iPhone 15 sai lõpuks avalikustatud – millega uus mudel üllatab?

#iPhone 15
4 min lugemine

Kauaoodatud iPhone 15 seeria telefonid on lõpuks avalikustatud. Käesoleval aastal toimus see Eesti aja järgi 12.09.2023 kell 20:00 alanud Wonderlust nimelise ürituse käigus.

 

Kuna iPhone näol on tegemist maailma ühe populaarseima nutiseadmega, pakub iga uue põlvkonna ilmumine palju kõneainet. Enne igat esitlust kõlavad ikka erinevad spekulatsioonid, tehakse oletusi uute funktsioonide osas ning pakutakse välja millised mudelid ja mis hinnaga täpselt ilmavalgust näha võiks. Tegelikkus aga ei pruugi sageli selliseks osutuda ning tihti suudab Apple maailma üllatada.

Seetõttu püüamegi allpool teha kiire kokkuvõtte, sellest mida seekord näidati.

Rohkem värve ja pisut ümaram vorm

Kõigepealt võib öelda, et uued 15 (tava)seeria telefonid on värvilised ning rõõmsa olemisega. Valikus leidub nüüd nii roosakat, kollakat kui ka rohelist karva seade. Aga muidugi ka traditsioonilised must ja valge.

Samuti on seekordne disain saanud võrreldes 13 ja 14 seeriaga veidi ümarama olemise. Küljed on üldjoontes ikka sirged, kuid nurkadest siiski pisut kumeramad ja see muudab seadme (eriti suuremate mudelite) käes hoidmise mugavamaks.

Samas tuleb öelda, et ekraani suurused on on jäänud samaks ehk endiselt on valikus 6,1-tolline ja 6,7-tolline mudel.


Dynamic Island ja USB-C

iPhone 15 seeria puhul on kõik mudelid lõpuks saanud omale Dynamic Island nimelise eesmist kaamerat ümbritseva lahenduse ehk tegemist ei ole enam ainult Pro lisanime kandvate seadmete eripäraga. Seega on lõpuks kadunud ka nii-öelda kulm ja ongi hea, sest praeguses ajahetkes on see selgelt vananenud lahendus.

Küll aga on erisus mudelite lõikes säilinud kiibistiku osas. Nimelt omavad tavamudelid möödunud aasta Pro seerial olnud A16 kiibistikku. A17 Bionic on seevastu reserveeritud eksklusiivselt tänavustele lipulaevadele.

Nagu võis eeldada on Apple, nagu enam-vähem kõik teised tootjad, lõpuks saanud omale ka USB-C ühenduspesa. Kuigi Apple ise sellest esitlusel eriti juttu teha ei soovinud, on nende telefone nüüd võimalik laadida samasuguse juhtmega nagu arvutit või konkureeriva tootja telefoni.

Huvitava uudisena on aga iPhjone 15 Pro seerial nüüd kadunud ka iPhone aegade algusest saatnud mute nupp. See on nimelt asendatud Action klahviga, mis vaikimisi toimib samuti kui käsklus „vaigista kõik“, kuid mida on võimalik programmeerida erinevate tegevuste jaoks. Ehk siis soovi korral saab sellele omistada muid funktsionaalsusi.

 

Pro on rohkem Pro ja Pro Max sellest veel rohkem

Võib öelda, et seekord on Apple senisest selgelt rohkem rõhku pannud Pro seeria mudelite eristumisele „tavalistest“. Nagu nad ise ütlevad „The most pro iPhone we´ve ever created“.

Nii on Pro seeria korpused nüüd titaanist ja mis seal salata, näevad tänu sellele väga kenad (ja kallid) välja. Ka värvitoonid on tavamudelitest erinevad ning seega on Pro saadaval valge, musta, sinise ning naturaalse titaani värvi.

Kaamerate osas on Pro seerial 3 objektiivi nagu ikka. Kuid Pro-de objektiive ümbritsev ala näeb teistsugune välja ning see justkui kerkib korpusest.

Sensor ise on 48 Megapiksline ning fotosid saab teha RAW formaadis. Pro Max mudelil on ka kõikidest ülejäänutest mudelitest erinev raudvara. Nimelt saab Max omale 5-kordse optilise suurenduse, samas kui lihtsalt Pro-l on see 3-kordne. Seega eristub Pro Max mudel lisaks suurusele ka kaamera poolest, olles selgelt nii-öelda kõige-kõigem mudel.

Kokkuvõtteks

Kokkuvõtteks võib öelda, et Apple ei ole ennast tagasi hoidnud ning uued telefonid on ägedad. Pro seeria on võimas ning Pro Max veelgi uhkem. Uus protsessor, titaanist korpus ja superhead kaamerad on hetke absoluutne tipptase.

Tavalised 15 seeria mudelid aga on saanud omale lõpuks Dynamic Island funktsionaalsuse, uued protsessorid ning laheda värvivaliku.

Õnneks ei ole eriti palju kerkinud ka hinnad. Uute iPhone mudelitega saab tutvuda ning neid eeltellida Telia e-poes.

 

Artiklis kasutatud foto: Apple

Mina kirjutan peamiselt nutitelefonidest ja nendega seonduvast (rakendused, hooldamine). Samuti annan ülevaateid arvutitest ja nende lisaseadmetest – kuidas oma seadmete eest hoolitseda ja mismoodi valikut teha.