Snapdragon 8 Gen 3 – nutiseadmete uus ja väga võimekas protsessor  

#AI #protsessor #Snapdragon #tehisintellekt #Ülevaade
4 min lugemine

Üldjuhul mõeldakse nutitelefonide soetamisel kaamera kvaliteedile, ekraani suurusele ning mälumahule, kuid tegelikult on kiibistik see, mis annab seadmele kiiruse ja tagab paljude funktsioonide toimimise.

 

Küllap valivad nii mitmedki kasutajad endale uut nutiseadet värvi ja välimuse järgi ning ilmselt loeb ka see, kes on seadme tootja.

Palju vähem vaadatakse aga seda, mis protsessorit seade kasutab või kui suur on selle põhimälu. Samas on näiteks arvutite ostul need ühed põhilisemad parameetrid, mille järgi valik teha. Kui nüüd aga mõelda, et nutitelefonid on justkui väikesed arvutid, siis muutub ka telefonide puhul kiibistiku teema märksa olulisemaks.

Snapdragon 8 Gen 3

Üheks kõige paremaks selles vallas peetakse hetkel Qualcommi nimelise ettevõtte Snapdragon 8 seeriat. See pesitseb enamikes lipulaevades ning annab neile vajaliku jõu ja kiiruse.

Seni oli selle seeria kõige võimekam esindaja Snapdragon 8 Gen 2. Nüüd on see aga asendumas Snapdragon 8 Gen 3 nimelise platvormiga, mis tähendab, et lähiajal ilmuvad lipulaevad saavad omale just selle kiibi. See aga muudab need mõistetavalt senisest veelgi kiiremaks ja tegelikult võimaldab pakkuda ka uusi funktsioone. 

Esiteks toob Snapdragon 8 Gen 3 kiibistik loomulikult veelgi suurema (võrreldes Gen 2 kiibiga) jõudluse. Seda on näidanud juba erinevad testid ja kinnitab ka tootja. Seega on telefonid kiiremad. Samuti on senisest parem mängukogemus, kuna kasutada saab keerulisemaid lahendusi ning tõsta graafika kvaliteeti.

Tehisintellekt ehk AI

Kui aga tavapärane kiirem ja säästlikum kõrvale jätta, siis on üheks väga suureks uudiseks AI senisest suurem kasutuselevõtt. Tehisintellektist on telefonide kontekstis räägitud varemgi, kuid nüüd oleme jõudnud aega, kus see ka päriselt näha ja tunda on.

Nimelt peaks protsessor ennast lubaduste kohaselt suutma tehisintellekti abil – vastavalt täidetavatele ülesannetele – pidevalt optimeerida. Eks ikka selleks, et igal ajahetkel pakkuda kas parimat sooritust või energiasäästlikust.

Lisaks kombineerib Qualcommi uus lipulaev AI kasutaimse vaatest protsessorit ja pilve, ehk osa tehisintellekti tarkusest on kiibistiku sees, mitte nii-öelda internetis. Nii on mitmed protsessid senisest kiiremad ja toimivad ka siis kui telefon ei ole parajasti võrku ühendatud. Samas vajadusel ja ühenduse olemasolul kombineeritakse kättesaadavat infot. Väidetavalt suudab telefon teha koostööd ka muude tuntud AI lahendustega nagu näiteks GPT chatbotid.

Võimalik peaks olema teostada ka näiteks reaalajas tõlkeid ehk sõnumeid saab saata ühes keeles ning vastuvõtjani jõuavad need juba teises. Sama kehtivat ka kõne kohta. Seega suudab telefon kasutaja jaoks teha jooksvalt tõlke ning nii saavad kaks eri keelt rääkivat inimest omavahel suhelda.

Kokkuvõttes suudab kiip seega erinevaid allikaid ja lahendusi kombineerides jõuda senisest parema lõpptulemuseni. Olgu siin siis tegemist oma töö optimeerimise, otsingute või muu sarnasega.  

Fotod

Üheks kõige huvitavamaks võimaluseks peaks aga kujunema fotondusega seonduv. Nimelt on muude omaduste seas välja reklaamitud funktsionaalsus sõnastusega Photo expansion intuitively extends a photo beyond what was captured“.

Lahti seletatult tähendab see seda, et juba tehtud pite saab lisaks tavapärasele värvide jms. kohendamisele ka sõna otsese mõttes laiendada. Ehk olukorras, kus fotol on puudu kellegi jalad või mõne torni tipp, saab lasta telefonil selle sina juurde „panna“.

Selleks ei pea erinevaid pilte kokku lõikama, vaid seade ise genereerib puuduoleva info ja lisab selle pildile. Seega „mõtleb“ tehisintellekt, mis seal olla võiks ja paneb selle juurde. Saab näha, kuidas see päriselus välja näeb, kuid igatahes kõlab huvitavalt. 

Kokkuvõtteks

Kokkuvõtteks võib öelda, et praegu kättesaadavate andmete kohaselt on Snapdragon 8 Gen 3 poolt pakutav hüpe päris suur. Seega võivad vähemalt Android maailma lipulaevad juurde saada päris huvitavaid omadusi. Lisandunud töökiirusest rääkimata.  

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.