Kas andmed sinu Mac’ist jõuavad Venemaa serverisse? SpyBuster teab.

#andmed #serverid
1 min lugemine

Venemaa ja ka Valgevene on viimaste sündmuste valguses tõestanud, et nad ei ole eriti usaldusväärsed ning ilmselt mitte keegi ei soovi, et nende andmed jõuaksid mingil moel kurjuse impeeriumi valdusesse.

 

Mainekas Ukrainas asuv tarkvarafirma MacPaw, kelle loodud on populaarsed rakendused nagu Setapp ja CleanMyMac X, on valmistanud rakenduse SpyBuster, mis teeb kindlaks, kui mingi sinu Mac’i või MacBooki installitud rakendus saadab andmeid Venemaal või Valgevenes asuvasse serverisse. SpyBuster skaneerib arvutisse paigaldatud tarkvara ning teeb kindlaks, kas mõni rakendustest laeb oma andmeid Vene või Valgevene serveritesse. Probleem on selles, et mõlema riigi seadusandliku ja täitevvõimu nõudmisel peavad sealsed firmad andma ametivõimudele juurdepääsu oma serverites olevatele andmetele.

Lisaks rakenduste identifitseerimisele võimaldab SpyBuster ka blokeerida info nii, et see ei jõuaks ülalmainitud riikide serveritesse. MacPaw poolt valmistatud SpyBusteri saab oma Mac’i täiesti tasuta tõmmata SIIT.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."