Microsoft OneDrive Personal Vault – erahoidla sinu privaatsetele failidele

#andmed #Microsoft #turvaline
2 min lugemine

Hoida oma faile erinevates pilveteenustes on iga aastaga üha populaarsem. Tihti aga suhtub kasutaja liiga kergekäeliselt oma pilvekontole ligipääsu, tänu millele pole haruldased ka olukorrad, kus soovimatutel isikutel on ligipääs kolmanda isiku pilvekontol olevatele failidele.

 

Iseenesest pole ju hullu, kui sinna on salvestatud vaid puhkusepildid või kogumik lemmikretsepte. Märksa ebameeldivam on aga situatsioon, kui seal asuvad delikaatse sisuga fotod või dokumendid. Nii moraalse kui materiaalse kahju hulk võib siis osutuda mõõtmatuks.

Maailma üks populaarsemaid pilveteenuseid Microsoft OneDrive asus mõne nädala eest selliste ebameeldivust vältimiseks pakkuma uut erahoidla teenust. Nimelt on nüüdsest OneDrive’il asuvate kaustade seas uus kaust pealkirjaga Erahoidla. Erahoidlasse pääsemiseks ei piisa vaid OneDrive’i paroolist, vaid selle kasutamiseks tuleb see varustada eraldi parooliga, samuti sobib selle avamiseks sõrmejälg, näotuvastus või turvakood, mis saadetakse näiteks kasutaja telefonile SMS-ina. Erahoidlasse paigutatud failid ei jää mitte teie arvutisse, vaid liiguvad sealt eraldi asukohta, mis on Bitlockeriga enkrüpteeritud. Nii on neid võõrastel võimatu kätte saada, kui teie Windowsiga seade peaks sattuma nt kurjategijate kätte. Samuti on võimatu erahoidlas asuvaid faile teistega jagada. Nii ei jõua konfidentsiaalne info isegi kogemata võõraste silmade ette.

OneDrive Personal Vault ehk siis erahoidla on kõigile kasutajatele tasuta. Paraku on aga OneDrive’ tasuta või 100GB teenuse kasutajatel võimalik hoiustada seal vaid kolme faili. Kõik, kellel on tellitud kas Office 365 Home või Personal kontoritarkvara pakett, võivad aga erahoidlas hoiustada faile kasvõi kogu oma pilveteenuse mahu ulatuses.

 

 

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."