5 soovitust noortele, kuidas distantsõppel enda vaimset tervist hoida

#Clanbeat #distantsõpe #Lasteabi #Peaasi #suurimjulgus #vaimne tervis #veebikonstaabel
4 min lugemine

Praegune aeg seab palju väljakutseid, sealhulgas distantsõppel olevatele õpilastele. Seda enam tuleb tähelepanu pöörata enda vaimsele tervisele, et ennetada võimalikke probleeme, mis võivad ajaga kasvada suuremaks kui esialgu arvatagi võime.

 

Jagame viit soovitust, kust on võimalik noortel leida abi kohe kui selleks peaks vajadus tekkima.

Lasteabi infoliini 116 111 spetsialistid pakuvad abi ööpäevaringselt

Lasteabitelefon 116 111 töötab üle-eestiliselt ööpäevaringselt ja kõned on kõigile helistajatele tasuta. Oodatud on kõik pöördumised, mis on seotud lastega, lapsi puudutavate teemadega või kui on vaja teatada abivajavast lapsest. Pöördujateks võivad olla nii lapsed ise, nende lähedased täiskasvanud kui ka kõik teised, kellel on vaja laste teemadel nõuannet.

Pöördujale antakse nõuandeid, jagatakse informatsiooni ning vajadusel edastatakse saabunud informatsioon vajalikele spetsialistidele. Lasteabitelefon töötab ööpäevaringselt üle Eesti ning sellele vastavad spetsialistid nii eesti kui vene keeles, vajadusel ka inglise keeles. Kõne telefonile 116 111 on helistajale tasuta ning mobiiltelefonilt saab helistada ka siis, kui kõneaeg on otsas. Lisaks on võimalik nõu küsida ka koduleheküljelt www.lasteabi.ee.

Peaasi.ee aitab parandada igapäevast toimetulekut

MTÜ Peaasi tegeleb vaimse tervise edendamise, probleemide ennetuse, varase sekkumise ja häbimärgistamise vähendamisega meie ühiskonnas. Peaasi.ee koduleheküljel on võimalik leida soovitusi, mis aitavad parandada igapäevast toimetulekut (uni, suhtlemine, emotsioonidega toimetulek, depressiooni ennetamine jpm).

Lisaks on MTÜ Peaasi käivitanud vaimse tervise vitamiinide programmi, kust saab põhjalikku nõu, kuidas hoida häid suhteid, toituda tervislikult ning tekitada endas rohkem meeldivaid emotsioone.

Täpsemalt leiad infot veebileheküljelt www.peaasi.ee, kus on võimalik võtta ühendust ka spetsialistidega, kes annavad nõu ja aitavad selgust saada oma murede korral. Noortel vanuses 16-26 aastat on võimalus saada tasuta vaimse tervise alaselt nõustamist, mis eriolukorra ajal toimub videosilla vahendusel.

Suurimjulgus.ee aitab leida abi küberkiusamise vastu

Kius telefonis või internetis on saanud pea sama tavapäraseks kui silmast silma suhtlus. EU Kids Online Eesti tulemustest selgub, et 36% lastest, kes küberkiusu kogevad, ei räägi sellest mitte kellelegi ning kannatavad murede all üksi.

Telia küberkiusamise vastu seisva algatuse Suurim Julgus veebilehekülg koondab kübekiusamise kohta kogu vajalikku infot nii õpilastele, õpetajatele kui ka lapsevanematele. Lisaks on võimalik leheküljel olevas vestluse aknas anonüümselt otse suhelda Lasteabi spetsialistiga, kellelt saab küsida nõu ja abi ööpäevaringselt. Telia klientidele on Lasteabi äpi kasutamise andmemahuvaba, st seda äppi kasutades ei pea Telia kliendid andmemahu kasutamise eest maksma.

Suuremate murede korral pöördu veebikonstaabli poole

Kui keegi käitub Sinuga pahatahtlikult, on alati võimalik pöörduda veebikonstaabli poole. Veebikonstaablitelt on võimalik abi küsida, kui oled sattunud näiteks identiteedivarguste, ähvardamise või laimamise ohvriks.

Veebikonstaablitega saab suhelda nii eesti, inglise kui vene keeles. Kirjadele vastatakse esimesel võimalusel või hiljemalt kolme tööpäeva jooksul.

Veebikonstaablite kontaktid leiad Politsei- ja Piirivalveameti koduleheküljelt.

Clanbeati rakendus aitab õpilastel jagada mõtteid ja emotsioone õpetajatega

Clanbeati rakendus on koostöös õpilaste, õpetajate ja koolijuhtidega sündinud turvaline suhtlusplatvorm, kus on õpilastel võimalus õpetajatele jagada oma mõtteid ja emotsioone, planeerida ning analüüsida oma õppimist. Õpetajad saavad muuta oma tegevust tõhusamaks ja teadlikumaks läbi andmete nägemise, mis võimaldavad neil kavandada varajasi sekkumisi ning seeläbi säästa aega ja ennetada suuremate probleemide tekkimist.

Lahendus on suunatud eelkõige 5.-12. klassi õpilastele ja nende klassijuhatajatele. Rakenduse kasutamine on õpetajatele ja nende õpilastele tasuta.

Lisainfot rakenduse kohta on võimalik leida www.clanbeat.com/eesti.

Kõige olulisem on see, et Sa ei jääks enda murega üksi. Suhtle enda pereliikme või lähedase inimesega, kellele julged enda mõtteid jagada. Lisaks on Sinu jaoks igal ajal olemas eelpool mainitud spetsialistide võrgustik, kes pakuvad tuge ja abi.

 

Kui tegemist on pakilise murega, siis helista:

Lasteabi: 116111 (24h)

Ohvriabi telefon 116 006 (24h)

Hingehoiu telefon 116 123 (24h)

Eluliin: 6558 088 (eesti keel), 655 5688 (vene keel) (igapäevaselt kl 19-07)

Kiirabi: 112 (24h)


Või pöördu erakorralisele vastuvõtule:

Psühhiaatriakliiniku valvetuba Tallinnas: 6172 650 (24h) Paldiski mnt 52

Psühhiaatriakliiniku valvetuba Tartus: 731 8764 (24h) Raja tn 31

Psühhiaatriaosakonna valvetuba Pärnus: 516 0379 (24h) Ristiku tn 1

Psühhiaatriakliiniku valvetuba Viljandis: 435 4255 (24h) Jämejala, Pargi tee 6

Erakorralise meditsiini osakond Narvas: 357 1795 (24h) Haigla 1

Erakorralise meditsiini osakond Ahtmes: 331 1074 (24h) Ahtme mnt 95

 

 

 

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.