5G kiire andmesidevõrk tuleb testimisse Tallinnas juba 2018. aastal!

Ericsson ja TeliaSonera sõlmisid strateegilise partnerlusleppe 5G võrgu väljaarendamiseks, kava kohaselt saavad kliendid Stockholmis ja Tallinnas 5G teenused kasutusele võtta aastal 2018. Koostöö võimaldab kasutusele võtta mõlema ettevõtte tugevused innovatsiooni ja tehnoloogia vallas ning aitab mõista seda, kuidas IKT, digitaliseerimine ja ühendumine mõjutavad tarbijaid, ettevõtteid ja ühiskonda.

5G tänu suurematele kiirustele annab hoogu ka asjade internetiga seotud teenuste ja toodete arendamisele.
5G annab tänu suurematele kiirustele hoogu ka asjade internetiga seotud teenuste ja toodete arendamisele.

TeliaSonera ja Ericsson võtavad aluseks oma ühised arusaamad turu ja klientide vajadustest ning töötavad välja 5G kasutusvõimalusi ja teenuseid puudutavad stsenaariumid, mis hõlmavad nii kommunikatsiooni kui ka asjade interneti (IoT) valdkonda. Koostöö tulemusena tuuakse 2018. aastal klientideni esimesed 5G teenused, kus on omavahel seotud TeliaSonera võrk ja Ericssoni tehnoloogia.

“Meie ambitsioon on olla alati esirinnas ja pakkuda nii oma klientidele kui ka kogu ühiskonnale kõiki võimalusi, mida toovad endaga uued tehnoloogiad. Stockholm ja Tallinn kuuluvad maailma kõige paremate võrguühendustega linnade hulka ja nüüd viime me need linnad järgmisele tasandile. 5G võimaldab täiesti uut kvaliteeti innovatsioonides, ökosüsteemides ja klienditeenustes. Ootan väga suure põnevusega seda, kuidas Stockholm ja Tallinn 5G kasutusele võtavad,” ütles TeliaSonera tegevjuht Johan Dennelind.

“Üha enam ärisektoreid katsetab võrguühenduse võimalusi ning 5G võimendab seda tendentsi märgatavalt, sest see võrk luuakse tööstuslikku internetti silmas pidades. See võrk ei ole loodud ainult inimestele, vaid erinevate ärisektorite ja asjade interneti digitaliseerimiseks. 2009. aastal avasime koos TeliaSoneraga esimese 4G võrgu ning nüüd oleme esirinnas ka 5G võrgu arendamisel,“ kommenteeris Ericssoni juhatuse esimees Hans Vestberg.

Potentsiaalsed 5G rakendused võivad hõlmata e-tervise valdkonda, kus on võimalik patsiente reaalajas jälgida ja distantsilt ravisoovitusi jagada; võrku ühendatud autod saavad aga omavahel “suhelda” ning üksteisele näiteks hoiatusi jagada. Kõigele lisaks paranevad võrgu näitajad nii jõudluse, katvuse kui ka energiatarbimise osas. Rootsi on olnud pikka aega IKT vallas teerajaja ning Ericssoni ja TeliaSonera koostöös avati riigis 2009. aastal maailma esimene 4G võrk. Eesti riik on väga selgelt teadvustanud digitaalse ühiskonna olulisust oma majanduses, olles maailma üks enim arenenud e-ühiskondi.

Ericssoni uusima mobiilsusuuringu Ericsson Mobility Report andmetel jõuab 5G kasutajate arv 2021. aasta lõpuks 150 miljonini.