-kontserdid, tagahoovid, festivalilavad, rätsepatöökojad ja isegi laulu revolutsiooni.

Filmis esinevad mitmed ansamblid, sealhulgas PäraTrust, Turist, Singer-Vinger ja Hovery Covery ning Liisi Koikson, Jalmar Vabarna ja Tallinna politseiorkester.

Tellin filmi Telia Videolaenutusest

 

„Tõnis Mägi. Vaikus valguses“

Dokumentaal, Muusika

Portreefilm keskendub Eesti muusika elava legendi, Tõnis Mägi, elule ja loomingule, pakkudes muhedat, salapärast ja inspireerivat teekonda koos legendaarse artistiga. See teos on võimalus saada osa helilooja maailmast ning olla tunnistajaks sellele, kuidas tema loomingut inspireeritakse ja kuidas sünnivad Mägi laulud.

Film tugineb osaliselt Tõnis Mäe eluloole, kuid rõhutab rohkem tema tänapäevast loomingut ja uute laulude valmimist, näidates, kuidas igas uues loos peegeldub tema ainulaadne maailm ning kuidas sellesse kajastuvad erinevad hetked tema elust ja Eesti kultuuriloost.

Lisaks Tõnis Mäele räägivad filmis tema lähedased, sealhulgas abikaasa Kärt Johanson, tütred Liidia ja Mirt, kolleeg Sven Grünberg ning põlisameeriklasest sõber Rupert Encinas ehk Lendav Kotkas.

Vaatan filmi Inspira + keskkonnast 

 

Pilt artikklis: themoviedb.org