Samsung Galaxy Fold 5 – uhkeim volditav telefon

#Galaxy Fold 5 #samsung #Ülevaade
5 min lugemine

Galaxy Fold 5 võib pidada hetkel kõige uhkemaks volditavaks telefoniks Eestis, kuna  konkureerivate tootjate sarnaseid seadmeid meil ametlikult müügil ei ole.

 

Samsungi enda portfellis on tõsi küll samuti volditava ekraaniga Flip, kuid see on väiksem, kergem ja soodsam. Seega ongi volditavate seadmete nii-öelda lipulaeva roll Fold 5 kanda. Olgugi, et tegelikult ilmus see müügile juba möödunud aasta sügise hakul. 

Suur muutub suuremaks 

Nagu nimestki järeldub, ollakse jõutud juba viienda põlvkonna mudelini. Seega on volditav kontseptsioon suures plaanis elujõuliseks osutunud ning aasta-aastalt üha laiemalt levimas. Niisiis ei pea telefoni olemust ja kandvat ideed enam otseselt seletama.  

Lühidalt öeldes on tegemist seadmega, mille suurt sisemist ekraani saab just nagu raamatu lahti ja kinni voltida. Selle tulemusel on kasutaja päralt kuni 7,6 tolli suurune ekraan, mis annab välja väiksema tahvelarvuti mõõdu. 

Kiiremate asjade tegemiseks aga saab kasutada väiksemat välist ekraani, mis tõele au andes on tegelikult samuti üsna korraliku 6,2 tollise suurusega. Samuti annab seadme kokkumurdmine eelise kaasas kandmisel, sest nii mahub see paremini taskusse või kotti. Küll tuleb eripärase lähenemise tõttu endiselt lõivu maksta kaalu ning paksuse osas. 

Uuendused 

Kuigi Samsung Galaxy Fold 5 on eelmise põlvkonna seadmega võrreldes pigem evolutsioon kui revolutsioon, on tehtud siiski mõningaid vägagi olulisi täiustusi.

Esmalt peab mainima muidugi kahte ekraani poolt ühendavat hinge. Nimelt töötab see nüüd nii, et kokku voldituna ei jää telefoni poolte vahele „õhuvahet“, vaid need liibuvad tihedalt üksteise vastu. Kuigi tehnoloogiliselt toimub endiselt ekraani painutamine, mitte murdmine, peitub see paindekoht nüüd korpuse sisse.

Lõpptulemusena saab kasutaja tänu sellele õhema seadme. Küll aga on paraku endiselt ekraani keskel alati kerge „vagu“. Sellega küll harjub ning mõne aja möödudes see enam otseselt ei häiri, kuid nimetatud iseärasusest pole seda tüüpi ekraanidel veel lahti saadud.

Positiivse poole pealt aga on uus Fold eelmise põlvkonnaga võrreldes 10 grammi kergem, kaaludes nüüd 253g. Teist tüüpi on ka ekraani kattev Gorilla Glass. See kannab nüüd Victus 2 tähist ning peaks olema varasemast vastupidavam. 

Nagu üldiselt tavaks, sai uuenduse ka seadme kiibistik. Seega jookseb Fold 5 Snapdragon 8 Gen 2 platvormil, mis on üks parimaid saadaolevaid. Hiljuti on küll ilmunud Gen 3, mis peidab ennast Samsung S24 Ultra kõhus, kuid suures plaanis on Foldil kasutatav protsessor ikkagi üks kiiremaid.

Niisiis pole telefoni kasutamisel võimsuse puudust ühelgi hetkel tunda. Eks siin mängib oma rolli ka 12 GB põhimälu, aga kõik jookseb tõesti täpselt nii nobedalt kui ootaks ja mõttepause ei teki. Seda isegi mitme rakenduse korraga kasutamisel. 

Kaamerad 

Loomulikult käidi üle ka kaamerate osakond. Välisel vaatlusel muutus välgu asukoht, sisemiselt on aga täiustatud Samsung Space Zoom lahendus, mis ühendab endas 3x optilise ja 30x digitaalse zoom-i. Füüsiliselt on objektiividest endiselt olemas tavaline, lainurk ja zoom. Sensorid on aga 50, 12 ja 10 megapikslised. 

