Saame tuttavaks: Telia küberturbe lahenduste insener Holger Rünkaru muudab Eesti ühiskonda turvalisemaks

#Holger Rünkaru #küberturvalisus #Telia inimesed #turvanet
4 min lugemine

Esitasime 10 küsimust Telia ärikliendi osakonna küberturbe lahenduste insenerile Holger Rünkarule, kes hoolitseb selle eest, et ettevõtete internetiühendused oleksid turvalised.

 

Holgeri üheks olulisemaks projektiks on äriklientidele mõeldud Turvanet, mida kasutab täna juba 80% Telia äriklientidest.

Turvanetiga tõrjutakse nii e-postkasti saabunud ohtlikke linke kui ka väljastpoolt tehtud ründeid ettevõtete teenuste või serverite suunas. Ühes nädalas hoitakse tänu Turvanetile ära ligi miljon ohtliku olukorda ehk turvasündmust.

Teadagi mõjutavad rünnakud Eesti ettevõtete vastu ka kogu ülejäänud ühiskonna toimimist. Seetõttu muudavad Holger ja Telia ühiskonda turvalisemaks, hoolitsedes selle eest, et ettevõtete interneti kasutamine oleks turvaline ning potentsiaalsed turvariskid maandatud.

Uurisime Holgerilt, milline oleks maailm ilma internetita ning mis iseloomustab tema jaoks Teliat.

 

KÜMME KÜSIMUST JA VASTUST

Mis oli Sinu lapsepõlve unistuste töökoht ja kuidas on see tänase tööga Telias seotud?
Mul oli juba varasest noorusest kihk asju lahti lammutada (ja mitte alati suuta pärast need uuesti kokku panna). Samuti vaadata maailma enda ümber ja mõelda, miks ja kuidas asjad töötavad – miks tekib udu, miks klaas paistab läbi, kuidas töötab puldiauto, raadio või arvuti ning kuidas andmed õhus saavad levida. Selline uudishimu viis mind juba teismelisena IT- ja hiljem küberturbe valdkonda ning Teliasse, kus on toimuva lahti mõtestamine väga oluline oskus.

Mis on viimane teos, mida tarbisid (raamat, podcast, video jne)?
Viimane raamat, mis on mul veel pooleli: “Tranquility by Tuesday”. See raamat annab mõtteid, kuidas oma elu ja aega planeerida selliselt, et päevad poleks täis ärevust ja närveldamist ning kuidas aasta lõpus mitte mõelda, kuhu aeg kaob.

Nimeta kolm sõna, mis iseloomustavad sinu jaoks Teliat.
Mitmekülgsus, professionaalsus, kaasaegsus.

Mis on viimane asi, mis sa oma tööd tehes õppisid?
Käisin koolitusel ja sain teada, et on veel väga palju asju, mida juurde õppida. Selleks, et inimesena areneda ei tasu enesearengus seisma jääda, seda nii tehniliste kui “pehmete” oskuste arendamisel.

Apple või Android?
Apple. See, kuidas ühe tootja erinevad seadmed omavahel ühilduvad ja lisandväärtust loovad võiks olla paljudele tootjatele eesmärgiks.

Kui sa saaksid omada mõnda supervõimet siis, mis see oleks?
Aega on alati vähe, aga mineviku muutmine ajaks hulluks ja tuleviku teadmine oleks igav – seega teleporteerumine oleks üks imeline supervõime. Hüppaks hommikusöögiks isaga teise linna Eestis, siis Austria mägimajakesse keskendumist vajavaid tööülesandeid täitma, seejärel kontorisse koosolekutele ja silmapilguga õhtusöögiks koju. Ja kui juba, siis miks mitte õhtul sukelduda soojas sinises vees.

Kontor või kodukontor?
Kontor ja kodukontor. Mõlemal on omad plussid ja miinused – kodus on keskenduda lihtsam ja väheneb transpordile kuluv aeg, kuid näost-näkku kolleegidega suhtlemine on vajalik ja meeldiv.

Kuidas sa hoiad tasakaalu töö ja eraelu vahel?
Läbi paindlikkuse ja aja planeerimise. Ma püüan lähtuda otstarbekusest ja ülesannete iseloomust, seda nii eraelu kui töiste tegemiste vahel. Kui tuleb ette päevi, kus on vaja eraelulistel teemadel pingsalt mõelda ja keskenduda, siis broneerin selleks endale ennelõunal aja ning õhtul tegelen vastukaaluks rutiinsemate ja lihtsamate tööülesannetega, mis ei vaja kolleegide kaasamist.

Kes on sinu suurim eeskuju?
Ei oska ühtegi eeskuju välja tuua, neid on lihtsalt palju. Kolleegid Telias ja mujal, kes löövad pahviks oma teadmistega või oskustega keerulised situatsioonid kiiresti oluliselt lihtsamaks mõtestada.

Kindlasti ka inimesed minu eraelust, kes on suureks eeskujuks oma maailmavaadetega ja oskavad õigel hetkel anda mõne soovituse, mõtte, või mõne raamatu, mis on sel eluetapil vajalik.

Kui meil ei oleks internetti, siis…
Kui meil ei oleks internetti, siis ei oleks meid. Mitte, et meid üldse olemas poleks, kindlasti oleks, aga see “meie” oleks hoopis erinev. Tänaseks on internet saanud niivõrd suureks elu osaks ja on meid nii palju mõjutanud, et see on hoomamatu, et milline oleks maailma ilma internetita.
Mulle meeldib vaadata asju positiivselt. Usun, et maailm on tänu internetile parem koht. Infovabadus, kättesaadavus ja elu digitaliseerimine loovad inimestele palju võimalusi. Tuleb lihtsalt tegeleda kaasnevate ohtudega ja igaühel olla lihtsalt hea inimene, nagu ka väljaspool internetti.

 

 

 

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.