Epson EpiqVision Mini EF-12 – väike aga mitmekülgne projektor

#Epson EpiqVision Mini EF-12 #projektor #Ülevaade
4 min lugemine

Vahepeal natukene varjusurmas olnud projektorid on viimasel ajal taas populaarsemaks saanud. Eriti vahvad on pisikesed ja võrdlemisi kergesti kaasaskantavad masinad. Üheks selliseks on ka Epson EpiqVision Mini EF-12.

 

Väike aga suur

Täpsemalt on Epson projektori kohta pigem väike ning seega vajadusel piisavalt mobiilne. Teisalt aga pakub suhteliselt suurt ja eredat pilti. Seega sobitub EF-12 üsna täpselt päris pisikeste ja kaasaskantavate ning kodukinoprojektorite vahele.

Ca 17 cm pikkuste külgedega kuubiku saab soovi korral suhteliselt mugavalt kaasa haarata ning kasutamisel ei nõua see ka kuigi palju ruumi. Ja hea ongi, sest kuvatava pildi suurus sõltub otseselt seadme kaugusest seinast.

Täpsemalt on Epson võimeline täitma kuni 150 tollise diagonaaliga ekraani, kuid selleks peab see asuma seinast rohkem kui kahe meetri kaugusel. Kui nii suurt pinda käepärast ei ole, tuleb projektorit lähemale nihutada, sest seeläbi muutub ka pilt väiksemaks. Minimaalselt peaks see asuma siiski ca meetri kaugusel, sest vastasel juhul muutub pilt ebateravaks.

Reguleerida saab veel projektori enda kaldenurka. Seda tänu korpuse sisse ja välja liikuvatele jalgadele. Pildi fokuseerimine toimub aga automaatselt. Nii ei ole enamasti vaja käsitsi liiga palju sättida, et pilt korrektne oleks.

Erinevalt päris mobiilsetest projektoritest ei oma EF-12 akut ning see ei ole ka mingil moel ilmastikukindel. Seega on aparaat mõeldud ikkagi tubaseks kasutamiseks, kuigi eks ta töötab kuiva ilmaga ka õues, kui elekter on käepärast ja päike otseselt peale ei paista.

Tehnika ja tarkvara

Tehnoloogia poolest on kasutusel 3-LCD ning valgusallikana laser. See tagab valgusvõimuseks 1000 luumenit, mis pole tegelikult üldse paha. Laseri eelis võrreldes pirniga on väga suur töötundide arv. Täpsemalt lubab tootja selleks ca 12 000 tundi. Aga samuti on seadme töö suhteliselt vaikne. Seda seepärast, et laser ei nõua sellisel tasemel jahutust nagu traditsiooniline lamp. Mõningane sahin on töötamisel küll kuulda, kuid see ei ole häiriv.

Resolutsiooniks on Full HD ehk 1920 x 1080. See ei ole küll 4K, kuid kuna enamik praegusel hetkel kättesaadavast sisust ongi Full HD formaadis, siis sellest piisab. Tegelikult suudab projektor toime tulla ka 4K sisuga, kuid seda muudetakse siis lihtsalt madalamaks. Lisaks on toetatud HDR10.

Epsonil on olemas ka sisseehitatud kõlarid, mis on teretulnud lisa, kuna nii ei ole vaja kasutada eraldi lahendust heli tekitamiseks. Tootja ise ütleb, et kasutusel on Yamahaga koos välja töötatud valjuhääldid. Kuna viimane oskab kõlareid teha küll, siis on projektori heli täitsa viisakas ning väliseid kõlareid ei peagi tingimata kasutama. Kokkuvõttes on nii projektori kasutamine ka lihtsam ja mugavam. Kes aga soovib, see saab soovi korral kasutada ka 3.5mm heliväljundit.

Ühenduste poolest on olemas veel 2 HDMI pesa. Neid pole alati vajagi, sest tänu sisseehitatud WiFile ja Android TV operatsioonisüsteemile saab enamiku materjali kätte internetist ja voogedastusplatvormidelt. Seega saab vaadata näiteks Youtube’i, Disney Plusi, Amazoni jmt sisu. Samuti toimib Telia TV rakendus. Seega saab Telia klient vaadata kõiki telekanaleid ja muud sisu samal kujul nagu koduses teleriski. Puudub aga näiteks Netflix.

Kuna tegemist on Google’i tarkvaraga, siis on võimalik lihtsa vaevaga juhtmevabalt projektorisse peegeldada ka oma telefoni või arvuti sisu. 

Pildikvaliteet

Nagu öeldud, on kasutusel 3-LCD tehnoloogia. See on levinud ja ennast projektorite puhul tõestanud. Laseri poolt pakutav 1000 luumenit ei saa ereduse poolest küll vastu võimsamatele kodukinoprojektoritele, kuid on pisut hämaramas toas vägagi kena vaadata.

Värvid on piisavalt kirkad ning jätkub ka kontrastsust. Telesaateid ning filme vaadates ei jää silma ka liikumisel tekkivaid varje. Kuigi EF-12 suuremad vennad on selgelt võimekamad, on pilt sellise väikese aparaadi kohta siiski kvaliteetne.

Seega võib sellega suures plaanis täitsa rahul olla. Võib-olla on asi ka selles, et projektori pakutav pilt on üleüldse kuidagi mõnus ja vahva. See ei ole küll nii kirgas kui näiteks televiisoril, kuid sel on oma võlu. Samuti ei olegi pisikest ja kaasaskantavat seadet võimaste kodukinoprojektoritega võrrelda.

Kokkuvõtteks

Kokkuvõttes on Epson EF-12 väga hea tasakaal väikese ning mobiilse ja suure kodukinoprojektori vahel. N-ö kõik ühes lahendus pakub suurt pilti, omab sisseehitatud kõlareid. Samuti Android TV tarkvara. Seeläbi on tegemist mitmekülgse seadmega, mis meeldib tõenäoliselt paljudele.

Tutvun toodetega
Lugesid loo läbi, võta nüüd hetk ja sirvi seotud tooteid või pane kinni ja naudi surfamist edasi