Agne otsustas peale lapsega koju jäämist ettevõtjaks hakata ning asuda tahiinit tootma. Abiks ainult kõikvõimas internet, kust nii infot hankida, toorainet otsida kui ka ostjaid leida.

 

Küllap oled söönud maapähklivõid. Aga tahiinit? Hoolimata sellest, et tegemist on pea 4000 aastat tagasi tekkinud toiduga, pole see meie kandis väga tuntud.

Tegemist on jahvatatud seesamiseemnetest valmistatud pastaga, millel on kandev roll näiteks hummuse või halvaa valmistamisel. Tahiini on pungil kasulikest komponentidest, sisaldades tervislikke rasvu, valke, mitmeid vitamiine ja mineraale ning on arvestatav kaltsiumi ja magneesiumi allikas.

Just sellepärast otsustaski Agne lapsega koju jäädes ettevõtjaks hakata ning just tahiinit toota.

Kust tahiini pärit on? Nime järgi võiks oletada, et Hiiumaalt või Hiinast?

Mitte kummastki. Hoopis Lähis-Idast.

Paljud pole tahiinit proovinud. Kuidas see maitseb?

Tahiini on pisut mõrkja maitsega, natukene pähklise alanoodiga ja meenutab kreemjat halvaad.

Aga miks sa valisid tootmiseks tahiini? Miks mitte moosi või jäätise?

Tahiini on väga tervislik ja maitsev toitaine. Sobib kõigile, eriti näiteks sportlastele, kuna sisaldab palju mineraalaineid, mis aitavad pärast pingutust taastuda.

Kuidas sinu ettevõtja teekond algas?

Jäin lapsega koju. Olin enne seda teinud 10 aastat palgatööd ja mõtlesin, et tahaks ennast proovile panna ja ise midagi teha. Kuna olime juba enne seda aktiivsed tahiini tarbijad, siis alguses hakkasin tegema tahiinit enda tarbeks. Kuna tuli hästi välja, siis tekkiski idee hakata tootma ka teistele.

Mida tahiini tootmiseks vaja on?

Kõige suurem investeering on masin, mis pressib seemned pastaks. Kuna mul vajalikku algkapitali terves ulatuses polnud, siis otsustasin proovida ühisrahastust. Hooandja kaudu õnnestuski vajalik summa kokku saada ning masin ära osta. Internet ja sellised võrgustikud on ettevõtjaks hakkamist nii palju võimalikumaks muutnud. Lisaks oli vaja leida üles kvaliteetne tooraine ja pakendamiseks vajalik. Nime (Zeri) panin ise ja brändi aitas luua üks andekas peretuttav.

Kus sa oma tahiinit müüd? Kuidas ostjad sind leiavad?

Ikka läbi veebi. Põhiliselt sotsiaalmeedia kaudu ja samuti olen suviti käinud laatadel või muudel väliüritustel. Sotsiaalmeedias on mul kontod Facebookis ja Instagramis. Olen siinsamas oma kodu köögis teinud klippe ja jaganud enda tegemisi. Nii hästi, kui oskan 🙂 Järjepideval harjutamisel on siin suur roll, eriti, kui oled ise natuke tagasihoidlikum tüpaaž.

Kas lapse kõrvalt on lihtne ettevõtja olla? Mida oskad soovitada?

Ei ole lihtne (Agne naerab, laps samal ajal käest sikutamas). Üks asi, mida oskan soovitada, et uut arvutit ei tasu köögis kasutada. Lastel on komme asju ümber tõmmata ja igale poole peale ajada. Uuskasutatud arvuti ajab täiesti asja ära ja pole kahju nii suur, kui juhtubki.


Tänu internetile ja võrgustikele on ettevõtjaks hakkamine tõesti palju lihtsamaks muutunud. Agne on hea näide sellest, et on vaja vaid pealehakkamist ja kirge millegi konkreetse vastu. Interneti kaudu saab leida nii rahastust, toorainet, masinaid kui ka kliente.

Digitark koondab tehnoloogiateadlikke ja -huvilisi toimetajaid, kes otsivad üles põnevaimad ja kasulikumad tehnoloogiakillud Eestist ja laiast maailmast, et sinu elu oleks lihtsam, mugavam, toredam ja turvalisem.