Kes oleks osanud arvata, et seoses interneti ja sellega seotud tehnoloogia arenguga tekib selline amet nagu striimer.

 

Striimeriks kutsutakse inimesi, kes teevad oma tegemistest otseülekandeid internetis. Sisuliselt on see nagu televisioon, aga pealtvaatajatel on võimalus reaalajas kommenteerida ja kaasa elada.

Striimida võib kõike – kokkamist, treeninguid, mida iganes. Ja kui sa teed seda hästi, siis võib sellest saada arvestatav sissetulek. Vestlemegi seitse aastat striimimisega tegelenud Karmeniga (Carms), kes on Eestis üks edukamaid.

Kuidas sa võrdleksid striimimist ja televisiooni?

No kui sina istud õhtul maha teleri ette, siis noored istuvad arvuti taha ja vaatavad näiteks, kuidas nende lemmikstriimer mängib enda lemmikmängu. No offence, aga nende jaoks on see oluliselt parem meelelahutus kui “Kirgede torm” või “Armulaev”.

Mida sina striimid?

Mina striimin seda, kuidas ma arvutimänge mängin. Põhiliselt mängin Valoranti, varasemalt mängisin Counter Strike’i. Enamjaolt siis tulistamismängud.

Kas see on sinu jaoks hobi või elukutse?

Hetkel on see minu jaoks rohkem hobi, sest olen keskendunud ratsutamisele. Aga olen striimisega tegelenud elukutselisena üle seitsme aasta.

Kas Eestis saab üldse tegutseda elukutselise striimerina?

Ikka saab. Aga kui sa tahad saada edukaks, siis ei tohi lihtsalt jääda eesti keele peale. Inglise keeles striimimine suurendab oluliselt võimalust hankida jälgijaid teistest riikidest ja teha koostööd rahvusvaheliste brändidega.

Palju striimisega teenib?

Eks see sõltub sellest, kui palju sa ise panustad ja kui järjepidevalt sa seda teed. Gamingu valdkonna parimad striimerid teenivad miljoneid, aga see on loomulikult ka seetõttu, et nad on väga head mängijad. Lihtsalt meelelahutajatest striimerid võivad teenida aastas sadu tuhandeid.

Palju sul jälgijaid on?

Minul on Twitchis üle 60 000 jälgija, aga see arv on loomulikult kogunenud aastatega. Paljud neist ei pruugi enam olla aktiivsed.

Kuidas striimimine sinu elu muutnud on?

Tänu striimisele on mu elu muutunud tegelikult päris palju. Üks põhjus, miks mul on võimalik tegeleda ka ratsutamisega ja omada kolme hobust, on ka tegelikult tänu striimimisele. Tänu sellele oli mul üldse võimalik endale need hobused soetada ja tegeleda sellega, mida ma tegelikult samuti armastan. Tänu striimimisele olen ma saanud väga palju reisida, mul on väga palju olnud toredaid koostöid, olen saanud väga palju uusi tutvusi, sõpru. Ühesõnaga, see on mulle väga-väga palju juurde andnud.

Kas soovitad proovida?

Ma nüüd ei ütle, et ära rohkem tööle mine ja keskendu ainult striimimisele. Ma arvan, et võta seda alguses samamoodi nagu hobi ja kui sulle tundub et sul on olemas selline personality ja sa saad endale mingisuguse plaani paika pandud, siis võib kindlasti juhtuda, et sellest saab sissetulek ja elukutse.

Mida striimima hakkamise jaoks vaja on?

No striimimise jaoks peab kindlasti olemas olema arvuti või laptop. Või telefon, kui sa oled n-ö päriselu striimer või reisistriimer. Kui sa tahad mängida arvutimänge, siis loomulikult on sul vaja arvutit ja piisavalt head mikrofoni, et sind kuulda oleks. Kaamera pole hädavajalik, aga see annab väga palju juurde. Need kolm põhikomponenti on olulised, et üldse saaks alustada striimimisega.

Aga internet?

Mul endal on nagu selline korralik internetiühendus, aga ma arvan et miinimum võiks olla 50/50 Mbit/s. Ma tean, et striimitakse ka palju vähemaga, aga et vältida probleeme, siis minu jaoks on see vähemalt miinimum.

Soovime Carmsile, kes on muidu lisaks striimerile ka väga edukas ratsutaja, palju edu. Tuleb tunnistada, et interneti kättesaadavus ja aina paranev kiirus on täielikult muutmas meelelahtusmaastikku, mida oleme seni tundnud televisioonina.

See loob inimestele palju uusi võimalusi. Selleks, et särada, ei pea sa enam kandideerima telekanalisse saatejuhiks, vaid saad selleks kasvada ise – harjutades. Vaatajaskonna kasvades hakkavad paltvormid striimerile tasu maksma ja ka vaatajad on nõus hea sisu loomist rahaliselt toetama. Tuleb ainult ise julge olla.

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.