Intervjuu: Tiit ja Maris Pruuli jagavad põnevaid seiku Bellingshauseni viimaselt merereisilt 

#Bellingshauseniga Arktikas: Loodeväil #Inspira #intervjuu #telia tv
4 min lugemine

1. veebruaril alustab Telia Inspira kanalil värske reisisaade „Bellingshauseniga Arktikas: Loodeväil“. Uurisime lähemalt seikluse kohta reisi ekspeditsioonijuhilt Tiit Pruulilt ja pootsmanilt Maris Pruulilt.

 

Purjelaeva Admiral Bellingshauseni suunaks on seekord metsik ja katsumusi pakkuv Loodeväil – kõrgetel põhjalaiustel kulgev meretee Atlandi ookeanist Vaiksesse ookeani.  

Saame tuttavaks Tiit ja Maris Pruuliga 

Tiit Pruuli on vana merehunt – tema esimeseks suureks merereisiks oli ümber maailma purjetamine jahtlaeval Lennuk 1999-2001. Viimastel aastatel on ta juhatanud purjelaev Admiral Bellingshauseni ekspeditsioone Antarktikas ja Arktikas.

Maris Pruuli on olnud sama laeva reisidel pootsmaniks, mis tähendab, et tema õlul on laeva varustamine ja meeskonna heaolu. Lisaks on ta laeva kroonikuna Bellingshauseni merereiside blogi pidanud.   

Mis muutis Bellingshauseni seekordse reisi eriliseks?  

Me polnud polaaraladel esimest korda. Olime Bellingshauseniga käinud 2020. aastal Antarktikas ja 2021. aastal Arktikas. Eriliseks muutis seekordse reisi meie sihtpunkt – Loodeväil, mis on kliima soojenemisest hoolimata enamuse aastast täielikult jääs.  

See meretee on legendaarne ja sümboolne. Läbipääsu Atlandi ja Vaikse ookeani vahel otsiti sajandeid ja külma hauda jäi palju häid laevu ning meremehi. Esimesena tegi selle läbi Norra polaarlegend Roald Amundsen 1903-1906. Kokku on sellest ajast alates läbi Loodeväila sõitnud vähem kui 400 laeva, neist 150 on olnud Bellingshauseni mõõtu purjelaevad.

Sinimustvalge all polnud ükski laev seda varem tervikuna läbinud. Meiega samal ajal oli Loodeväilas purjekas Thindra, esimene Norrast pärit purjelaev pärast Amundseni. Kapten Sigurd Teng oli üles kasvanud vanaisalt päritud Amundseni Loodeväilas peetud päevikutega ja tegi teoks oma lapsepõlveunistuse.

Ühtlasi oli see tema ja ta naise Johanna Brämerssoni pulmareis. Nad nomineeriti Norras aasta seikluse auhinnale. Meie Jahtklubide Liit pidas Admiral Bellingshauseni Loodeväila läbimist aasta mereteo auhinna vääriliseks Eestis.   

Kas seekordset reisiseltskonda tabas ka mõni ootamatu väljakutse või üllatus, milleks polnud valmis?  

Olime päris põhjalikult valmistunud, nii et olime erinevateks olukordadeks päris hästi valmis. Olime valmis palju rohkemaks ja rängemaks jääks, kui me tegelikult saime. Me lootsime kohata jääkarusid, aga ikka oli üllatav, et nägime neid nii palju – umbes neljakümnenda karu järel loobusime lugemisest.  

Milline oli aga kõige meeldivam positiivne üllatus?  

Sageli tundub, et nii kaugel põhjas, kus meie käisime, pole muud kui jää, lumi ja põrgukülm. Paljud meist kujutasid Arktikat ette märksa üksluisemana, kui ta tegelikult on. Arktika on lühikesel suveperioodil väga värviline, loomariik põnev ja mitmekesine.

Inimestel pole seal elamine kerge, aga rõõmu kohtasime rohkem, kui loota julgesime. Karstime, et inuitide trummitantsu me enam ehedal kujul ei kohta, aga siiski-siiski! Saime selle ka üles filmida. 

Loodeväila puhul pole tegu just kuigi tiheda laevateega. Kas seilasite kogu marsruudi läbi uhkes üksinduses või trehvasite ka mõnda teist reisiseltskonda?  

Sel hooajal oli Loodeväilas päris palju laevu, teiste seas ka 17 purjekat. Enamust neist kohtasime ka oma teel. Nii üksildases ümbruses kaugel põhjas teeb iga selline kohtumine suurt rõõmu, sõbrunesime terve rea inspireerivate inimestega. Arutasime merelisi teemasid ja pidasime pidusid. Lisaks oli meil sisukaid ja põnevaid kohtumisi kohalike inuitidega. Tegime nendega mitmeid põnevaid intervjuusid telesaate jaoks. 

Kui palju jäi teie marsruudile asustatud punkte?  

Lugesime praegu kaardil kokku, kaheksa küla ja seda siis ca 6000 kilomeetrisel distantsil. Me olime võrdlemisi kiire ja suur purjelaev ja saime neid peatusi lubada. Sageli pidi asulani jõudmiseks rohkem või vähem peakursilt kõrvale minema ja mitmed pisut väiksemad ja aeglasemad alused kartsid aega kaotada, et mitte jääda Alaska poolel sügistormide ja juba uuesti peale tuleva jäätumise kätte.  

Kui pikk oli seekordne reis kokku ning kui suur oli kogu reisi vältel Bellingshauseni meeskond? 

Meie mereretk kestis 4 kuud ja läbisime pisut üle 10 000 meremiili Eestist Seattle’ini Ameerika läänerannikul. Sinna jätsime laeva talvekorterisse ja lendasime koju. Loodeväila läbisime 36 päevaga ja selle pikkuseks oli 3445 meremiili alates Upernaviki sadamast Gröönimaal kuni Beringi väina läbimiseni. Kokku käis erinevatel etappidel pardalt läbi 50 inimest. 14-aastane junga Jaan, pootsman Maris ja kokk Erki Kangur olid pardal terve retke Eestist Ameerikasse. Loodeväila läbisid tervikuna veel kapten Priit Kuusk, ekspeditsioonijuht Tiit Pruuli ja videograaf Reino Kuber.  

 

„Bellingshauseniga Arktikas: Loodeväil“ 1. veebruarist igal neljapäeval kell 20.00 vaid Telia Inspira kanalil.  

Vaata uut reisisaadet Telia TV vahendusel nii teleris, Telia TV äpis kui veebilehel. 

Kogu Inspira kanali sisu on kõigile Telia TV klientidele kuni 14 päeva jooksul tasuta järelvaadatav, seega saab kõiki saateid ja ülekandeid soovi korral järelvaadata endale sobival ajal.