Telia paigaldab koos Finaviaga Helsingi lennujaama 5G võrgus töötava roboti

#5G
2 min lugemine

Helsingi lennujaam on maailma esimene lennujaam, kus võetakse kasutusele 5G võrk. Telia ja Finavia koostööprojekti raames  paigaldatakse lennujaama 5G võrgus töötav robot.

 

Telia käivitas Helsingi lennujaamas 5G võrgu, et täna alanud Telia ja Finavia ühisprojekti raames uurida viise, kuidas rakendada 5G võimalusi lennujaama töös ja pakkuda reisijatele uusi kogemusi. Ühtlasi saab Finaviast Telia esimene klient, kes kasutab kommertskasutuse eelset 5G võrku.

5G robot paigaldatakse terminali T2 Schengeni-välisele alale. Telia ja Finavia uurivad, kuidas reisijad ja lennujaama töötajad teenustega seotud ülesandeid täitva robotiga suhtlevad.

“Robot näitab terminalist reaalajas videopilti ja võimaldab terminalis toimuva jälgimist nii kaugjuhtimise teel kui ka autonoomselt. Lisaks oskab robot reisijaid terminalis soovitud kohta juhatada. Meie eesmärk on katsetada projekti raames 5G võrgu ja robootika erinevaid kasutusviise,” ütles Helsingi lennujaama IT-juht Heikki Koski.

Andmeside ja roboti juhtimine toimub lennujaama paigaldatava 5G tugijaama kaudu. Nokia tehnoloogial põhinev võrk kasutab 28 GHz sagedust, mis on 5G võrgu jaoks eraldatud kõrgeim võimalik sagedus. Esmakordselt Soomes kasutatakse 5G võrgus nn millimeeterlaineid väljaspool testkeskkonda.

“Esimeses etapis leiab 5G rakendust ärisektoris, peamiselt automaatikat ja kaugjuhtimist kasutatavate ettevõtete poolt. Madala hilistumise ja ülisuure läbilaskevõimega 5G on lennujaamale väga sobiv lahendus. Lennujaam teenindab suurt reisijate hulka ja töötleb tohutuid andmemassiive, keskendudes seejuures turvalisusele ja teenuste laitmatule toimimisele,” kommenteeris Telia Soome 5G valdkonna juht Janne Koistinen.

 

Vantaa on Telia jaoks juba kolmas 5G linn

 

Septembri alguses avas Telia kommertskasutuse eelse 5G võrgu Helsingis. Novembris avatud 5G võrk Oulus toetab maailma üht esimest tööstuslikku 5G ökosüsteemi.

Telia 5G võrk töötab Soome Kommunikatsiooniameti poolt väljastatud testsagedustel. 5G võrgus kommertsteenuste pakkumist saab alustada 2019. aasta alguses, kui jõustuvad uued riigi poolt väljastatud sagedused. Telia võitis 1. oktoobril lõppenud 5G oksjonil 3.5G GHz sageduse.