Kuidas Amazonis võltsarvustusi tuvastada?

#amazon #e-pood
2 min lugemine

Online-ostlemine teeb võidukäiku, see on paratamatu. Juba praegu ei taha umbusklikumad kaupmehed poes kliendile asja käega katsuda anda, sest inimene tutvub tootega lähemalt poes, aga ostab selle juba hoopis soodsamalt läbi interneti. Selge on see, et hoolimata mugavusest ei taha kahtlustav eestlane siiski põrsast kotis osta.

 

Seda kahel peamisel põhjusel: esiteks umbusk müüja suhtes ning teiseks kahtlus toote osas – kas see ikka vastab müüja kiidusõnadele või mitte. Amazonis ostlejate sõnul on tervelt 78%-il ostuotsuse tegemisel abiks teiste ostjate hinnangud tootele. Mingi osa Amazoni kaupmeestest on sellele pihta saanud ning püüavad ausate arvustuste asemel sokutada petlikke kiidusõnu. Ehkki Amazon lisab toote tõepoolest ostnud arvustajate nime juurde tiitli Verified Purchaser (ehk siis Tõestatud Ostja), siis ei garanteeri miski, et see arvustaja pole oma arvustuse eest mingeid hüvesid saanud. Ehtsate ja võltside arvustuste eristamisel tuleb meile appi AI ehk tehisintelligents/mõistus.

 

Fakespot

Üks populaarsematest kohtades arvustuste ehtsuse määramisel on Fakespot. Selle kasutamine on väga lihtne ning lisaks saab seal kindlaks teha ka eBay. Best Buy jms lehtedel asuvate arvustuste tõepära. Tuleb lihtsalt küsitava veebilehe aadress kopeerida sellele lehel asuvasse aknakesse ning vajutada nupule ’Analyze’. Lisaks on võimalik paigaldada ka vastav laiendus oma veebilehitsejale (Google Chrome, Safari). Boonusena tuvastab nutikas lahendus ka kaupmehe enda usaldusväärsust. Androidtelefonidesse on saadaval ka vastav rakendus, kuid iPhone’i omanikud peavad kahjuks ilma olema, sest Amazoni nõudmisel eemaldas Apple selle oma Appstore’ist.

 

ReviewMeta

Piisab kui kopeerida Amazoni tooteleht ReviewMeta otsinguaknasse ja vajutada nuppu ’Go’, kui veebileht genereerib lehel olnud keskmise tootehinnangu asemel enda oma, mis peaks tänu erinevatele nutikatele algoritmidele olema juba märksa tõepärasem. Lisaks sellele saab sealt täpselt teada, milliste kriteeriumite järgi on arvustused õiged, petlikud või kahtlased. ReviewMeta laiendused veebilehitsejatele on saadaval Chrome’i, Edge’i, Firefoxi ja Safari jaoks. Eraldi rakendused on olemas nii Androidi kui ka iOS-i jaoks.

ehk Digitaat on digitaalsete lugude pajataja. "Nimi on vastavuses minu vanusega, pikaajaliste kogemustega erisuguse digikraamiga ning sooviga ning oskustega pajatada lugusid" muigab ta. Ta usub, et hea tehnika peab kohanema inimesega, mitte vastupidi ehk intuitiivsus ennekõige – olgu siis tegu kasutajaliidese või disainiga. "Less is more," ütleb ta – efektiivsus ja säästlikkus on elementaarsed nii visuaalselt kui ka teostuslikult, st masin/aparaat võiks teha väiksema ressursiga enamat. Samuti soovitab ta, et töötavat asja parandada ei maksa. Oma argielus ei saa Digitaat üle ega ümber wifist ja 4G andmesidest, nutitelefonist iPhone ega ka digifotograafiast: "Ehk siis hetkel Sony RX100 II," loetleb ta kasulikke ja vajalikke tehnoloogiaid. "Kuigi olevikust ei saa rääkida minevikus, siis minu jaoks algas digimaailma avastamine ilmselt hetkest, kui müüsin maha oma HTC Desire HD ja soetasin omale esimese 5-tollise ekraaniga nutitelefoni Dell Streak 5. See oli moment, kus ma n-ö tavatarbija rollist siirdusin friigi-digimaailma," meenutab ta. "Igasugust tarkust on hea levitada," näeb ta endal olulist rolli. "Digitarkus on aga kaasaegne tarkuse vorm, millest paljud minu eakaaslased kipuvad ilma jääma. Teisi aidata ongi hea."