Mida teha, et telefon külmaga ära ei ’kustuks’?

#aku säästmine #nutitelefon
2 min lugemine

Tegelikult kardavad androidtelefonid külma samamoodi nagu iPhone’id. Asi on selles, et külm aeglustab liitium-ioon akudes reaktsiooni kiirust, tõstes samas komponentide takistust.

 

Lisaks muudab külm aeglasemaks LCD-ekraanide reaktsioonikiirust, mis omakorda muudab tuimemaks telefoniekraanid. Tegelikult on nii Samsungi kui Apple’i telefonid mõeldud eeskätt kasutamseks plusskraadide juures, täpsemalt siis nullist kuni 35 kraadini. Õnneks on meil varuks mõned trikid, et telefoniaku pakase käes enneaegselt tühjaks ei jookseks ja meid jänni ei jätaks.

 

Lae telefon enne õueminekut

Kui on plaanis pikemalt pakase käes lõbutseda nt kerge suusaretk või käik metsa, siis tasub enne minekut aku maksimaalselt täis laadida, et telefonil vajalikul hetkel ’kütet’ nappima ei hakkaks.

 

Pane telefon soojalt ’riidesse’

Kui me ise külma kätte minnes riietame end võimalikult soojalt, siis tegelikult tasub telefoniga teha sama. See tähendab ümbritseda see paksu ja võimalikult sooja ümbrisega. Mõistagi ei tohi ümbris telefoni muuta kasutuskõlbmatuks.

 

Muuda oma keha küttekehaks

Õue külma kätte minnes püüa ka telefon võimalikult oma keha lähedale paigutada, et see oma soojusega ka su nutifoni soojendaks. Ära pane kõnetoru jope välistaskusse, vaid põue- või püksitaskusse, siis on su kehasoojusest rohkem kasu.

 

Anna oma telefonile puhkust

Kui sa lähemal ajal kõnesid ei oota või ei plaani üldse telefoni taskust välja võtta, siis tasub see mõneks ajaks st kuni vajaduse tekkimiseni hoopis välja lülitada. Nii on sul vajalikul hetkel rohkem akut järel. Samas hoia ka väljalülitatud telefoni kindlasti soojas. Samuti võib telefoni panna lihtsalt lennurežiimi (Airplane Mode), et liigsed viled-kellad akut ei sööks.

 

Ära jäta telefoni külma kätte

Kui sind tabab keset telefonikasutamist (pildistamine, filmimine jms) näiteks lumesõda, siis ei maksa telefoni kiiruga panna esimesele vabale pinnale, et mõlema käega lumepalli vormida. Targem on veidi vaenlase tule all kannatada, kuid panna telefon kindlasse kohta st taskusse. Esiteks kulub telefonil külma käes kiiresti aku, teiseks aga võib see näiteks lumme pudeneda ja alles kevadel sealt välja sulada.

 

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."