Uuele ajale kohaselt saab pilte kohe ka redigeerida. Kustutada peegeldusi, eemaldada varje ning tegelikult lausa ka ebasoovitavaid objekte. Samuti on võimalik sõrme fotol hoides lasta automaatikal seal olev objekt „aktiveerida“ ning seejärel see näiteks otse teise rakendusse kopeerida.  

Endiselt on alles ka sisemise ekraani all olev kaamera. See on küll uuenduslik ja muutub, sel ajal kui ekraan töötab, pea täielikult nähtamatuks, aga pildikvaliteet on endiselt päris kehvake. Õnneks on muud kaamerad tasemel ning tänu volditavale kontseptsioonile saab videokõnesid jms teha ka põhikaameratega. Selleks tuleb vaid telefon avada ning kaamera pilt suunata välisele ekraanile. 

Kokkuvõttes on kaamerakomplekt täitsa korralik. Ja hea ongi, sest suurelt ja kirkalt sisemiselt ekraanilt on tehtud fotosid mõnus vaadata ning teistelegi näidata. 

Kasutamine 

Igapäevase kaaslasena hakkab Fold üsna ruttu meeldima. Õigemini on ta sümpaatne kohe alguses, üle peab vaid saama pisut korpulentsemast mõõtkavast. 

Kuna Samsung on volditavaid telefone juba mõnda aega teinud, siis töötab seadme tarkvara raudvaraga hästi kokku. Pea kõik rakendused on optimeeritud nii suure kui väikese ekraani jaoks. Välisel ekraanil alustatut saab mugavalt suuremal jätkata ning soovi korral saab teha ka nii, et rakendus jääb tööle, kui telefon jälle kokku voltida. 

Ekraani alaservas on Foldil ka nii-öelda dokk ehk riba, kus kuvatakse rakenduste kiirvalikuid. Kuna samal ajal saab ekraanil kõrvuti (või üksteise peal) kasutada mitut programmi korraga, on selline lähenemine vägagi mugav. Pruugib vaid sõrme ikoonil hoida ning kerge tõmbega ongi kirjakasti kõrval avatud internetibrauser või siis näiteks täidab ühte ekraanipoolt pdf formaadis arve ning teist kodupanga rakendus.

Suurema ekraani eeliseks olev suurem pilt tähendab ka seda, et sinna mahub palju infot. Seetõttu on suurem (ja mugavam) klaviatuur, postkastis peab vähem kerima jne. Hulga mugavam on kasutada ka näiteks excelit. Kui aga on kiire, siis saab käigu pealt mugavalt kasutada väikest välist ekraani, mis on samuti täisfunktsionaalne. 

Tippseadmele kohaselt on telefoni väline ekraan „alati sees“ funktsiooniga. Toetatud on ka kuni 120Hz värskendussagedus. Veel on olemas juhtmevaba laadija ning ka seade ise saab olla juhtmevabaks laadijaks. Aku ise mahutab 4400 mAh, millest jätkub üheks päevaks kindlasti. 

Kokkuvõtteks

Kokkuvõttes on Galaxy Fold 5 lahe aparaat. Kuigi volditav ekraan ei ole enam maailmaime, on see siiski veel eristuv. Samas on see täiesti valmis ja kasutatav toode, mille muudetava suurusega ekraanist on reaalselt kasu.

Lihtsad ja kiired asjad saab aetud kohe väiksemalt ekraanil ning meelelahtust ja tõsisem töö jääb suurema hooleks. Palju annab siin juurde tootja küllalt pikk kogemus ning hea materjalide valik ning veatu koostöökvaliteet. Tummiselt käiv hing, alumiiniumist raam ning veekindlus tagavad tervikuna kvaliteetse seadme. 

Tutvun toodetega
Lugesid loo läbi, võta nüüd hetk ja sirvi seotud tooteid või pane kinni ja naudi surfamist edasi