Pilvetehnoloogia, ehk failide internetis säilitamine muutub aina populaarsemaks ning selle on kasutusele võtnud nii ettevõtted, kui ka tavainimesed. Võimaldab see ju oma pilte ja dokumente nii säilitada, et neile pääseb interneti olemasolul igalt poolt ja igal ajal ligi. Samuti pole karta andmete kaduma minemist, kuna need ei ole säilitatud ainult ühes kohas kasutaja juures. Nii ei teki suuremat kahju kui arvuti või nutiseade varaste saagiks langeb. Reaalsuses ei ole andmed muidugi abstraktselt internetis, vaid teenusepakkujate juures säilitatud ja mitmekordselt dubleeritud ning kasutajatele võimaldatakse neile interneti teel lihtsalt ligipääs.

Kuigi erinevaid pilveteenuseid ning sellekohaseid valikuid on päris palju, on tavakasutajate seas populaarseimad siiski kolm peamist tegijat. Nendeks on Microsofti OneDrive, Google Drive ning Dropbbox.

 

Onedrive

 

Microsoft pakub oma OneDrive nimelise teenuse kasutajatele 5GB suurust tasuta mahtu. Kellele sellest väheks jääb, saab 1,99 dollari eest kuus kasutada  50GB või 6,99 dollari eest juba 1000GB. Selle viimase variandiga kaasneb ka Office 365 pakett, mis tähendab tegelikkuses tuntud kontoritarkvara (word, office, powerpoint) litsentsi.

OneDrive toimib nii nutiseadmes kui ka arvutis. Nutiseadmes võiamaldab vastav rakendus failidele mugavat ligipääsu ning näiteks ka piltide automaatset üleslaadimist. Arvutisse aga tekib programmi paigaldamise järel lisakaust, mis on nii-öelda pilevega ühendatud ning mis tõstab automaatselt pilve kõik sinna pandud failid. Juhul kui kasutusel on võõras arvuti või mingil põhjusel ei soovita programmi installeerida, pääseb kõikidele dokumentidele ligi ka veebiliidese kaudu.

OneDrive võimaldab pilves olevat infot ka teistega jagada. Selleks saab tekitada nii lingi, millele vajutades jõutakse õigesse kohta, kui saata ka kutse, mille aktsepteerimisel pääseb edaspidi failidele ligi. Ligipääsudele on võimalik määrata ka konkreetne kehtivusaeg ning valida kas kasutaja saab dokumente ainult vaadata või ka muuta. Teenuse kasutamiseks on vaja Microsofti kontot, mis on sama näiteks Microsofti omanduses oleva Skype kontoga.

 

Google Drive

 

Sarnaselt Microsoftile pakub ka teine hiidkompanii Google oma pilveteenust ning selle nimeks on Drive. Google annab kasutajatele tasuta 15GB, mis on rohkem kui OneDrive, kuid tähele tasub panna, et see 15GB on teiste Google teenustega nagu Google Photos ja Gmail jagatud. Kel 15GB kasutatud, saab 1,99 dollari eest kuus liikuda 100GB suuruse mahu juurde.

Ka Drive toimib nii nutiseadmes kui arvutis, ehk programmi paigaldamisel tekib arvutisse uus kaust, mis on pilvega ühendatud. Samamoodi saab kaustu teiste kasutajatega jagada ehk võimalik on tekitada nii link, kui saata kutse. Küll aga ei ole siin võimalik jagatud kaustadele kehtivusaega määrata. Samas saab anda nii vaatamise kui muutmise õigust ning loomulikult pääseb kõikidele asjadele ligi lisaks ka veebiliidese abil. Ka Google Drive vajab kasutamiseks kontot, kuid see kattub gmaili omaga ning on seega enamikel olemas.

 

Dropbox

 

Dropbox oli üks esimesi, kes ca 10 aastat tagasi sellisel kujul pilveteenust pakkuma hakkas ning on siiani väga populaarne. Dropbox võlub kasutajaid eelkõige oma lihtsusega. Esialgu pakutav tasuta andmeruum ei ole küll kuigi suur, vaid 2GB, kuid seda saab sõpru-tuttavaid teenust kasutama kutsudes kasvatada. Järgmine samm mahu osas on 1000GB, mis maksab 9,99 dollarit kuus.

Nagu eeldada võib, toimib ka Dropbox nii arvutis, kuhu tekib samamoodi lihtsalt uus kaust, kui nutiseadmes, ning ka veebiliidese kaudu. Dropbox pakub samuti võimalust nii üksikuid faile kui katalooge teistega jagamiseks, kuid erinevalt konkurentidest saab jagatud kaustadele lisaks tähtajale määrata ka parooli. Jagamisel on toetatud nii lingi tekitamine, kui kutse saatmine ning nii vaatamise kui muutmise õiguste eristamine. Ka dropboxi kasutamiseks on vajalik konto ehk kasutajanime ja parooli olemasolu.